napis co to jest nginx na tle serwerów stojących na ziemi

NGINX to darmowy serwer WWW, czyli oprogramowanie, które umożliwia hostowanie i udostępnianie stron internetowych na serwerach hostingodawcy. NGINX posiada wiele ciekawych cech i poza serwerem WWW oferuje dodatkowe funkcje, takie jak serwer proxy, serwer http, czy load balancer. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, co to jest NGINX? Poznaj jego wady i zalety oraz dowiedz się, dlaczego jest jednym z najpopularniejszych tego typu aplikacji na świecie. 

Najważniejsze informacje:
  • NGINX to darmowy serwer WWW oparty na architekturze zdarzeniowej.
  • NGINX cechuje się dużą wydajnością i skalowalnością.
  • NGINX może obsłużyć dużą ilość zapytań i oferuje wiele zaawansowanych funkcji, takich jak: reverse proxy i forward proxy.

Architektura serwera www NGINX

NGINX jest zaawansowanym oprogramowaniem typu serwer WWW o otwartym kodzie źródłowym (open source), które umożliwia przechowywanie i udostępnianie stron internetowych. Oprócz podstawowej funkcji związanej z hostowaniem stron WWW NGINX oferuje wiele innych funkcji, które przyczyniają się do jego popularności w świecie technologii internetowych. Może obsłużyć zapytania HTTP oraz pełnić funkcję load balancera, co umożliwia elastyczne zarządzanie ruchem sieciowym. Dzięki swojej zaawansowanej architekturze i zoptymalizowanym mechanizmom przetwarzania żądań NGINX charakteryzuje się wysoką wydajnością i skalowalnością. NGINX to jedno z najpopularniejszych oprogramowań tego typu na świecie, wybierane zarówno przez małe strony internetowe, jak i duże portale czy aplikacje webowe. NGINX wydawany jest na licencji BSD, która zezwala na modyfikację kodu źródłowego i rozpowszechnianie go w zmodyfikowanej postaci. Aplikacja jest kompatybilna z systemami Microsoft Windows, macOS, Linux oraz BSD. 

Wydajność i skalowalność NGINX

NGINX wyróżnia się wysoką wydajność oraz skalowalnością. Dzięki architekturze zdarzeniowej może obsługiwać dużą ilość jednoczesnych połączeń  przy niewielkim wykorzystaniu zasobów sprzętowych – pamięci RAM i procesora. NGINX świetnie radzi sobie z dużym ruchem, a jego mechanizmy są zoptymalizowane do szybkiego przetwarzania zapytań. Dzięki swojej wydajności NGINX dobrze radzi sobie na witrynach o dużym obciążeniu i wybierany jest często przez administratorów dużych portali internetowych i dynamicznych aplikacji web.  

Dzięki zdolności do efektywnego zarządzania zapytaniami NGINX może obsługiwać nawet od 10 tysięcy do 100 tysięcy jednoczesnych połączeń. Serwer sieci web dostosowuje zużycie zasobów do aktualnej obsługi połączeń, dzięki czemu ich zużycie jest minimalne. Dzięki temu strony hostowane na silniku NGINX działają stabilnie nawet przy dużym ruchu. 

Funkcje i moduły NGINX

Oprogramowanie posiada wiele domyślnie wbudowanych funkcji, wśród których warto wymienić poniższe:

  • serwer HTTP – umożliwia hostowanie i udostępnianie stron WWW, obsługę protokołów HTTP, HTTPS (szyfrowana wersja HTTP) oraz HTTP/2, a tym samym obsługuje zapytania HTTP.
  • load balancer – to moduł, który zapewnia równoważenie obciążenia poprzez rozłożenie ruchu na wiele serwerów zapewniając zwiększoną wydajność serwisów i stabilność.
  • reverse proxy – to funkcja umożliwiająca przekierowanie zapytań do wewnętrznych serwerów aplikacji, które przekierowują je do odpowiednich serwerów docelowych.
  • modułowość – dzięki modułom dostępnym dla NGINX możesz łatwo rozszerzać jego możliwości. Wśród dostępnych modułów znajdziesz takie, które oferują obsługę SSL/TLS, kompresję danych, czy moduł związany z pamięcią cache.

Zintegrowane funkcje proxy serwera NGINX

Oprogramowanie posiada wiele dostępnych funkcji, wśród których warto wymienić te związane z proxy, czyli pośredniczeniem w połączeniach pomiędzy klientem a serwerem. NGINX może pełnić funkcję reverse proxy i forward proxy. 

Forward proxy działa jako pośrednik dla klienta (przeglądarki stron WWW, z której wysyłane jest zapytanie), przekierowując jego żądania do serwerów zewnętrznych. Dzięki temu użytkownik może skorzystać z anonimowego dostępu do zasobów i zyskać dodatkową ochronę przed niepożądanymi treściami lub atakami, np. DDoS

Reverse proxy (z ang. odwrotny serwer proxy) działa odwrotnie, niż forward proxy. W momencie gdy klient (przeglądarka) wysyła żądanie, reverse proxy odbiera je jako pierwszy i przekierowuje do wewnętrznych serwerów aplikacji, które przetwarzają zapytania i rozkładają obsługę zapytań do serwerów docelowych. Dzięki temu witryna lub aplikacja może działać stabilnie, nawet przy większym ruchu. 

