Sposób zarządzania domeną w LH.pl – czym jest i jak go zmienić?

Jeśli twoja domena jest zarejestrowana w LH.pl, to po zalogowaniu się do panelu klienta znajdziesz ją w zakładce Domeny, gdzie możesz sprawdzić jej aktualny stan i datę wygasania. Oprócz tego w szczegółach każdej z domeny znajdziesz informację o tym, w jaki sposób jest zarządzana. Za co odpowiada sposób zarządzania domeną w LH.pl i na co wpływa?

Co to jest sposób zarządzania domeną w LH.pl?

Sposób zarządzania domeną to nic innego jak sposób, w jaki domena jest skonfigurowana w LH.pl. Określa on, jak domena jest zarządzana, narzucając pewne predefiniowane ustawienia (np. konfigurację rekordów DNS) oraz możliwości / ograniczenia zgodne z konfiguracją. Ustawienie te dotyczy tylko i wyłącznie domen, które są zarejestrowane i opłacane w LH.pl i pozwala szybko ustawić konfigurację zgodną z pożądanym przeznaczeniem.

Jak zmienić sposób zarządzania domeną zarejestrowaną w LH.pl?

Aby zmienić sposób zarządzania, przejdź w panelu klienta LH.pl do zakładki Domeny, a następnie kliknij przycisk Opcje obok wybranej domeny i wybierz Konfiguruj.

Pojawi się nowe okno, w którym możesz wybrać pożądany sposób zarządzania domeną. Obok każdego z nich zobaczysz krótki opis – jeśli potrzebujesz więcej informacji, poniżej znajdziesz wyjaśnienie każdego z dostępnych sposobów zarządzania.

Dostępne sposoby zarządzania domeną

Dostępne są 4 różne sposoby zarządzania domeną. Każdy z nich wpływa na to, w jaki sposób możesz korzystać z domeny, a także jakie adresy DNS zostaną ustawione. Od wybranego sposobu zależeć będzie, do jakiego serwera możesz przypisać domenę, a także w jaki sposób możesz zarządzać jej rekordami DNS.

Obsługiwana przez mój serwer (domyślny)

Domyślny tryb, w którym domena jest przygotowana do współpracy z twoim serwerem w LH.pl. W tym trybie domena może zostać przypisana tylko i wyłącznie do serwera, który znajduje się w twoim koncie LH.pl.

Adresy DNS

Domena ma automatycznie ustawiane adresy DNS wskazujące na LH.pl (ns.lh.pl i ns2.lighthosting.net).

Jak dodawać i edytować rekordy DNS w tym trybie?

Aby dodawać lub edytować rekordy DNS, domena musi zostać dodana do serwera w twoim koncie (w zakładce Serwery > Strony WWW). Następnie należy obok dodanej strony WWW kliknąć Opcje > Edytuj rekordy DNS.

Udostępniona dla innego konta w LH.pl

Tryb ten działa w zasadzie dokładnie tak samo, jak “Obsługiwana przez mój serwer”, z tą różnicą, że domena może zostać przypisana do dowolnego serwera w LH.pl – nie tylko do tego w twoim koncie klienta, ale również do tego, który znajduje się w koncie innego klienta. Użyj tego sposobu konfiguracji jeśli chcesz zezwolić innemu klientowi LH.pl na dopisanie twojej domeny do jego serwera.

Adresy DNS

Domena ma automatycznie ustawiane adresy DNS wskazujące na LH.pl (ns.lh.pl i ns2.lighthosting.net).

Jak dodawać i edytować rekordy DNS w tym trybie?

Aby zarządzać strefą DNS, należy dodać domenę do serwera w LH.pl (w swoim lub innym koncie klienta) w zakładce Serwery > Strony WWW. Następnie należy obok dodanej strony WWW kliknąć Opcje > Edytuj rekordy DNS.

Zaparkowana w LH.pl

Tryb przeznaczony dla osób, które zakupiły domenę, ale nie posiadają serwera. W tym trybie domena pozwala na dodawanie i edytowanie rekordów DNS bez konieczności przypisywania jej do jakiegokolwiek serwera. W tym trybie nie masz jednak możliwości dodania tej domeny do serwera w LH.pl. Jeśli w przyszłości zakupisz serwer w LH.pl i zechcesz dodać do niego tę domenę, konieczna będzie zmiana sposobu jej zarządzania na “Obsługiwana przez mój serwer”.

Adresy DNS

Domena ma automatycznie ustawiane adresy DNS wskazujące na LH.pl (ns.lh.pl i ns2.lighthosting.net).

Jak dodawać i edytować rekordy DNS w tym trybie?

Aby dodawać lub edytować rekordy, kliknij obok domeny przycisk Opcje, a następnie wybierz pozycję Edytuj rekordy DNS.

Zewnętrzny DNS

Tryb przeznaczony dla osób, które opłacają domenę w LH.pl, ale chcą zarządzać jej ustawieniami i rekordami DNS u innego dostawcy. Wymaga wprowadzenia adresów DNS innego dostawcy.

Adresy DNS

Użytkownik musi samodzielnie wprowadzić adresy DNS, na które domena ma wskazywać.

Jak dodawać i edytować rekordy DNS w tym trybie?

W tym trybie domena jest zarządzania u innego dostawcy, więc dodawanie i edycja rekordów DNS odbywa się w panelu tego usługodawcy, którego adresy DNS zostały wprowadzone podczas konfiguracji.