Jaka jest różnica między wpisem a stroną w WordPressie?

Czym się różni strona od wpisu w WordPressie

Dodając treści do WordPressa możemy wybrać, czy mają zostać opublikowane jako wpis, czy też jako strona. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem WordPressa, to możesz zastanawiać się, który typ treści przeznaczyć na swój content. Jaka jest bowiem różnica między wpisem a stroną w WordPressie?

Czy wpisy są używane tylko do artykułów publikowanych w sekcji bloga, czy też można je wykorzystać do czegoś innego? Skoro są wpisy, to po co tworzyć strony? Kiedy stworzyć stronę, a kiedy dodać wpis? Jeśli zaczynając przygodę z WordPressem nasuwają CI się tego typu pytania, to trafiłeś w dobre miejsce. Poniżej dowiesz się, jaka jest różnica między wpisem a stroną w WordPressie.

Hosting WordPress ze WWWsparciem na dobry start

Spis treści pokaż

Co to jest wpis w WordPressie?

Wpis najprościej mówiąc to post, czy też publikacja na Twojej stronie www. Wpisy powinny być dodawane systematycznie, z uwzględnieniem obrazków, aby zwiększyć zaangażowanie. Można je przeznaczyć na potrzeby sekcji aktualności, w których informują użytkowników o bieżących wydarzeniach, promocjach oraz innych mniej lub bardziej istotnych aktualizacjach. Jeśli prowadzisz bloga, to wpisy będą twoim standardowym typem treści – wszystkie artykuły czy poradniki opublikujesz na swojej stronie właśnie za ich pomocą.

Aby zobaczyć wpisy lub dodać nowy wpis zaloguj się do kokpitu zarządzania swoją stroną www. Po zalogowaniu przejdź do zakładki WpisyWszystkie wpisy.

Jaka jest różnica między wpisem a stroną w WordPressie - lista wpisów

W tym miejscu znajdziesz całą listę wpisów zarówno tych opublikowanych, jak i szkiców. Ułożone są kolejności chronologicznej.

Lista wpisów w WordPressie.

W tej zakładce znajdziesz informacje o:

  • tytule opublikowanego wpisu
  • autorze
  • kategorii, do jakiej wpis został dodany
  • tagi jakie zostały mu przypisane
  • informacji o komentarzach, jeśli takowy został dodany przez odwiedzających, wraz z możliwością edytowania ich odpowiedzi.
  • dacie publikacji

Każdy z wpisów możesz modyfikować w zależności od tego jaką operację chcesz wykonać. Wystarczy, że na interesujący Cię wpis najdziesz kursorem myszy, a podświetlą Ci się możliwe operacje do wykonania.

Edycja wpisów w WordPressie

Możesz wykonać następujące czynności:

  • edycja – pozwala na edycję wpisu w całości
  • szybka edycja – pozwala na edycję tylko określonych elementów wpisu np. tytuł
  • kosz – pozwala na przeniesienie wpisu do kosza; nie zapomnij także o usuwaniu niepotrzebnych plików.
  • podgląd – możesz zobaczyć, jak opublikowany wpis będzie wyglądał na komputerze, jak również na urządzeniu mobilnym

Zwróć uwagę, że na przedstawionym zrzucie ekranu obok przykładowego tytułu wpisu znajduje się dopisek Szkic. Oznacza to, że nie opublikowałeś jeszcze wpisu, została natomiast zapisana jego wersja robocza. Szkice zapisują się automatycznie w chwili tworzenia wpisu. Dzięki nim zawsze możesz wrócić do wpisu i dokończyć jego tworzenie w dowolnej chwili. W momencie, kiedy uznasz że post jest gotowy do publikacji możesz go opublikować – dopisek Szkic zniknie, a post zostanie umieszczony na Twojej stronie www.

Sprawdź także: WordPress – od czego zacząć? Kompendium wiedzy

Co to jest strona w WordPressie?

