napisz co to jest apache na tle kodu komputerowego

Serwer Apache to jeden z najpopularniejszych serwerów WWW używanych na serwerach stron internetowych. Apache działa po stronie serwera i obsługuje zapytania przesyłane przez użytkowników poprzez przeglądarki internetowe. Umożliwia on udostępnianie stron WWW, które hostuje w sieci internet. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat tego popularnego rozwiązania. 

Najważniejsze informacje:
 • Apache to serwer WWW, czyli oprogramowanie służące do obsługi stron WWW.
 • Apache obsługuje żądania wysyłane przez przeglądarki internetowe i odpowiada użytkownikom, przesyłając pliki ze stroną WWW.
 • Obok NGINX i LiteSpeed Apache jest jednym z najpopularniejszych serwerów WWW na świecie.

Serwer Apache – definicja

Apache to otwartoźródłowy i darmowy serwer HTTP (z ang. Hypertext Transfer Protocol), który służy do obsługi zapytań wysyłanych przez przeglądarki internetowe (poprzez wpisanie nazwy domeny w pasku adresu URL) i udostępniania stron WWW, m.in. tych opartych na WordPress. Obok NGINX i LiteSpeed jest to jeden z najpopularniejszych serwerów WWW na rynku. Wyróżnia się dobrą skalowalnością, niezawodnością i wsparcie dla dodatkowych technologii. 

Apache został stworzony w 1995 roku przez Apache Software Foundation i jest dostępny dla systemów Linux, macOS i Microsoft Windows. Serwer może również zostać zainstalowany na mniej popularnych systemach, np. BSD. 

Sam Apache w podstawowej wersji nie oferuje wielu możliwości, ale łatwo możemy znacząco zwiększyć dostępne funkcjonalności poprzez instalację dodatkowych modułów. Dzięki dodatkowemu oprogramowaniu Apache HTTP jest narzędziem uniwersalnym i oferującym pakiet wielu funkcji. 

Apache jest doceniany za swoją niezawodność i uniwersalność, dzięki czemu jest w stanie dostosować się w zasadzie do każdej konfiguracji i potrzeb użytkowników. Z tego powodu większość dostawców hostingu korzysta właśnie z tego oprogramowania na swoich serwerach. Dodatkowo Apache jest rekomendowany przez wielu twórców aplikacji CMS, m.in. WordPress. 

Do czego służy Apache?

Serwer WWW Apache umożliwia obsługę zapytań wysyłanych przez przeglądarki użytkowników i wyświetlanie stron WWW. Po wysłaniu zapytania w odpowiedzi wysyła pliki strony wygenerowane przez skrypty PHP. Apache umożliwia obsługę:

 • zapytań statycznych, czyli takich w postaci adresu URL. W odpowiedzi przesyła użytkownikowi konkretny plik znajdujący się na dysku lokalnym, np. ze stroną internetową,
 • zapytań dynamicznych, czyli tych, w których dane generowanie są dynamicznie w zależności od działań użytkownika.

Funkcje Apache HTTP Server i dostępne moduły

Apache to serwer, który można uruchomić na wielu dostępnych platformach oraz w pełni konfiguracyjny i skalowalny, dzięki dostępnym licznym modułom. Dostępne moduły możesz zweryfikować m.in. w dokumentacji dostępnej na oficjalnej stronie https://httpd.apache.org/modules/. Spośród dostępnych funkcjonalności warto wymienić wsparcie dla:

Powyższe funkcje stanowią tylko niewielki ułamek tych dostępnych w Apache. W dokumentacji znajdziesz mnóstwo innych modułów, dzięki czemu skonfigurujesz Apache, dostosowując go do Twoich potrzeb. 

Zalety i wady Apache

Apache to oprogramowanie, które posiada mnóstwo zalet, wśród których warto wymienić takie cechy jak:

 • otwarty kod źródłowy (open source) – Apache jest dostępny bezpłatnie, zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych. Dodatkowo posiada otwarty kod, dzięki czemu może być modyfikowany w celu dostosowania do go własnych potrzeb,
 • niezawodność – Apache to oprogramowanie, które słynie ze swojej stabilności działania, dzięki czemu wielu administratorów oraz hostingodawców opiera swoją infrastrukturę serwerową właśnie o tę aplikację,
 • elastyczność – dzięki szerokiemu zakresowi konfiguracji i dużej liczbie dostępnych modułów Apache może zostać dostosowany do różnych projektów,
 • bezpieczeństwo – Apache posiada wiele funkcji związanych z bezpieczeństwem, m.in. wsparcie dla protokołu szyfrowanego HTTPS, filtrowanie otrzymywanych żądań, czy uwierzytelnianie użytkowników.

Pomimo wielu zalet Apache ma również kilka wad, do których należą między innymi:

 • skomplikowana konfiguracja – do konfiguracji Apache potrzebna jest znajomość poleceń terminala. Podczas instalacji i konfiguracji serwera należy dostosować plik httpd.conf oraz moduły niezbędne do działania serwera, 
 • konieczność aktualizacji modułów – w związku z tym, że moduły są często tworzone przez społeczność skupioną wokół Apache, to część z nich może być podatna na luki,  czy błędy w kodzie. Autorzy modułów naprawiają te błędy i wydają kolejne aktualizacje. Administratorzy zarządzający Apache muszą w związku z tym weryfikować dostępność aktualizacji i przeprowadzać je regularnie. 

Podsumowanie

Serwer Apache to popularne oprogramowanie open source, które służy do hostowania stron WWW. Dzięki Apache użytkownicy mogą przeglądać witryny, korzystając z przeglądarek zainstalowanych na komputerach stacjonarnych. Serwer obsługuje requesty klient-serwer i w odpowiedzi wyświetla zawartość stron internetowych. Apache ma wiele zalet, wśród których warto wymienić dobrą skalowalność oraz dużą dostępność dodatkowych modułów. Uniwersalność tego oprogramowania sprawia, że jest ono najczęściej wybierane przez hostingodawców. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy Apache jest płatny?

Nie, Apache to darmowe oprogramowanie, które posiada otwarty kod źródłowy.

Na jakich systemach mogę zainstalować Apache?

Apache zainstalujesz na wielu popularnych systemach operacyjnych, m.in. Linux, Windows i macOS.

Czy Apache obsługuje dodatkowe moduły?

Tak, Apache obsługuje mnóstwo dodatkowych modułów, które rozszerzają jego funkcje.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Radosław Góra
Raport rynku WordPress