Jak ustawić wysokość podatku w WooCommerce ?

Prowadzisz swój sklep i chcesz zacząć sprzedawać produkty za granicę? Sprzedajesz żywność lub produkty medyczne i zastanawiasz się jak ustawić wartość podatku inną, niż podstawowa stawka 23%?

Niezależnie od tego czy dopiero stawiasz swój sklep, czy już prowadzisz go jakiś czas, warto zadbać o to, aby wysokość podatku widoczna na stronie była zgodna z obowiązującym prawem.

tpay szybkie płatności

Z tego poradnika dowiesz się jak możesz ustawić wysokość podatku, jeśli budujesz sklep w WordPressie za pomocą wtyczki WooCommerce.

Konfiguracja WooCommerce – ustawienia ogólne podatków

Jeżeli nie masz jeszcze zainstalowanego wtyczki WooCommerce, to sprawdź, jak zainstalować WooCommerce w WordPressie. Pierwszym krokiem jaki należy wykonać, aby móc definiować wysokość podatku dla sprzedawanych produktów jest włączenie stawek podatkowych. Zaloguj się do kokpitu WordPress’a. Przejdź do ustawień WooCommerce i zaznacz opcję ‘włącz stawki podatkowe i obliczenia’, a następnie zapisz zmiany.

Konfiguracja WooCommerce – opcje podatków

Po przejściu do zakładki ‘Podatek’ możemy dostosować ustawienia podatków do charakteru naszej działalności. Pierwsza opcja wymaga podjęcia decyzji czy, czy wpisywane ceny produktów będą bez podatku (wartość netto), czy będą już uwzględniały podatek (wartość brutto). Jeżeli zdecydujemy się na wpisywanie wartości netto – bez podatku, WooCommerce obliczy go na podstawie informacji znajdujących się w tym miejscu.

Pole ‘Obliczaj podatek w oparciu o’ jest szczególnie istotne jeżeli planujesz sprzedaż międzynarodową, w tym miejscu można ustawić, aby wysokość podatku była obliczana na postawie adresu wysyłki podanego przez klienta. ‘Klasa podatkowa wysyłki’ umożliwia wybranie jednej stałej stawki – odpowiedniej dla wybranej klasy lub przeliczenie wysokości podatku na podstawie produktów w koszyku. ‘Zaokrąglanie’ odpowiada za moment w którym WooCommerce będzie zaokrąglał wysokość podatku – jeżeli korzystasz z dodatkowego programu finansowego np. do wystawiania faktur, warto aby te ustawienia były takie same, jak w tym programie, w przeciwnym razie kwoty obliczone przez WooCommerce mogą się minimalnie różnić od tych, które wyliczy program finansowy. W polu ‘Dodatkowe klasy podatkowe’ możesz skorzystać z domyślnie dodanych lub utworzyć własne klasy na przykład dla niższych stawek: VAT-8 , VAT.-5. Kolejne cztery wiersze pozwalają zdecydować jak wyświetlane będą ceny oraz informacje o podatku w naszym sklepie.

Po wpisaniu dodatkowych klas podatkowych oraz zapisaniu zmian pawią się one na samej górze karty ‘Podatki’ w celu ustawienia zasad naliczania podatków konkretnej klasy należy kliknąć w nazwę tej klasy.

Konfiguracja WooCommerce – stawki podatków

‘Standardowe stawki’ podatków możesz dodawać zgodnie z potrzebami sklepu, wystarczy kliknąć ‘dodaj wiersz’ a następnie uzupełnić niezbędnymi informacjami. W przypadku wysyłki do Stanów Zjednoczonych warto oprócz kodu kraju wpisać również nazwę stanu (odpowiednik naszego województwa), ponieważ dla większości produktów nie ma jednej stawki podatkowej obowiązującej w całym kraju.

Jeżeli zdecydujesz się wpisywać ceny bez podatków, a wysokość podatków obliczana będzie na podstawie kraju wysyłki, to wartości zapisane właśnie w tym miejscu będą miały wpływ na wysokość podatku wyliczoną przez WooCommerce.

W przypadku, gdy chcesz zmodyfikować zasady obliczania podatków dla produktów w Twoim sklepie możesz utworzyć dodatkowe klasy podatkowe, a następnie w prosty sposób przypisać je do produktów korzystając z opcji edycji masowej. Wystarczy, że przejdziesz do zakładki ‘wszystkie produkty’ zaznaczysz wszystkie (lub tylko te, które chcesz edytować). Jako działanie masowe wybierz ‘edytuj’ i kliknij zastosuj. Wybierz utworzoną klasę podatkową i potwierdź zmianę przyciskiem ‘aktualizuj’.

Podsumowanie

Wiesz już jak ustawić wysokość podatku w sklepie WooCommerce. Wartość ta zależy od wielu czynników, między innymi są to: lokalizacja sklepu, miejsce zamieszkania klienta, branża. Warto więc skorzystać z porady specjalisty, który dokładnie przeanalizuje i ustali jakie stawki podatków powinny zostać przypisane produktom. Korzystanie z gotowych rozwiązań(wtyczek) modyfikujących wysokość podatków, może sprawdzić się w niektórych przypadkach, jednak równie dobrze może być poważnym kłopotem, gdy stawki nie zostaną odpowiednio wyliczone.

Poradnik WordPress
Darmowy kurs WooCommerce
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Marika Zandecka
Raport rynku WordPress