Strony są to stałe elementy Twojej witryny internetowej. Stroną może być np. podstrona kontakt czy też portfolio. W przeciwieństwie do wpisów data publikacji strony nie ma tak dużego znaczenia, lecz dobrze przemyślane SEO może podnieść jej widoczność. Warto oczywiście pamiętać o ich bieżącej aktualizacji, natomiast są one elementem stałym. Np. strona kontaktu będzie zawierała najważniejsze informacje o siedzibie Twojej firmy, jak również dostępnych kanałach komunikacyjnych. Będzie wymagała aktualizacji w momencie, kiedy zmieni się np. adres firmy lub telefon kontaktowy można łatwo edytować w sekcji kontakt.

Po zalogowaniu do kokpitu WordPressa, korzystając z edytora, możesz podejrzeć listę stron. W tym celu po lewej stronie z paska nawigacyjnego wybierz zakładkę Strony.

Strony w WordPressie - pokazania jaka jest różnica między wpisem a stroną w WordPressie

Teraz przejdź do sekcji Wszystkie Strony. W tej sekcji widzisz wszystkie strony, jakie utworzyłeś.

Lista stron w WordPressie

Podobnie, jak w przypadku wpisu znajdziesz tutaj informacje o tytule strony, autorze, czy też dacie publikacji. Po najechaniu na konkretną stronę kursorem myszy masz możliwości wykonania różnego rodzaju operacji.

Edycja strony, jaka jest różnica między wpisem a stroną w WordPressie?

Pojawia się opcja:

  • edycja – pozwala na edycję strony np. korektę adresu, czy też linków
  • szybka edycja – jak nazwa wskazuje pozwala na dokonanie szybkiej edycji strony np. jej tytułu
  • kosz – pozwala na przeniesienie do folderu kosz
  • podgląd – umożliwia podgląd strony w widoku mobilnym lub na komputerze

Różnica między wpisem a stroną w WordPressie

Zanim sporządzisz plan contentowy Twojej strony www, warto zacząć od podstaw, czyli zrozumieć, jaka jest różnica między wpisem a stroną w WordPressie. Warto zastanowić się nad tematyką i częstotliwością publikacji. Poniżej przedstawię Ci podstawowe różnice między wpisem a stroną, które przydadzą Ci się podczas planowania treści na swoją stronę WWW:

  • wpis jest postem, który powinien być publikowany regularnie, natomiast strona jest stałym, wręcz statycznym elementem (np. zakładką kontakt),
  • wpis (np. artykuł) należy do autora, który go opublikował i informacja ta zazwyczaj jest widoczna na stronie (imię i nazwisko lub pseudonim wyświetlane tuż pod opublikowaną treścią), z kolei strony zazwyczaj nie umieszczają takiej informacji, gdyż w większości przypadków nie powinno mieć znaczenia, przez kogo zostały opublikowane,
  • wpisy możesz dodawać do utworzonych kategorii (np. przepisy kuchenne) i grupować je w ten sposób z podziałem na różne dania,
  • opublikowane wpisy wyświetlają się na liście wpisów, która – w zależności od motywu – może być na stronie głównej lub na całkowicie osobnej podstronie, z kolei strony nie wyświetlają się na żadnej liście (należy je ręcznie podlinkować np. z menu)
  • dla wpisów istotne znaczenie ma data, z którą je opublikujesz, gdyż wpływa to chociażby na kolejność wyświetlania ich w sekcji blogowej na stronie www (od najnowszych do najstarszych),
  • dla stron nie ma znaczenia data publikacji, są one bowiem pewnego rodzaju „zakładką” na Twojej witrynie internetowej, która ma pełnić określoną funkcję (przedstawienie oferty, opisanie swojej firmy, napisanie parę słów o sobie, udostępnienie metod kontaktowych).

WordPress w żaden sposób nie precyzuje ani nie ogranicza liczby stron i wpisów, jakie możesz stworzyć. Wszystko tak naprawdę zależy od tematyki Twojej strony oraz planu działania.

Podsumowanie

Stworzenie pierwszej strony www, dla niektórych użytkowników może stanowić nie lada wyzwanie. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z pomocy specjalisty warto śledzić różnego rodzaju poradniki, jak również tutoriale, które pomogą Ci w postawieniu swoich pierwszych kroków z WordPressem. Pamiętaj, że warto zacząć od podstaw, aby nie zrazić się ilością nowych informacji. Mam nadzieje, że teraz wiesz już jaka jest różnica między wpisem a stroną w WordPressie a wpisem.

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.
Raport rynku WordPress