Co to jest AWS (Amazon Web Services)?

Co to jest AWS

W ostatnich czasach chmura obliczeniowa jest jedną z technologii, która rozwija się bardzo dynamicznie. Nie da się ukryć, że coraz częściej zastępuje standardowe rozwiązania serwerowe. Aby odpowiedzieć na pytanie, co to jest AWS, warto przypomnieć, czym jest Cloud Computing (chmura obliczeniowa).

Co to jest chmura obliczeniowa?

Chmura obliczeniowa to rozwiązanie technologiczne, którego głównym założeniem jest połączenie serwerów. Serwery mogą zostać połączone ze sobą za pomocą sieci prywatnej oraz publicznej. Największe firmy oferujące rozwiązania chmurowe posiadają miliony serwerów, które rozmieszczono w wielu lokalizacjach. Umożliwia to na wygenerowanie ogromnych mocy obliczeniowych, a samo przesyłanie danych między serwerowniami jest błyskawiczne. Dzięki takiej strukturze, usługi uruchomione w chmurze mogą mieć dynamicznie przydzielane zasoby, co pozwala dobrać odpowiednią ilość mocy do danej sytuacji.

Warto podkreślić, że chmura to nie tylko przestrzeń na serwerze – obejmuje także wiele usług, które mogą okazać się bardzo pomocne w rozwoju firmy oraz zarządzaniu systemem informatycznym. Pośród dostępnych na rynku rozwiązań chmurowych jednym z najpopularniejszych jest właśnie AWS.

Co to jest AWS (Amazon Web Services)?

Amazon Web Services jest to platforma chmurowa, która charakteryzuje się ogromnym zakresem usług oraz produktów. Opiera się przede wszystkim na przetwarzaniu danych w Cloud Computing. Oferuje platformy, jak również usługi online (np. serwery, bazy danych, przestrzeń dyskowa, czy też oprogramowania). Takie rozwiązanie jest idealne dla wielu użytkowników, gdyż nie muszą oni inwestować we własną infrastrukturę, a co za tym idzie ponosić ogromnych kosztów z nią związanych. Usługi Amazona są znacznie bardziej rozbudowane w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań. Umożliwia skonfigurowanie środowiska w taki sposób, aby było jak najbardziej dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa. Ze względu na specyfikę oraz formę oferowanych rozwiązań z usług AWS korzystają głównie duże firmy, których środowiska wymagają bardziej zaawansowanej konfiguracji (np. Netflix, Pinterest). AWS łączy ze sobą uniwersalność oraz jakość świadczonych usług.

Platforma chmurowa AWS obejmuje 87 Stref Dostępności w 27 regionach geograficznych na całym świecie, z ogłoszonymi planami dotyczącymi kolejnych 24 Stref Dostępności i 8 kolejnych Regionów AWS w Australii, Kanadzie, Indiach, Izraelu, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Szwajcarii i Tajlandii.

https://aws.amazon.com

W ofercie AWS znajdziesz m.in.:

  • Amazon EC2 – jest to oferta wirtualnych serwerów w chmurze, zapewniają one dostęp do pożądanej mocy obliczeniowej;
  • Amazon VPC – prywatna chmura, która pozwala na utworzenie własnej prywatnej sieci w ramach AWS
  • Amazon RDS – jest to system służący do zarządzania bazami danych, które znajdują się w chmurze (umożliwia wykorzystanie silników baz danych: SQL Server, MySQL, PostgreSQL itp.)

Jest tylko tylko część usług, jakie oferuje AWS. Przedsiębiorca szukający sprawdzonych rozwiązań chmurowych przeglądając ofertę AWS z pewnością znajdzie idealne rozwiązanie dla swojej firmy.

Zalety migracji usług do chmury

Przed pojawieniem się rozwiązań chmurowych wszelkie obciążenie na stronie było obliczane na podstawie prognozy i w odniesieniu do otrzymanych wyników przygotowywano serwer, który będzie optymalny dla strony. Od momentu pojawienia się platformy chmurowej stała się ona doskonałym rozwiązaniem i rozwiewa wszelkie wątpliwości co do obciążenia generowanego przez stronę oraz zasobów, jakie powinny zostać przydzielone na serwerze. AWS pozwala na wprowadzenie konfiguracji, która ma na celu automatyczne zwiększenie lub zmniejszenie zasobów w zależności od zapotrzebowania w danym momencie.

Usługi w chmurze charakteryzują się także dużym poziomem bezpieczeństwa. Aby o to zadbać nie musisz posiadać własnej serwerowni. AWS oferuje dostęp do nowoczesnych rozwiązań. Kolejnym atutem jest fakt, że rozwiązania chmurowe są wygodniejsze oraz bardziej elastyczne niż standardowy serwer. Modyfikację oraz zmianę konfiguracji możesz wykonać niezwykle prosto i szybko. Pozwoli to na ułatwienie pracy szczególnie tym, którzy nie posiadają dostępu do sztabu programistów.

W przypadku standardowych serwerów znaczenie ma odległość użytkownika od serwerowni, gdzie hosotowane jest jego środowisko. W przypadku rozwiązań chmurowych nie ma to znaczenia. Sieć serwerowni, która znajduje się na całym świecie powoduje, że nie musisz martwić się o swoje usługi.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że coraz więcej firm jest zainteresowanych stabilnym środowiskiem w chmurze. Rozwiązania chmurowe nie są już tylko nowinką technologiczną, ale stanowią podstawowe rozwiązanie dla wymagających. AWS zapewnia odpowiednie narzędzia, które pozwolą Ci na zarządzanie oraz rozbudowę środowiska.

Przeczytaj także:

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.

Czy podoba Ci się ten artykuł?