Co to jest cloud hosting i jak działa?

Cloud hosting to serwer umieszczony w chmurze obliczeniowej, w ramach której dostępne są zasoby obliczeniowe takie jak CPU, pamięć RAM i dyski. Cloud do działania wykorzystuje moc wielu serwerów, dzięki czemu jest odporny na awarie fizyczne, a także gotowy na elastyczne skalowanie. Chmura to nowoczesne podejście do infrastruktury serwerowej, stojące w opozycji do fizycznych serwerów dedykowanych i mało efektywnych rozwiązań “pudełkowych”.

Zwykły hosting vs. hosting w chmurze

W LH.pl oferujemy dwa typy serwerów: hosting współdzielony oraz cloud server. Hosting współdzielony sprawdzi się idealnie dla stron WWW, sklepów, blogów oraz wszystkich typowych potrzeb biznesów i projektów prywatnych. Oferta hostingu podzielona jest na pakiety, które różnią się od siebie dostępną przestrzenią dyskową, a także mocą obliczeniową (zasobami procesora i RAMu), którą można swobodnie wykorzystywać do granic limitów ustanowionych dla pakietów. Jeżeli chcemy się tych limitów pozbyć, idealnym rozwiązaniem jest usługa cloud server.

Cloud hosting (hosting w chmurze) to elastyczne i skalowalne rozwiązanie, w ramach którego na start dobierasz potrzebne zasoby, tj. liczbę rdzeni procesora, liczbę GB RAM i pojemność dysku, a wraz z korzystaniem z usługi, powiększasz moc obliczeniową i redukujesz ją, gdy nie będzie już potrzebna. Jeżeli posiadasz sklep internetowy i zdarza Ci się organizować w nim wyprzedaże i inne akcje promocyjne, na czas trwania akcji możesz wzmocnić swój serwer np. podwajając jego zasoby, a po zakończonym okresie wyprzedaży – powrócić do wcześniejszej konfiguracji. Taka elastyczność pozwoli Ci nie tylko utrzymać ruch na stronie, ale także ekonomicznie zarządzać zasobami potrzebnymi do prawidłowego funkcjonowania sklepu.

W LH.pl pod hostingiem współdzielonym i cloud serverem działa infrastruktura wysokodostępna, w ramach której każdy element ma swojego zastępcę, od fizycznej lokalizacji, urządzeń sieciowych, poprzez sprzęt serwerowy, podzespoły, aż po dostawców prądu i łącza od różnych operatorów. Obie usługi mają solidny fundament do działania, jednak to korzystając z usługi cloud server wykorzystasz pełen jego potencjał. Na cloudzie skorzystasz z zaawansowanego panelu zarządzania serwerem DirectAdmin, a także swobodnie uruchomić Dockery, aplikację napisaną w node.js, Pythonie, Rubi lub innych popularnych językach programowania. Na cloudzie zainstalujemy także dla Ciebie wszystkie niezbędne usługi, np. Redis, Elasticsearch, Varnish, czy Memcached. Uszyjemy Twój serwer na miarę Twojej aplikacji.

VPS vs. hosting w chmurze

VPS (Virtual Private Server) to rodzaj hostingu, który poprzez zastosowanie wirtualizacji dzieli fizyczny serwer na kilka wirtualnych maszyn. Każda z tych wirtualnych maszyn posiada własny adres IP i działa niezależnie, z własnym systemem operacyjnym, co daje użytkownikom większą kontrolę i izolację niż w przypadku tradycyjnego współdzielonego hostingu. W przeciwieństwie do cloud servera, VPS ma ograniczone możliwości skalowania.

Najczęściej zasoby na VPS są predefiniowane w pakiecie, który zamawia się przy uruchomieniu usługi, a ich wzmocnienie wymaga restartu maszyny i nie zawsze jest możliwe. Brak możliwości skalowania może wynikać bowiem z braku dostępnej mocy obliczeniowej na serwerach fizycznych (fizycznych hostach). Wymiana procesora na mocniejszy, czy pamięci RAM na bardziej pojemną, wiąże się z wieloma godzinami pracy w serwerowni, jest kosztowne oraz powoduje przerwie w dostępie do usług.

