Chmura publiczna jest to forma dostarczenia, jak również licencjonowania zasobów informatycznych. Dotyczy przede wszystkim baz danych, samej sieci, jak również serwerów i aplikacji, jakie są na nim utrzymywane. W rozwiązaniu chmurowym dane są przetrzymywane na serwerach zewnętrznych firm. Nie są przetrzymywane na urządzeniu użytkownika. Dwoma najpopularniejszymi rozwiązaniami chmurowymi jest chmura publiczna oraz prywatna

Najważniejsze informacje:
  1. Chmura publiczna jest to forma dostarczenia, jak również licencjonowania zasobów informatycznych. Dotyczy przede wszystkim baz danych, samej sieci, jak również serwerów i aplikacji, jakie są na nim utrzymywane.
  2. Istnieją dwa podstawowe rodzaje chmury obliczeniowej: prywatna oraz publiczna.
  3. Chmura publiczna ma wiele zalet np. dostępność, skalowalność zasobów, zapewnia optymalizację wydatków oraz jest stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem. Do wad zaliczamy ograniczenia prawne tego rozwiązania, jak również sam fakt że usługa jest ściśle zależna od dostawcy.
Przeczytaj, co to jest AWS (Amazon Web Services)?

Chmura publiczna a prywatna

Chmura prywatna działa w taki sposób, że jest ona w całości kontrolowana oraz zarządzana przez jedną firmę. W przypadku rozwiązania chmury publicznej jest ona skierowana do wielu użytkowników. Wiąże się z koniecznością dbania oraz ponoszenia odpowiedzialności za ochronę danych, jak również zasobów przez dostawcę tego rozwiązania.  W przypadku chmury prywatnej są stałe koszty utrzymania usługi.
Czy zatem chmura publiczna jest bezpieczna? 

Obecnie bardzo duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo użytkowników, jak również aplikacji w Internecie. Korzystając z chmury publicznej dane są stosunkowo dobrze chronione. Używając chmury publicznej, masz możliwość korzystania z analizy, jak i monitorowania aplikacji. Warto, aby firmy, które zastanawiają się nad migracją do chmury publicznej przyjrzały się wymaganiom ich środowiska, jak również potrzebami przedsiębiorstwa w zakresie posiadanej infrastruktury. Wybierając swojego hostingodawcę planujemy raczej długofalową współpracę. 

Migracja do chmury obejmuje przede wszystkim:

  • przygotowaniem odpowiedniego środowiska skalowanego
  • skonfigurowanie odpowiednich zasobów w chmurze publicznej 
  • przemigrowanie danych bezpośrednio do chmury
  • zweryfikowanie oraz odpowiednie dobranie zasobów 
  • wybranie odpowiedniego rozwiązania oferowanego przez dostawcę, które pozwoli na zwiększenie optymalizacji aplikacji oraz zużycia zasobów 

Korzyści wykorzystania chmury publicznej:

  1. Dostępność oraz elastyczność
    Chmura publiczna stanowi rozwiązanie, które składa się z wielu dodatkowych narzędzi powalających na lepszą optymalizacje usługi, jak również zwiększenie komfortu korzystania z zarządzania. Przykładem chmury publicznej jest Google Cloud, który oferuje m.in. skrzynki pocztowe w własnej domenie, platformę, która pozwala na prowadzenie wideokonferencji, szeroki wybór maszyn wirtualnych, czy też gotowe rozwiązania uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.
  2. Skalowalność
    Korzystając z rozwiązania chmurowego warto pamiętać, że tak jak w przypadku serwera dedykowanego, czy też zwykłego hostingu współdzielonego posiada ona pewne ograniczenia. Co prawda chmura obliczeniowa posiada o wiele większe zasoby do rozdysponowania, co jednak nie oznacza że są one nieskończone. Skalowalność polega na automatycznym dobraniu zasobów do ich zapotrzebowania, tak aby zapewnić ciągłość usługi np. w sytuacji, kiedy na stronę internetową wejdzie bardzo duża liczba użytkowników.
  3. Optymalizacja wydatków
    W przypadku korzystania z chmury publicznej płacisz tak naprawdę za zasoby, jakie realnie zużywasz – nie za prognozę ich zużycia. Korzystanie z tego rozwiązania jest o tyle korzystane, że nie musisz posiadać własnego sprzętu. Wszystkie interesujące Cię rozwiązaniach możesz wybrać podczas przeglądania ofert dostawców rozwiązań chmurowych.
  4. Bezpieczeństwo
    Wykorzystanie chmury publicznej jest dobrym rozwiązaniem w przypadku Disaster Recovery Center, czyli jako awaryjne zabezpieczenie i przechowywanie danych. Główna infrastruktura może znajdować się w innej chmurze publicznej lub na innym serwerze. Warto pamiętać, aby przed wyborem chmury publicznej zweryfikować posiadane przez właściciela usługi zabezpieczenia oraz opinie użytkowników. Warto podkreślić, że za bezpieczeństwo chmury, jak również każdego innego rozwiązania serwerowego odpowiada dostawca usługi. Użytkownik natomiast odpowiada za dane, jakie są w niej przechowywane. W przypadku dostawcy jednym z niezbędnych elementów jest wdrożenie odpowiedniego mechanizmu, który wspomniane dane zabezpieczy. 
Sprawdź także, Czym zajmuje się DevOps?

Wady chmury publicznej

Jak każde rozwiązanie, tak i korzystanie z chmury obliczeniowej ma swoje wady. Jedną z nich mogą być ograniczenia prawne. Niektóre organizacje potrzebują spersonalizowanych rozwiązań, które spełniają wymogi prawne nałożone przez np. instytucje państwowe. W przypadku chmury publicznej uregulowania są uniwersalne, jeśli zależy Ci na większej personalizacji dobry rozwiązaniem będzie skorzystanie np. z chmury prywatnej. Inną wadą jest uzależnienie od dostawcy usługi. Korzystanie z tego rozwiązania pozwala na zaoszczędzenie środków oraz czasu, natomiast trzeba liczyć się z tym, że jesteśmy zależni bezpośrednio od dostawcy chmury. 

Podsumowanie

Wybierając dla siebie rozwiązanie chmurowe zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy wybrana przez Ciebie oferta gwarantuje bezpieczeństwo danych, pomoc techniczną, która pomoże w razie konieczności nawet w nocy, możliwość skalowania zasobów, dogodne formy płatności, jak również proste zarządzanie. Na rynku istnieje wiele rozwiązań tego typu, jednak nie każde z nich będzie odpowiadało tym wymaganiom. Ważne, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji zrobić odpowiedni przegląd usług dostępnych na rynku. 

Najczęściej zadawane pytania

1. Co to jest publiczna?
Jest to sposób dostarczania, jak również odpowiedniego licencjonowania zasobów informatycznych. Obejmuje głównie bazy danych, sieć, jak również serwery i aplikacje, jakie są na nim utrzymywane.

2. Czy chmura publiczna jest bezpieczna?
Tak, jeśli korzystasz z usług firmy, która zwraca uwagę na bezpieczeństwo infrastruktury, jak również użytkowników. Chmury publiczne mogą mieć różną infrastrukturę, warto przed podjęciem decyzji dokładnie zweryfikować ofertę, jak również opinie użytkowników.

3. Czy chmura publiczna jest bezpłatna?
To zależy, rozwiązanie to jest oferowane zarówno w formie bezpłatnej, jak i płatnej. Zależy od oferty firmy, z której skorzystasz.
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.