Stawiamy pierwsze kroki

WordPress – jak zacząć budować własną stronę?

Aby zbudować stronę na WordPressie nie musisz programować, a w dodatku możesz zrobić to całkowicie za darmo. Sprawdź nasze poradniki lub zapisz się na bezpłatny kurs WordPressa.

WordPress poradniki i kompendium wiedzy

  1. Zanim zaczniesz
  2. Wprowadzenie
  3. Dodawanie treści
  4. Motywy
  5. Wtyczki
  6. Tłumaczenia
  7. Optymalizacja i bezpieczeństwo
  8. WordPress SEO
  9. Dodatkowe ustawienia
  10. Rozwiązywanie problemów
39,6%

spośród wszystkich stron w Internecie opiera się na WordPressie

64,1%

spośród stron wykorzystujących systemy CMS wykorzystuje WordPressa

50,000

wtyczek w repozytorium WordPressa pozwala rozbudować stronę o nowe, dowolne funkcje

4,100

motywów w repozytorium WordPressa oferuje szeroki wybór personalizacji wyglądu strony

Jaką stronę mogę stworzyć za pomocą WordPressa?

WordPress to wszechstronne narzędzie, za pomocą którego zbudujesz dowolny typ strony internetowej – wizytówkę twojej firmy, bloga, platformę kursową, a nawet sklep internetowy!

Blog

WordPress jest wprost stworzony do tego, aby błyskawicznie uruchomić bloga lub stronę z aktualnościami czy newsami. To świetne narzędzie dla osób publikujących – bez problemu stworzysz kategorie, dodasz wpisy, a także połączysz je tagami.

Strona firmowa

Możesz stworzyć klasyczną witrynę ze statycznymi podstronami, na których przedstawisz swoją ofertę, opiszesz działania swojego biznesu, a także utworzysz formularze kontaktowe. Wbudowany edytor wizualny ułatwi Ci wstawianie różnych typów treści.

Platforma do e-learningu

Planujesz stworzenie platformy e-learningowej, za pomocą której będziesz prowadzić szkolenia lub oferować treści edukacyjne? Wystarczy odpowiednia wtyczka, dzięki której rozbudujesz działanie WordPressa o wszystkie potrzebne funkcje.

Sklep internetowy

Chcesz sprzedawać w sieci? Dzięki wtyczce WooCommerce rozbudujesz go o kompleksową funkcjonalność sklepu internetowego, w którym możesz dodawać produkty, zarządzać zamówieniami oraz obsługiwać płatności elektroniczne.

3 kroki do posiadania własnej strony na WordPressie

Krok 1

Domena

Domena to nazwa Twojej strony, czyli adres, pod którym klienci i czytelnicy znajdą Cię w Internecie. Dobierz krótki, zwięzły i łatwy do zapamiętania adres, aby nie utrudniać jego wpisywania.

Krok 2

Hosting WordPress

Hosting to miejsce na pliki strony WWW. Wybierz hosting pod WordPressa, by cieszyć się brakiem limitów transferu, stron, baz MySQL i darmowym certyfikatem SSL Let’s Encrypt.

Krok 3

Zainstaluj WordPressa

Zainstaluj WordPressa w kilka chwil! Pobierz pliki WordPressa z oficjalnej strony projektu i zainstaluj je na swoim hostingu. Dowiedz się, jak zainstalować WordPressa na serwerze w LH.pl.

Czym dokładnie jest WordPress i za co odpowiadają motywy oraz wtyczki?

Motyw do WordPress

Motyw odpowiada za część wizualną strony i określa układ, kolory oraz komponenty wizualne. To dodatek, który należy zainstalować w WordPressie by rozszerzyć możliwość konfiguracji warstwy wizualnej strony.

Wtyczki WordPress

Wtyczki dodają nowe funkcje zarówno dla odwiedzających (np. system rezerwacji, sklep), jak i dla administratora strony (dodatkowe opcje techniczne, optymalizację witryny, integracja zewnętrznych usług). Rozszerzają podstawowe możliwości WordPressa o całkowicie nowe funkcje.

Gutenberg

WordPress posiada wygodny i intuicyjny edytor wizualny Gutenberg, za pomocą którego w prosty sposób opublikujesz treści na swojej stronie – zarówno wpisy na blogu, jak i strony statyczne.

WordPress – co to jest?

WordPress to darmowy CMS (system zarządzania treścią), który zainstalowany pod własną domeną, na swoim hostingu umożliwia zbudowanie strony internetowej. To obecnie najpopularniejszy system do budowy stron WWW.

WordPress jest silnikiem strony, napisanym w języku PHP, wykorzystującym do swojego działania bazę danych.  Pozwala w intuicyjny sposób utworzyć stronę, a następnie zarządzać jej treścią, nawet przez osoby początkujące.

