Co to jest moduł mod_rewrite i jak go aktywować?

Mod_rewrite to funkcja serwera WWW Apache. Daje ona możliwość manipulowania adresami URL poprzez tworzenie różnego rodzaju reguł.

Przykłady zastosowania

  • Tworzenie przyjaznych linków URL, które zastąpią “brzydkie” adresy. Jeżeli nie chcesz by URL wyglądał tak: https://przyklad.pl/blog/news=produkt.php&new=1567, dzięki mod_rewrite stworzysz link: https://przyklad.pl/blog/produkt
  • Mod_rewrite pozwala na ustawianie linków kanonicznych, czyli takich, które umożliwiają zdefiniowane linków w wybrany przez nas sposób. Dzięki tej funkcji unikniesz duplikacji treści, bo roboty wyszukiwarek otrzymają jednoznaczną informację, który adres jest główny. Tworzenie linków kanonicznych przyda się, gdy chcesz ustawić jedną wersję strony, np. adres z WWW lub bez WWW, http lub https.
  • Unikanie błędów 404 po wykonywaniu zmian w linkach strony. Jeżeli zmieniałeś strukturę linków na swojej stronie, mod_rewrite pomoże Ci w ustawieniu reguł, które mogą mapować wszystkie stare adresy URL do nowego formatu.
  • Tworzenie przekierowań, np. najpopularniejszego przekierowania 301.

Jak włączyć mod_rewrite na serwerach LH.pl?

W celu aktywacji  mod_rewrite na serwerach LH.pl, należy w pliku .htaccess znajdującym się w katalogu ze stroną dodać wpis:

RewriteEngine On
RewriteBase /

Po dodaniu wpisu zapisz zmiany.

Raport rynku WordPress