W chmurze zasoby są dostępne “od ręki” i mogą zostać elastycznie przydzielone i odjęte od wybranej maszyny wirtualnej.

Fizyczność serwerów VPS znacznie wzmaga ryzyko braku dostępności strony w wyniku awarii wywołanej np. usterką procesora, RAMu, dysku, zasilacza, czy innych elementów serwera. Fizyczna awaria = awaria strony. W przypadku cloud servera fizyczna awaria = przełączenie działania strony na infrastrukturę wolną od problemów technicznych = zachowanie ciągłości działania. Ma to szczególne znaczenie przede wszystkim w usługach wymagających wysokiej dostępności, np. w sklepach internetowych.

Największe zalety hostingu w chmurze

  • Korzystając z hostingu w chmurze otrzymasz własny adres IP oraz samodzielnie dobierzesz zasoby (CPU, RAM, dysk) do potrzeb swojej aplikacji.
  • Moc obliczeniową będziesz skalować w górę i dół, a zapłacisz jedynie za czas, w którym wzmocnienie było aktywne.
  • Cloud zapewni Ci wysoką wydajność i niski czas ładowania strony poprzez wykorzystanie infrastruktury wysokodostępnej i zastosowanie ultraszybkich procesorów, wydajnej pamięci RAM oraz szybkich dysków SSD NVMe.
  • Chmura jest odporna na awarie. W przypadku uszkodzenia fizycznego sprzętu, dzięki zastosowanie wirtualizacji, Twoja strona WWW zacznie działać z innej części infrastruktury,a ani Ty ani Twoi klienci nie odczujecie przerwy.
  • Cloud Server możesz rozbudowywać, tworząc z niego skomplikowane środowiska serwerowe, np. środowiska wysokodostępne lub w łatwy sposób wydzielić poszczególne usługi na osobne maszyny wirtualne.
  • Uruchomienie clouda jest nawet 10x szybsze niż konfiguracja fizycznego serwera dedykowanego i nie wymaga dodatkowych opłat.
  • Z clouda korzystasz przez taki czas, jaki potrzebujesz. Nie musisz zobowiązywać się 12 lub 24-miesięczną umową na utrzymanie serwera.
  • Cloud to także najwyższe standardy bezpieczeństwa. Regularne kopie zapasowe, stabilny firewall, zapora anty DDoS i Brute Force oraz ochrona WAF.

Hosting w chmurze – podsumowanie

Chmura łączy w sobie niezawodność i wysoką dostępność z gotowością na skalowanie. To nowoczesne podejście do zarządzania serwerami, które znakomicie sprawdzi się w przypadku sklepów internetowych i wszystkich projektów, które nie mogą sobie pozwolić na wielogodzinne przestoje. Jeżeli na starcie nie chcesz zobowiązywać się z dostawcą hostingu wieloletnią umową, wybór rozwiązania chmurowego będzie strzałem w dziesiątkę. Za cloud server płacisz przez tyle czasu, ile go potrzebujesz. Nie musisz “rezerwować” fizycznego sprzętu, czy finansować jego zakupu na początku współpracy.

Awaria w przypadku serwera VPS oznacza awarię Twojej strony. Jeżeli chcesz tego uniknąć, postaw na rozwiązanie, które podczas awarii przyłączy stronę na nieuszkodzoną i stabilnie działającą część infrastruktury, a Ty nie stracisz klientów i ich zaufania do Ciebie.

Chcesz zamówić pierwszy cloud server dla swojej strony lub sklepu? Zapoznaj się z ofertą serwerów cloud w LH.pl i wybierz idealną konfigurację dla siebie.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.