Czy WordPress jest darmowy?

Tak! Oprogramowanie WordPress dostępne jest na bezpłatnej i otwartej licencji GNU (General Public License).

Nie ponosisz żadnych opłat za korzystanie z WordPressa do utworzenia swojej strony. Jedyne koszty to te związane z utrzymaniem serwera i domeny.

Dlaczego ludzie chętnie wybierają WordPressa?

Bezpłatny

Prosty w obsłudze

Uniwersalny

Elastyczny – zbudujesz dowolną stronę

Przyjazny dla początkujących

Stale rozwijany

Społeczność

Łatwy do zarządzania

Popularny

Dołącz do bezpłatnego kursu WordPressa!

Kurs WordPress za darmo

Chcesz stworzyć własny sklep? Sprawdź bezpłatny kurs WooCommerce

Kurs WooCommerce - dołącz za darmo!

Masz pytanie na temat WordPressa? Mamy odpowiedź!

Czy WordPress jest bezpłatny?

WordPress sam w sobie jest oprogramowaniem bezpłatnym i nie ponosisz żadnych opłat za jego użytkowanie. Jedyne koszty, które musisz pokryć, dotyczą adresu strony (domeny) i serwera (hostingu WWW). Jeśli stworzysz stronę samodzielnie, to nie poniesiesz żadnych innych opłat.

Jeżeli zlecasz wykonanie swojej strony, musisz liczyć się z kosztem pracy developera i grafika. Stawki za wykonanie strony różnią się od siebie w zależności od zaawansowania projektu, liczby funkcjonalności, a także poziomu wiedzy i doświadczenia wykonawcy. 

Ile kosztuje strona na WordPressie? Spytaliśmy o to ponad 600 twórców stron, a wyniki badania zawarliśmy w raporcie, który możesz bezpłatnie pobrać na naszej stronie.

Czy WordPress jest trudny?

Nie! WordPress jest jednym z najprostszych sposobów na rozpoczęcie przygody z samodzielnym tworzeniem strony internetowej. Po wykonaniu instalacji, która również nie należy do specjalnie wymagających, otrzymasz dostęp do panelu administracyjnego strony, w którym większość rzeczy możesz „wyklikać” korzystając z intuicyjnego interfejsu.

Domyślny wygląd i funkcjonalność WordPressa możesz zmienić lub rozszerzyć za pomocą motywów oraz wtyczek, które zainstalujesz bezpośrednio z poziomu panelu zarządzania stroną.

Czy wtyczki i motywy do WordPressa są płatne?

Wszystkie wtyczki oraz motywy umieszczone w oficjalnym repozytorium WordPressa można pobrać i użytkować za darmo.

Większość wtyczek i motywów jest oferowana całkowicie za darmo, ale należy pamiętać, że część z nich działa w modelu „freemium”. W takiej sytuacji bezpłatnie mamy dostęp do podstawowej funkcjonalności, a jeśli chcemy odblokować bardziej zaawansowane funkcje, należy wykupić wersję premium. W zależności od wtyczki lub motywu, opłata może być jednorazowa lub cykliczna.

Za działanie wtyczki lub motywu odpowiedzialny jest tylko i wyłącznie autor takiego dodatku.

Czy strona na WordPressie jest szybka?

W sieci można wyczytać wiele mitów na temat WordPressa i jego prędkości. Warto jednak zaznaczyć, że przy większości standardowych stron, blogów czy sklepów internetowych WordPress może działać dokładnie tak samo szybko, jak dedykowana aplikacja napisana od podstaw na nasze potrzeby.

Wszystko zależy od tego, jak dobrze strona na WordPressie jest zoptymalizowana. Wpływ ma na to wybór hostingu, a także ilość skryptów (zarówno związanych z funkcjonalnością strony, jak i z działaniami marketingowymi i śledzącymi), wybrany motyw i dobór wtyczek. Z pewnością należy z dużą uwagą podchodzić do wszelkich „page builderów”, czyli do wtyczek umożliwiających łatwiejszą budowę witryny za pomocą niestandardowych edytorów wizualnych (np. Elementor, WPBakery Page Builder, Brizy, Beaver Builder itp.). O ile samo użycie tych narzędzi nie stanowi problemu, o tyle nieumiejętne ich wykorzystanie może spowodować, że kod strony będzie niezoptymalizowany i ładować się będzie ogromna ilość niepotrzebnych skryptów, które spowalniają ładowanie witryny.

Czy mogę zbudować stronę na WordPressie samodzielnie, nie programując?

Tak! Co prawda efekt zawsze będzie zależny od wiedzy, umiejętności oraz – przede wszystkim! – od chęci indywidualnej osoby, jednak warto zaznaczyć, że WordPress jest jednym z najbardziej intuicyjnych systemów CMS dla „osób nietechnicznych”.

