Multisite w WordPressie – czym jest i jak włączyć?

WordPress w trybie Multisite tworzy sieć stron WWW, którymi możemy zarządzać z poziomu jednego WordPressa. Tryb ten może być wygodnym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy chcą odseparować części swojej oferty od siebie lub po prostu zarządzać wieloma stronami w jednym panelu.

multisite w WordPressie, multisite, WordPress, strony WWW

Multisite – czym jest?

To przede wszystkim bardzo praktyczna funkcjonalność WordPressa, która daje możliwość tworzenia stron zarówno o zbliżonej tematyce, jak i zupełnie niezwiązanych ze sobą, z poziomu jednego WordPressa. Każda ze stron tworzących sieć może posiadać te same wtyczki oraz motywy, ale witryny nie będą miały możliwości dzielenia ze sobą wgranych plików.

Strony wchodzące w skład sieci mogą być umieszczane w subdomenach domeny głównej (strona.testtest.pl), lub poszczególnych podkatalogach (testtest.pl/strona). Sposób umieszczania stron wybiera się podczas konfiguracji sieci i musi być spójny dla wszystkich elementów.

Dla kogo Multisite?

Wyobraźcie sobie, że tworzycie stronę w wielu językach. Zakładanie każdej witryny w osobnym WordPressie jest dla Was czasochłonne i niepraktyczne, a wtyczki do tłumaczeń nie zaspokajają Waszych potrzeb. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi tryb Multisite- zakładacie jednego WordPressa, uruchamiacie sieć witryn i rozpoczynacie budowę dowolnej liczby stron. Innym przykładem zastosowania Multisite jest konieczność zarządzania wieloma stronami jednej firmy, które mają powstać w związku z jej różnymi lokalizacjami i oddziałami. Tryb sieci sprawdzi się także w przypadku stron uczelnianych, lub komercyjnych, w których istnieje konieczność rozdzielenia różnych gałęzi działalności.

Superadministrator

Założyciel WordPresa z trybem Multisite otrzymuje funkcję Superadministratora. W ramach uprawnień może on uruchamiać, wyłączać blogi, a także trwale usuwać je z sieci. Dodatkowo może również instalować wtyczki i motywy oraz udostępniać je innym blogom. Co ważne, zwykły administrator na poszczególnych witrynach nie będzie miał możliwości wprowadzania zmian w motywach, ani instalowania wtyczek.

Superadministrator może również oznaczyć witrynę jako spam, co spowoduje, że strona będzie niewidoczna dla wszystkich, włącznie z administratorem. Więcej o rolach użytkowników WordPressa przeczytacie w naszym wpisie.

Wymagania dla WordPressa z Multisite

Aby utrzymywać sieć stron w ramach jednego WordPressa potrzebny jest tylko jeden hosting. Jego wielkość należy dostosować do planowanej liczby witryn, gdyż wszystkie strony będą korzystać z tych samych zasobów.

Jak włączyć Multisite w WordPressie?

Wszelkie działania z Multisite powinniśmy rozpocząć od wykonania kopii zapasowej strony WWW. O tym jak to wykonać samodzielnie, pisaliśmy na naszym blogu.

Następnie należy zalogować się do plików na serwerze i odnaleźć wśród nich wp-config.php oraz .htaccess. W edycji pliku wp-config.php musimy po wierszu:

define('WP_DEBUG', false);

wpisać:

 define('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

Po tym kroku zalecane jest wyłączenie wszystkich wtyczek w WordPressie. Następnie należy przejść do kokpitu WordPressa i w sekcji “Narzędzia” kliknąć w “Uruchamianie sieci witryn”. Po kliknięciu otrzymamy okno z konfiguracją sieci.

multisite w WordPressie, multisite, WordPress, strony WWW

Jeśli już wcześniej posiadaliście WordPressa to, tak jak ja, otrzymacie komunikat o narzuceniu konstrukcji sieci w oparciu o subdomeny. W przypadku nowych, czystych WordPressów, w tym kroku będziecie mogli wybrać, czy chcecie tworzyć sieć na subdomenach, czy może w podkatalogach domeny głównej.

Na tym etapie możemy zmienić nazwę sieci witryn, adres e-mail, oraz otrzymamy informację, która domena jest naszą domeną główną dla całej sieci. Po przejściu dalej, w dwóch boxach otrzymamy treść, którą należy w całości wkleić w pliku wp-config.php, powyżej linii:

/* To wszystko, nie edytuj dalej! Szczęśliwego blogowania. */:

Otrzymamy również treść do wklejenia w pliku .htaccess i tu również przy wklejaniu nie możemy pominąć żadnego wiersza. Na końcu należy zapisać edytowane pliki na serwerze oraz wylogować się z WordPressa i zalogować ponownie.

I to już wszystko, Multisite jest zainstalowany i od tej chwili możecie dodawać kolejne strony i zarządzać ich siecią z poziomu jednego kokpitu.

Szukasz sprawdzonego hostingu dla swojego WordPressa? Sprawdź ofertę LH.pl i przetestuj dowolny pakiet bezpłatnie.
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.

5 komentarzy

  1. Na pewno o tę kwestię trzeba zadbać bardziej. Każda strona w sieci Multisite wymaga aktualizacji wtyczek, motywów, tak jak standardowy WordPress. Im większa sieć, tym więcej potencjalnych zagrożeń.

  2. A jak zrobić, aby mając kilka subdomen móc dany artykuł/ wpis przypisać do subdomeny i byłby on widoczny w wynikach wyszukiwania strony nadrzędnej?

  3. Pani Aneto. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że nie można zmienić nazwy domeny. To jest wada instalacji Multisite.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Tanie domeny .eu