Hosting pod WordPressa – jak wybrać najlepszy? (kod rabatowy LH.pl)

hosting pod WordPressa, hosting, wordpress, ttfb, czas ładowania
John Travolta też szuka najlepszego hostingu pod WordPressa

Wydawałoby się, że na temat hostingu dla WordPress powiedziano już wszystko. Mimo to każdego dnia na forach i facebookowych grupach pojawiają się nowe pytania: Jaki hosting pod WordPressa? Jaki hosting polecacie? Jak wybrać hosting pod WordPressa? Odpowiedzi jest wiele. Sprawdźmy więc jak wybrać najszybszy i najlepszy hosting dla strony WWW.

Nie musisz dłużej szukać hostingu. Skorzystaj z kodu rabatowego na hosting w LH.pl. Wpisz kod promocyjny: minus30 przy składaniu zamówienia i dołącz do naszych zadowolonych Klientów.

Parametry hostingu dla WordPressa

Zacznijmy od najłatwiejszych do porównania cech hostingu. Na które parametry warto zwrócić szczególną uwagę?

 • Przestrzeń dyskowa – oszacuj swoje potrzeby na dysk, zanim zakupisz hosting. Jeżeli zamierzasz zbudować jedną stronę – wizytówkę i uruchomić jedną skrzynkę, wybierz pakiety o pojemności 5 – 10 GB. Będą dla Ciebie wystarczające na początek.
  Jeżeli jednak planujesz zbudowanie sklepu lub chcesz utrzymywać więcej skrzynek, stron i przechowywać pliki na serwerze – wybierz większy pakiet.
 • Transfer – to parametr tożsamy z transferem danych w Twoim smartfonie. Wybierz hosting, który nie limituje tego parametru.
 • Nielimitowana liczba skrzynek e-mail, stron WWW, baz danych i kont FTP – nie daj się ograniczać. To, że dziś masz jedną stronę i jedną skrzynkę, nie znaczy, że za miesiąc nie będziesz chciał uruchomić jeszcze bloga, sklepu, czy dodać kilka skrzynek.
 • Backup – to kopia zapasowa wszystkich plików Twojego serwera. Wybierz hostingodawcę, który wykonuje go codziennie i przechowuje przez co najmniej 14 dni. Dowiedz się także, czy w przypadku potrzeby, hostingodawca przywróci Ci wskazany backup bezpłatnie.
 • Dostępność najnowszych wersji PHP – po dostępności wersji PHP możesz sprawdzić, czy hostingodawca dba o aktualną infrastrukturę serwerową. Obecnie (luty 2020) najnowszą wersją PHP jest wersja 7.4.
 • Bezpłatna migracja plików z obecnego hostingu, na nowy – nowy hostingodawca powinien zaoferować Ci bezpłatne przeniesienie plików ze “starego” serwera. Jest to szczególnie ważne, jeżeli nie masz wiedzy technicznej, lub doświadczenia w podobnych operacjach.
 • Bezpłatny certyfikat SSL – jeżeli chcesz uniknąć dodatkowych kosztów, wybierz hosting, który oferuje bezpłatny certyfikat SSL Let’s Encrypt. Zwróć także uwagę, czy możesz go uruchomić z poziomu panelu klienta i czy instalacja nie jest dodatkowo płatna.
 • Separacja katalogów – planujesz utrzymywać więcej niż jedną stronę na tym samym serwerze? W takim razie wybierz hosting, który oferuje seperację serwisów. Dzięki temu w razie infekcji jednej strony zagrożenie nie zostanie przeniesione również na kolejne. Separacja uniemożliwi infekcji “wyjście” poza folder należący do jednej strony.
 • Umowa powierzenia danych osobowych (zgodność z RODO) – emocje po wejściu RODO już nieco opadły, ale nadal firmy, które korzystają ze strony i poczty, powinny podpisać ze swoim dostawcą umowę powierzenia danych osobowych. Upewnij się, że hosting, który chcesz wybrać, nie narzuca dodatkowych kosztów, ani nie stawia niejasnych warunków. 

Prędkość hostingu wpływa na czas ładowania się strony WWW

Hosting to jeden z czynników, który wpływa na łączny czas potrzebny do załadowania strony WWW. W przeciwieństwie do takich czynników, jak czas ładowania obrazków, blokowanie renderowania, czy też błędów technicznych, problem wolnego hostingu można wyeliminować bardzo prosto: zmieniając hosting na szybszy.