Wiele w tym wypadku zależeć będzie od wybranego motywu – różnią się one bowiem nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością, którą otrzymujemy „out of the box”. Bardziej rozbudowane motywy ułatwiają budowę strony poprzez wdrażanie narzędzi pozwalających „wyklikać” nawet najbardziej skomplikowane layouty, w których wyświetlisz dowolne treści na bieżąco zaciągane z innych sekcji strony, a także aktywujesz najczęstsze, współczesne elementy wizualne, takie jak karuzele, animacje czy pływające nagłówki. Z kolei prostsze motywy będą ograniczać się do standardowych funkcjonalności związanych z budową bloga czy statycznych podstron.

Jeśli przymierzasz się do stworzenia pierwszej strony WWW, koniecznie zapoznaj się z zapisem webinarów, w których pokazaliśmy, jak wystartować z WordPressem.

Jaka jest różnica między WordPress.org a WordPress.com?

WordPress.org to miejsce, z którego pobierzesz za darmo WordPressa do samodzielnej instalacji. Zawiera pełną funkcjonalność bez jakichkolwiek ograniczeń i opłat licencyjnych. Jeśli planujesz stworzenie strony na wykupionym przez siebie serwerze i chcesz mieć dostęp do wszystkich funkcji bez ograniczeń, to WordPress.org jest dla Ciebie. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad swoją stroną.

WordPress.com to z kolei nie tyle samo oprogramowanie, co cała usługa dzierżawy gotowej już instalacji WordPressa, która jest zainstalowana na wynajętym dla nas serwerze. To rozwiązanie oferowane w modelu subskrypcyjnym, gdzie możliwości edycji i ingerencji w stronę są zależne od pakietu, który opłacamy.

Dowiedz się więcej – zobacz, czym różni się WordPress.org od WordPress.com.

Ile trwa postawienie strony na WordPressie?

Wszystko zależy od indywidualnych umiejętności i zaangażowania, jednak warto też pamiętać o tym, że duży wpływ na czas wykonania strony będą miały oczekiwania względem funkcjonalności. Im bardziej niestandardowy pomysł, tym więcej czasu będzie potrzebne na jego wdrożenie – niezależnie od tego, czy stronę tworzymy samodzielnie, czy zlecamy jej zrobienie na zewnętrz.

Tworząc stronę samodzielnie warto przed rozpoczęciem właściwej pracy przetestować kilka motywów i wtyczek, tak, aby dobrać je odpowiednio do naszych mocnych i słabych stron. Jeśli masz konkretne oczekiwania dotyczące wyglądu, postaraj się znaleźć motyw, który oferuje układ oraz funkcjonalności, które są Ci potrzebne. Dużo łatwiej jest bowiem dostosować jego kolory czy styl za pomocą CSS niż ustawioną na sztywno strukturę kodu, która wpływ na rozkład elementów.

Zlecić, czy wykonać stronę samodzielnie?

Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie stworzyć stronę, możesz zdecydować się zlecić jej wykonanie freelancerowi lub profesjonalnej agencji. W takim wypadku należy jednak liczyć się z kosztem wykonania tej usługi, a także z koniecznością znalezienia odpowiedniej osoby lub firmy.

Plusem z pewnością będzie lepsza jakość strony – jeśli witryna zostanie wykonana przez profesjonalistę, który pracuje w oparciu o dobre praktyki, to jej wydajność będzie jeszcze lepsza, a także uda się wdrożyć wszelkie pomysły, które samodzielnie mogłyby stanowić wyzwanie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taka współpraca wymaga udziału obu stron – o ile tworząc stronę samodzielnie możemy robić to w swoim tempie, na bieżąco opracowując kolejne podstrony, o tyle decydując się na współpracę z reguły należy posiadać już cały plan, na podstawie którego zostanie przygotowany brief i wycena.

Dowiedz się więcej na temat WordPressa!

Dołącz do grupy WordPress dla początkujących

Społeczność WordPressa jest nieoceniona!

Specjalnie z myślą o początkujących użytkownikach WordPressa, stworzyliśmy przyjazne miejsce do jego nauki. Dołącz do grupy “WordPress dla początkujących” na Facebooku i wraz z ponad 10 000 użytkowników zbuduj własną stronę WWW!

Baza wiedzy o WordPressie na wyciągnięcie ręki

Poznaj tajniki budowania stron internetowych

Na naszym blogu znajdziesz mnóstwo artykułów i poradników, dzięki którym zbudujesz stronę na WordPressie zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Pokazujemy nie tylko podstawy, ale także konkretne rozwiązania, ułatwiające wprowadzenie pożądanych funkcji.