Jak dodać domenę do serwera bez zmiany DNS?

Nie posiadasz domeny w LH.pl i zamiast tego korzystasz z domeny zarejestrowanej u zewnętrznego operatora? Nadal możesz z niej korzystać na hostingu w LH.pl. Jeśli posiadasz domenę u zewnętrznego rejestratora i chciałbyś ją przekierować na hosting w LH.pl to najlepiej wydelegować ją na serwery DNS LH.pl. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz przekierować domeny na DNS LH.pl, a chciałbyś dodać domenę do hostingu w LH.pl, możesz to zrobić bez zmiany adresów DNS. Wystarczy do swojej domeny dodać rekord TXT o odpowiedniej wartości. 

Jak dodać domenę, która nie kieruje na DNS w LH.pl?

Jeśli Twoja domena nie została jeszcze przekierowana na serwery DNS LH.pl, to podczas próby dodania domeny w Panelu Klienta LH.pl napotkasz następujący błąd:

Nieprawidłowa nazwa domeny lub domena nie jest skierowana na serwery DNS LH.pl.

widok okna dodawania domeny do hostingu w LH.pl

Jest on spowodowany tym, że domena nie została przekierowana na serwery DNS LH.pl lub przekierowanie jest w trakcie propagacji. 

Rozwiązaniem tego problemu jest dodanie rekordu TXT po stronie strefy DNS Twojej domeny. Zmiany musisz dokonać w ustawieniach domeny u swojego obecnego operatora, u którego skonfigurowana jest cała obsługa rekordów DNS.

Jaki rekord TXT dodać, aby móc dodać domenę do serwera w LH.pl bez zmiany DNS?

Jeśli chciałbyś dodać domenę, która jeszcze nie kieruje na serwery DNS LH.pl do Twojego hostingu po stronie jej strefy DNS, dodaj rekord typu TXT o wartości:

lh.pl

Strefa DNS domeny znajduje się zazwyczaj w panelu rejestratora Twojej domeny, czyli firmy, w której zarejestrowałeś domenę. Jeśli wydelegowałeś domenę na zewnętrzne serwery DNS, to po stronie dostawcy tych serwerów znajdziesz strefę DNS Twojej domeny. 

Procedura dodania rekordu TXT jest dość prosta i powinna wyglądać podobnie u wszystkich operatorów. Zazwyczaj należy odnaleźć ustawienia rekordów DNS swojej domeny, a następnie wybrać opcję dodawania nowego rekordu. Jako typ rekordu należy wskazać TXT, natomiast jako wartość wystarczy wpisać lh.pl.

Jak sprawdzić, u którego operatora muszę skonfigurować rekord TXT?

Jeśli nie jesteś pewny, w panelu którego operatora dodać powyższy rekord DNS, to sprawdź, gdzie znajduje się strefa rekordów DNS Twojej domeny. W tym celu wejdź na stronę https://www.whois.com/whois/ i w wyszukiwarce wpisz nazwę Twojej domeny, np. mojadomena.pl.

widok strony whois.com

Kliknij przycisk Search i potwierdź, że nie jesteś robotem. Informacje dotyczące operatora strefy DNS Twojej domeny znajdziesz w sekcji nameservers. Zazwyczaj nazwa będzie wystarczająco intuicyjna, aby rozszyfrować, który z operatorów zarządza strefą DNS Twojej domeny. W panelu tego operatora dodaj powyższy rekord TXT. 

strona whois.com wyświetlająca dane domeny internetowej

Po rozpropagowaniu się rekordu możesz dodać domenę do Twojego hostingu w LH.pl, logując się na Twoje konto w Panelu Klienta i przechodząc do zakładki SerweryStrony WWW, klikając przycisk Dodaj

ekran dodawania nowej domeny do hostingu w panelu klienta LH.pl

Podsumowanie

Przekierowanie domeny na serwer wiąże się z aktualizacją rekordów, co ze względu na propagację może potrwać do 24 godzin. Teraz już wiesz, że jeśli potrzebujesz dodać domenę do serwera w LH.pl przed zakończeniem propagacji albo bez zmiany serwerów DNS, wystarczy dodać rekord TXT.