Konfiguracja rekordu CNAME

Rekord CNAME konfiguruje się w przypadku chęci przekierowania określonych wywołań na innego hosta. Aby go skonfigurować (dodać lub edytować), należy przejść do widoku edycji rekordów DNS swojej domeny w panelu klienta LH.pl.

Jeśli domena jest dodana do Twojego serwera w LH.pl, przejdź do w panelu klienta zakładki Serwery → Strony WWW i kliknij w pole Opcje Edycja DNS przy domenie, którą chcesz edytować.

Jeśli nie posiadasz serwera i jesteś właścicielem samej domeny, to również możesz zarządzać rekordami DNS, ale najpierw musisz ustawić domenę jako zaparkowaną. W tym celu przejdź do zakładki Domeny w panelu klienta i wybierz Opcje → Konfiguruj, a następnie zmień sposób zarządzania domeną na Zaparkowana w LH.pl. Gdy to zrobisz, możesz ponownie kliknąć Opcje obok swojej domeny, a następnie wybrać Edytuj DNS.

Dodanie nowego rekordu CNAME

Na widoku rekordów DNS znajdziesz listę wszystkich skonfigurowanych aktualnie rekordów dla swojej domeny. Aby utworzyć nowy rekord, kliknij przycisk Dodaj nowy i wprowadź dane:

  • typ rekordu – CNAME
  • nazwa hosta – pole pozostaw puste gdy dodajesz rekord dla domeny. Jeżeli konfigurujesz rekord dla subdomeny, w nazwie hosta wpisz sam przedrostek. Np. gdybyśmy konfigurowali rekord CNAME dla subdomeny: “poczta.lh.pl”, wpisalibyśmy samą frazę “poczta”. 
  • wartość – wprowadź wartość rekordu CNAME

Po uzupełnieniu danych kliknij Dodaj. Dodanie rekordu CNAME wymaga propagacji, zatem na wejście zmian w życie konieczne jest odczekanie (zazwyczaj nie dłużej niż kilku godzin).

Zmiana istniejącego już rekordu CNAME

Aby zmienić istniejący już rekord CNAME, wyszukaj go na liście rekordów DNS swojej domeny, a następnie wybierz opcję Edytuj.

W nowym oknie możesz sprawdzić szczegóły wybranego rekordu i wprowadzić pożądane zmiany. Wprowadź nową wartość rekordu i Zapisz zmiany.

Edycja istniejącego rekordu CNAME, podobnie jak dodanie nowego, wymaga propagacji, zatem na wprowadzenie zmian należy odczekać (z reguły nie dłużej niż kilka godzin).

Czy podoba Ci się ten artykuł?