Role użytkowników WordPressa

Role w WordPressie powstały po to, aby ułatwić zarządzanie pracy wielu osób nad treścią tej samej strony. Dziś dowiesz się, jakie uprawnienia dają poszczególne stopnie.

Role użytkowników WordPressa

Administrator

To osoba o najwyższym stopniu uprawnień. Ma nieograniczone możliwości. Może dodawać i usuwać innych użytkowników, instalować motywy i wtyczki, w pełni zarządzać wpisami i stronami. Przy niektórych wtyczkach osoby z uprawnieniami administratora mogą zobaczyć więcej ustawień, np. widzą zmiany wprowadzane w wyglądzie na bieżąco, gdyż strona dla nich nie jest wczytywana z cache.
Administratora otrzymujesz przy instalacji WordPressa i założeniu pierwszego konta. Używaj tej roli rozważnie i nadawaj tych uprawnień nie zaufanym osobom. Posiadając również status administratora mogą one usunąć Ciebie z zarządzania stroną.

Na WordPressach typu Multisite istnieje jeszcze dodatkowa, nadrzędna nad administratorem rola Superadministratora. Pozwala ona zarządzać całą instalacją Multisite oraz poszczególnymi stronami znajdującymi się w jej obrębie. Administrator wtedy ma dostęp jedynie do strony w obrębie subdomeny lub subfolderu (w zależności o wybranej instalacji multisite).

Redaktor

Może zarządzać całą treścią strony, nawet jeśli nie jest jej autorem. Rola redaktora pozwala na dodawanie i usuwanie wpisów, kategorii i tagów, a także na zarządzanie biblioteką mediów oraz na moderacji komentarzy.

Autor

W tej roli użytkownik może dodawać swoje wpisy ale będą one musiały zostać zaakceptowane przez redaktora. Możesz je oczywiście edytować lub nawet usunąć. Może dodawać obrazy do galerii, a także widzi komentarze ale nie może ich moderować.

Współpracownik

Może dodawać własne wpisy ale bez obrazów. Nie może ich opublikować samodzielnie i musi uzyskać akceptację osoby z wyższymi uprawnieniami. Może edytować i usuwać własne treści.

Subskrybent

To rola, którą uzyskuje użytkownik na stronie WordPress z możliwością założenia konta. Subskrybent może edytować dane własnego konta oraz komentować wpisy.

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
dzialpomocy