PHP 8 – zobacz, co nowego i kiedy będzie!

PHP 8 już niedługo będzie dostępne w stabilnej wersji dla wszystkich. Co nowego w kolejnej wersji PHP i kiedy będzie można włączyć tę wersję na swoim serwerze? W jaki sposób wpłynie na wydajność lub działanie witryn? Zobaczmy.

PHP 8 - co nowego i kiedy będzie?

PHP jest językiem programowania, na podstawie którego zbudowane są jedne z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS). W oparciu o PHP działa m.in. WordPress, PrestaShop czy Joomla. To jednak nie tylko zestaw reguł, za pomocą których napisany jest kod strony. PHP to także tzw. interpreter, czyli oprogramowanie działające na serwerze, pozwalające zrozumieć i wykonać ten kod. Bez niego kod Twojej strony na WordPressie czy sklepu na PrestaShop byłby tylko niezrozumiałym ciągiem znaków. Jak każde oprogramowanie, interpreter PHP działający na serwerze również otrzymuje aktualizacje do nowszych wersji. To właśnie jest ta wersja PHP, którą hostingodawca Ci udostępnia do wyboru w panelu klienta.

Wersja interpretera wpływa na bardzo wiele rzeczy. Przede wszystkim, interpreter odczytuje kod strony w oparciu o określone zasady pisania kodu PHP (które również są uaktualniane). Oprócz tego wpływa na sposób i wydajność “wykonywania” tego kodu. Z tego powodu ma duży wpływ na działanie strony. Każda nowa wersja PHP wprowadza zmiany i ulepszenia, dzięki którym kod strony może wykonywać się szybciej i optymalniej. To, oczywiście, przekłada się na szybkość działania Twojej strony. Warto zatem starać się, aby strona zawsze korzystała z najnowszej wersji PHP. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe. Przykładowo, w przypadku sklepów na PrestaShop ważna jest kompatybilność konkretnej wersji sklepu z konkretnymi wersjami PHP. Z reguły jednak (zwłaszcza w przypadku WordPressa) im nowsza wersja PHP, tym lepiej.

Kiedy premiera PHP 8?

Stabilną wersję PHP 8 uzyskasz już 26 listopada 2020 roku.

Jak w przypadku każdego oprogramowania, PHP musi przejść przez odpowiedni proces aktualizacji. Wiąże się to z wielomiesięcznymi testami, w trakcie których najnowsza wersja PHP jest dostępna dla testerów, entuzjastów, programistów i administratorów. W ciągu tych miesięcy wykonują oni odpowiednie testy i naprawiają liczne błędy, których obecność na tym etapie jest nieunikniona.

W przypadku PHP 8 ten proces dobiega już końca. Oprogramowanie jest obecnie dostępne w wersji RC2 (Release Candidate 2). W między czasie twórcy wydadzą jeszcze jedną wersję przedpremierową (RC3), po czym 26 listopada 2020 roku udostępnią wersję stabilną. Wtedy też administratorzy usług hostingowych będą mogli wprowadzić ją do obiegu na serwerach klientów.

Szukasz hostingu z najnowszą wersją PHP? Wybierz hosting w LH.pl

Co nowego w PHP 8?

PHP 8 to “duże” wydanie, które podnosi numerację o oczko w górę. Takie wydanie wprowadza sporo pozytywnych zmian wpływających na wydajność i szybkość wykonywania kodu. Niesie jednak za sobą potencjalne ryzyko braku kompatybilności ze skryptami napisanymi w oparciu o starsze reguły kodu PHP. Jeśli jednak strona działała dobrze do tej pory na wersjach 7.x, to przejście na PHP 8 nie powinno sprawić większych problemów.

W PHP 8 wprowadzono sporo zmian w kwestii samego pisania kodu i dostępnych reguł, ale oprócz tego w końcu zostanie dodana funkcja JIT. Ma to bardzo duży potencjał jeśli chodzi o przyspieszenie wykonywania kodu w znacznie optymalniejszy sposób, co z pewnością może przełożyć się na zwiększenie szybkości otwierania stron internetowych.

JIT, czyli jeszcze większa wydajność

JIT to skrót od “just in time”, czyli “w samą porę” i jednocześnie jedna z najważniejszych nowości w PHP 8. Nazwa ta świetnie obrazuje, na czym ta funkcja polega, ale żeby ją dokładnie zrozumieć, trzeba wiedzieć, w jaki sposób działa kod PHP.

Kod PHP, który widzisz po otwarciu pliku PHP w Notatniku lub innym edytorze nie jest zrozumiały dla procesora CPU. Aby tak się stało, interpreter musi go odpowiednio przygotować i skompilować. PHP jest językiem interpretowanym, co oznacza, że dochodzi do tego przy każdym wykonaniu kodu.

Jak się domyślasz, nie jest to zbyt optymalne działanie i tu z pomocą przychodzi JIT. To technika, która pozwala skompilować najczęściej używane bloki kodu, aby były one gotowe “w samą porę”, od razu gdy są potrzebne. JIT monitoruje wykonywany kod i wykrywa, które części kodu są wykonywane najczęściej. Te bloki kodu są oznaczane na swego rodzaju mapie cieplnej jako “gorące” fragmenty, a następnie w optymalny sposób kompilowane i wykorzystywane zamiast oryginalnych fragmentów.

Mówiąc prościej, możesz sobie wyobrazić JIT jako częściową pamięć cache dla najczęściej wykonywanych bloków kodu PHP. Potrafi to znacznie zwiększyć wydajność i przyspieszyć interpretowanie kodu PHP. JIT miał trafić do PHP już w poprzednich wydaniach, ale zawsze stawało coś na przeszkodzie. Wszystko jednak wskazuje na to, że w końcu w wersji PHP 8 doczekamy się tej funkcji i może ona znacznie zoptymalizować działanie wielu stron internetowych.

Chcesz przyspieszyć swoją stronę? Przenieś ją do LH.pl za darmo!

Inne ważne zmiany w PHP 8

Poza kompilatorem JIT, w PHP 8 wprowadzonych zostanie wiele innych zmian, z których skorzystają programiści:

  • Union types – pozwala definiować zestawy typów danych wejściowych i zwracanych
  • Named arguments – pozwalają przekazywać parametry funkcji w oparciu o nazwę, a nie kolejność
  • Attributes – do tej pory dodawane jako adnotacje/komentarze i odczytywane jedynie przez dedykowane biblioteki, w PHP 8 stały się integralną częścią języka
  • Constructor property promotion – pozwalają zwiększyć czytelność klas poprzez łatwiejsze przypisywanie wielu argumentów w konstruktorze
  • Match expression – pozwala zwrócić wartość bez dodatkowych słów kluczowych typu return

Oprócz tego wprowadzonych zostanie wiele pomniejszonych zmian i usprawnień związanych m.in. ze składnią języka PHP, o których możesz przeczytać tutaj.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Błażej Starosta
Ma doświadczenie w tworzeniu oraz prowadzeniu stron WWW, od blogów aż po sklepy internetowe. Od lat uważnie śledzi rozwój WordPressa i jego wpływ na rynek twórców stron internetowych. Stara się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi i dzielić się swoją wiedzą.

2 komentarze

Możliwość komentowania została wyłączona.