Prędkość hostingu zależy od infrastruktury serwerowej hostingodawcy. Zdaję sobie sprawę z tego, że bardzo ciężko jest to zweryfikować na etapie porównywania ofert firm hostingowych. Istnieją jednak trzy możliwości sprawdzenia prędkości.

1) Sprawdź, czy hosting używa dysków SSD (lub ich szybszej odmiany NVME), czy też nadal wykorzystuje wolniejsze dyski HDD.

Z prędkością dysków serwerowych jest jak z dyskiem w Twoim komputerze. Im szybszy, tym prędkość działania aplikacji jest większa, a Tobie pracuje się na nim lepiej. Jeżeli Twój hostingodawca nie podaje na stronie informacji o typie dysków, zadaj pytanie supportowi. Postaraj się wybrać hostingodawcę, który używa dysków NVME.

2) Skorzystaj z okresu testowego hostingów.

Większość hostingodawców udostępnia okres testowy przez 7 lub 14 dni. Po uruchomieniu serwera testowego możesz przenieść swoją stronę na dany hosting lub uruchomić na nim witrynę testową. Upewnij się, że na wszystkich testowych stronach masz uruchomioną tę samą wersję PHP.

Następnie sprawdź prędkość WordPressa narzędziami:

 • https://tools.pingdom.com/
 • https://gtmetrix.com/
 • https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=pl

Porównaj wyniki TTFB (Wait), które otrzymałeś. Okres testowy hostingu to także świetna okazja, by sprawdzić sprawność działania supportu danej firmy. Czy jakość obsługi klienta Ci odpowiada? Czy szybko otrzymałeś odpowiedzi na swoje maile, konsultant odebrał telefon i rozwiązał Twój problem? Sprawdź to i porównaj jakość obsługi różnych dostawców. 

3) Jeżeli nie chcesz samodzielnie testować hostingów pod WordPressa – zobacz, czy ktoś nie zrobił już tego za Ciebie.

Sprawdź rankingi, które powstały na podstawie realnych testów prędkości (nie tylko subiektywnych porównań opisowych) WordPressów u różnych dostawców. Przykładami takich testów są: ranking hostingów pod WordPressa przygotowany przez redakcję CHIP.pl, czy też zestawienie wykonane przez Sprawny Marketing, w którym porównano wpływ hostingów na konwersję

hosting pod WordPressa, hosting, wordpress

SPRAWDŹ RANKING CHIP.PL

TEST: wybieramy hosting pod WordPress

Który z hostingodawców był najszybszy?

Sprawdź

hosting pod WordPressa, hosting, wordpress

SPRAWDŹ RANKING SPRAWNEGO MARKETINGU

Jaki hosting pod WordPressa?

Który z 5 dostawców zwiększy konwersję?

Sprawdź

Im krótszy czas odpowiedzi serwera (TTFB), tym lepiej. Różnice mogą być bardzo duże. To przykład testów 4 hostingów z użyciem dokładnie tego samego WordPressa:

hosting pod WordPressa, hosting, wordpress, ttfb, czas ładowania

Co się może stać gdy hosting będzie działał wolno? Będzie spowalniał Twoją stronę. Obecnie Google wymaga, by strony ładowały się bardzo szybko. W listopadzie 2019 roku informowaliśmy o tym, że przeglądarka Chrome planuje w specjalny sposób oznaczać wolne strony. W ostatnim czasie coraz więcej mówi się także o pozycjonowaniu witryn w oparciu o ich dostępność i czas ładowania na urządzeniach mobilnych. Zasada zawsze jest taka sama – im szybciej ładuje się strona, tym lepiej.

Postaw na hosting pod WordPressa w LH.pl i nawet dwukrotnie przyspiesz działanie strony. Teraz możesz kupić dowolny pakiet 30% taniej z kodem rabatowym: minus30

Niezawodność i bezawaryjność hostingu pod WordPressa

To kolejna z najważniejszych cech hostingu dla WordPressa, na którą powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie. Bezawaryjność hostingu określa dostępność Twojej strony WWW w internecie. Wszyscy chcą, by ich strony dostępne były zawsze, bez przerwy. To wymaganie stawiane przede wszystkim sklepom internetowym, gdzie każda przerwa generuje realne straty i mnoży porzucone koszyki. Dotkliwą stratę możemy odczuć też wtedy, gdy w momencie przerwy w działaniu mamy uruchomioną płatną kampanię reklamową w Google lub social mediach. Ponosimy koszty kampanii, natomiast potencjalni Klienci lub czytelnicy nie mogą odwiedzić polecanej strony i rezygnują.

