PHP 7.4 – co nowego i kiedy premiera?

Już niedługo pojawi się PHP 7.4. Kiedy dokładnie można spodziewać się premiery nowej wersji i co nowego ona wprowadza? Przyglądamy się nowościom i sprawdzamy, dlaczego warto korzystać z najnowszej wersji PHP.

PHP jest językiem programowania, w którym stworzone są najpopularniejsze skrypty i systemy CMS na świecie, chociażby WordPress, PrestaShop czy Joomla. Aktualnie najnowszą wersją jest 7.3, ale wkrótce premierę będzie mieć PHP 7.4. O tym, dlaczego warto używać najnowszej wersji PHP na swoim hostingu, pisaliśmy w naszym artykule Jaka wersja PHP dla WordPressa?“. Wystarczy powiedzieć, że według oficjalnych testów PHP 7.3 jest o 10% szybszy niż PHP 7.2, a to bezpośrednio wpływa na czas ładowania naszej strony.

tpay szybkie płatności

Wiele osób jest zainteresowanych tym, co nowego w PHP 7.4 się pojawi, i jak wpłynie to na wydajność interpretera. Co najważniejsze, wielu użytkowników zadaje sobie pytanie, kiedy PHP 7.4 zadebiutuje w stabilnej wersji? Przyjrzyjmy się dostępnym informacjom.

PHP 7.4 – kiedy premiera stabilnej wersji?

Wczesna wersja (alpha 1) została udostępniona 6 czerwca 2019 roku, natomiast stabilna wersja PHP 7.4 jest dostępna od 28 listopada 2019 roku. Od tej daty nowa wersja PHP jest stopniowo wdrażana przez firmy hostingowe dla klientów końcowych na hostingach współdzielonych.

W LH.pl najnowsza wersja PHP 7.4 jest już dostępna i można ją włączyć z poziomu panelu klienta.

Twój hosting nie spełnia Twoich oczekiwań? Przenieś się do LH.pl, włącz PHP 7.4 i ciesz się szybką i wydajną stroną WWW.

Co nowego w PHP 7.4 pod kątem wydajności?

W PHP 7.4 został wprowadzony preload, czyli wstępne ładowanie skryptów do pamięci. Co daje użycie tej opcji? Fragmenty kodu będą mogły zostać załadowane do pamięci podręcznej, skompilowane i odpowiednio ze sobą powiązane. Spowoduje to ich szybsze ładowanie przy każdym żądaniu.

Podobne rozwiązanie jest dostępne obecnie w formie opcode cache (np. Zend Opcache), w którym pliki kompilowane są raz (podczas pierwszego wykonania), a następnie przechowywane we współdzielonej pamięci. Nie jest to jednak rozwiązanie tak wydajne, jak preloading. Aktualnie plik nadal musi być wyodrębniony z pamięci cache i wstawiony do kontekstu danego żądania. Na dodatek każdorazowo sprawdzana jest spójność skompilowanego w pamięci kodu z tym źródłowym na serwerze. Wstępne ładowanie (preload) pozwoli załadować odpowiednie funkcje do pamięci podręcznej i utrzymywać je tak długo, jak serwer działa, bez konieczności każdorazowego ich sprawdzania. Załadowane fragmenty kodu będą dostępne przez cały czas dla kolejnych żądań, co znacznie zwiększy szybkość wczytywania plików.

W praktyce może to spowodować istotny wzrost wydajności w aplikacjach opartych na PHP (nawet do 50%). Wszystko jednak będzie zależeć od optymalizacji kodu i ilości fragmentów, które będą korzystać z funkcji wstępnego ładowania.

Co nowego w PHP 7.4 pod kątem pisania kodu?

PHP 7.4 wprowadza sporo usprawnień związanych z czytelnością i przejrzystością kodu źródłowego.

  • Arrow Functions 2.0. Nowy sposób na pisanie krótszych funkcji.
  • Typed Properties 2.0. Ulepszona standaryzacja, która umożliwi definiowanie typów właściwości klasy.
  • Null Coalescing Assignment Operator. Pisząc kod zdarza się, że chcemy podać dla zmiennej wartość zapasową, w przypadku gdy nie zwróci ona żadnej innej. W takiej sytuacji wykorzystuje się Null Coalescing Operator. W wersji 7.4 będzie można ten fragment kodu jeszcze bardziej skrócić i uprościć za pomocą Null Coalescing Assignment Operator.
  • Wsparcie dla Weak References

Oczywiście, nowa wersja to nie tylko wprowadzenie dodatkowych rzeczy, ale też pozbycie się elementów przestarzałych lub dalej niewspieranych. Pełną listę funkcjonalności, dla której zakończono lub usunięto wsparcie w wersji 7.4 znajdziesz pod tym linkiem.

Darmowy kurs WooCommerce
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Błażej Starosta
Ma doświadczenie w tworzeniu oraz prowadzeniu stron WWW, od blogów aż po sklepy internetowe. Od lat uważnie śledzi rozwój WordPressa i jego wpływ na rynek twórców stron internetowych. Stara się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi i dzielić się swoją wiedzą.

3 komentarze

  1. PHP 7.4 jest już dostępne na naszych serwerach w LH.pl. Możesz zmienić wersję PHP w panelu klienta.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Raport rynku WordPress