NGINX jako serwer HTTP – obsługa statycznych i dynamicznych treści

NGINX może być również wykorzystany jako serwer HTTP, który obsługuje statyczne i dynamiczne treści w witrynach internetowych. Wszechstronność obsługi treści sprawia, że NGINX to często wybierane rozwiązanie dla obsługi portali internetowych. 

Treści statyczne, takie jak pliki HTML, CSS, czy JavaScript oraz obrazy hostowane na serwerze udostępniane są bez konieczności wykorzystania skryptów PHP lub bazy danych. NGINX efektywnie i szybko dostarcza statyczne zasoby do przeglądarek użytkowników. Dzięki temu strony ładują się szybko, co pozytywnie wpływa na user experience. 

Aplikacja obsługuje również efektywne zarządzanie dynamicznymi treściami generowanymi na podstawie zapytań użytkowników. Dzięki architekturze NGINX zapytania dotyczące dynamicznych treści, kierowane są do serwerów aplikacji, które przetwarzają te żądania i generują odpowiednie odpowiedzi. 

Dzięki elastycznego zarządzaniu requestami użytkownicy szybciej otrzymują odpowiedzi z treściami statycznymi i dynamicznymi, co pozytywnie wpływa na szybkość ładowania się stron WWW. 

Zalety NGINX

NGINX posiada wiele zalet, wśród których należy wymienić:

  • wysoką wydajność, która osiągana jest na podstawie architektury zdarzeniowej, 
  • skalowalność – NGINX dostosowuje zużycie danych do aktualnego ruchu, 
  • zaawansowane funkcje proxy – web server oferuje wiele funkcji związanych z proxy, m.in. reverse i forward proxy, 
  • obsługę wielu protokołów, m.in. HTTP, HTTPS, HTTP/2, czy WebSocket,
  • intuicyjną konfigurację i administrację, którą doceniają administratorzy serwerów.

Wady NGINX

Pomimo tego, że serwer posiada wiele zalet i jest bardzo popularny, to warto wspomnieć o kilku jego kilku wadach. Wśród wad NGINX warto wymienić:

  • brak obsługi zapytań bazodanowych
  • brak wbudowanego wsparcia dla języków programowania. 

Nie są to oczywiście uciążliwe wady i na rynku znajdziesz dodatkowe rozwiązania, które obsłużą powyżej wskazane problemy. 

Porównanie serwerów Apache i NGINX

Apache i NGINX to dwa popularne oprogramowania serwera WWW, które służą do przechowywania i udostępniania witryn internetowych i aplikacji webowych. Pomimo wielu zalet tych dwóch rozwiązań posiadają one kilka ważnych różnic, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania dla swojej strony WWW. 

NGINX wyróżnia się dużą wydajnością i skalowalnością zasobów. Posiada architekturę opartą na zdarzeniach, dzięki czemu może obsłużyć dużą liczbę jednoczesnych połączeń klient-serwer. NGINX wyróżnia się niskim zużyciem zasobów sprzętowych i efektywnym wykorzystaniem zasobów w zależności od ruchu. 

Apache nie jest tak wydajny jak NGINX, jednak oferuje wiele zaawansowanych modułów i dostępnych funkcji, dzięki czemu zapewnia większą elastyczność i możliwość konfiguracja oraz obsługi różnych rodzajów strona i aplikacji. Apache posiada dłuższą historię i dużo większą społeczność użytkowników, dzięki czemu liczba materiałów pomocowych i wsparcie społeczności jest naprawdę duże. Dodatkowo Apache oferuje wsparcie dla wielu języków programowania, takich jak PHP i Python, dzięki czemu umożliwia budowanie dynamicznych aplikacji internetowych. 

Wybór odpowiedniego serwera WWW zależy głównie od indywidualnego projektu, potrzeb i wymagań. Jeśli stawiasz na wydajność i niskie zużycie zasobów NGINX będzie doskonałym wyborem. Jeżeli natomiast ważna dla Ciebie jest elastyczność konfiguracji i wsparcie dla języków programowania dobrym wyborem będzie Apache.

Podsumowanie

NGINX to darmowy serwer WWW o otwartym kodzie źródłowym. Jest wydajny i dobrze skalowany. Obsługuje duży ruch, dzięki czemu świetnie sprawdza się w projektach o dużej skali. Posiada wiele ciekawych funkcji, takich jak odwrotny serwer pośredniczący, obsługę żądań HTTP, czy load balancer. NGINX będzie świetnym wyborem w przypadku projektów, w których ważna jest wydajność i stabilność działania aplikacji.

Najczęściej zadawane pytania

Czy NGINX oferuje obsługę protokołu HTTP/2?

Tak, NGINX oferuje obsługę wielu protokołów, w tym HTTP, HTTPS, HTTP/2.

Czy NGINX posiada funkcję Load Balancera?

Tak, NGINX posiada funkcję Load Balancera, który rozkłada ruch przychodzący na wiele serwerów, co zapewnia wydajność.

Czy NGINX obsługuje protokół WebSocket?

Tak, poza protokołami HTTP NGINX obsługuje protokół WebSocket.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Radosław Góra