Bezawaryjność określana jest jako wartość współczynnika SLA, czyli ang. service level agreement. Jest to umowa o gwarantowanym poziomie świadczenia usług w ramach hostingu. Im wyższe SLA gwarantuje hostingodawca, tym lepiej. Najlepiej wybierać dostawców oferujących SLA na poziomie 99,5% lub więcej.

U mnie działa! Czyli kilka słów o wsparciu technicznym

Wsparcie techniczne, czyli support hostingu to często czynnik, o który zaczynamy się martwić dopiero wtedy, gdy coś nie działa. Warto jednak zainteresować się nim, a co ważniejsze – sprawdzić support, przed uruchomieniem usługi.

hosting pod WordPressa, hosting, wordpress, support techniczny,
To już kultowa scena z serialu “The IT Crowd”.

Dobry support hostingu powinien:

 1. Odpowiadać sprawnie na zgłoszenia mailowe.
 2. Odbierać telefon od razu. Nie daj się zawiesić w kolejce na infolinii i wybierz hosting, który odbiera telefony bez zbędnego oczekiwania. To niezwykle istotne w przypadku awarii i nagłych zdarzeń, gdzie pomoc potrzebna jest nam od ręki. Czasem także łatwiej jest się “dogadać” z konsultantem, niż wymieniać dziesiątki maili z supportem. 
 3. Udostępniać livechat. Nie wiem jak Wy, ale to moja ulubiona forma kontaktu z wszelkiego rodzaju wsparciem usług. Szybki kontakt na zasadzie – pytanie – odpowiedź jest bezcenny, gdy jesteś np. w trakcie konfiguracji jakiejś funkcji i napotkałeś trudność. Za pomocą livechat łatwo dopytasz też o ofertę, czy wyjaśnisz sprawy związane z płatnościami. 
 4. Udostępniać infolinię alarmową 24/7. To jedna z ważniejszych rzeczy w kontekście supportu hostingu. Czy w przypadku nagłej awarii usług możesz zadzwonić do osoby, która udzieli pomocy? Sprawdź to, zanim kupisz hosting. 
 5. Umieć tłumaczyć. Nie tylko kopiować definicje trudnych pojęć z wikipedii, ale właśnie po ludzku tłumaczyć. Pamiętaj, nie musisz być ekspertem w dziedzinie hostingu, aby posiadać własną stronę – support jest od tego, by Ci to zadanie ułatwić. 
 6. Być cierpliwy. Jestem pewna, że nie lubisz dzwonić do miejsc, w których zniecierpliwiony konsultant, zamiast Ci pomóc, próbuje jak najszybciej zakończyć rozmowę. Cierpliwy support to skarb, zwłaszcza gdy jest się początkującym WordPressowiczem.  
 7. Być bezpłatny. Niby oczywiste, ale jednak doświadczenie podpowiada mi, że niekoniecznie. Dopytaj o to zanim zamówisz hosting. 
 8. Mieć opracowaną bazę pomocy – gotowe instrukcje konfiguracji usług, rozwiązywania najpopularniejszych problemów i wyjaśnienia dla trudniejszych pojęć. W LH.pl funkcję działu pomocy pełni strona: lh.pl/pomoc.

Opinie o firmie hostingowej – podejrzyj jak to wygląda “od środka”

Nie ma lepszej metody na sprawdzenie jakości działania usług, czy sprawności supportu, niż przeczytanie opinii obecnych Klientów danej firmy. Zanim kupisz hosting dla swojego WordPressa, zajrzyj więc na profil firmy w Google, na Facebooku, lub po prostu poczytaj o firmie na forach i grupach.

Jaki hosting pod WordPressa – podsumowanie

Jak widzisz, jest kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę zanim zamówisz pakiet hostingowy. Jeżeli jednak popełniłeś błąd lub najzwyczajniej nie jesteś zadowolony ze swojego dostawcy – zawsze możesz zmienić hosting.
Dla takich Klientów przygotowaliśmy w LH.pl promocję “Śpij Spokojnie”. Wystarczy, że prześlesz nam opłaconą fakturę VAT od obecnego dostawcy, a także wybierzesz pakiet w LH.pl, a my bezpłatnie przeniesiemy Twoje usługi na nasze serwery. Okres rozliczeniowy za hosting pozostanie ten sam, co u obecnego dostawcy. Więcej o promocji przeczytasz na naszej stronie.

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.
Raport rynku WordPress