Jak zainstalować WordPressa na swoim komputerze za pomocą XAMPP

Chcesz przetestować WordPressa, ale nie masz serwera? Możesz zainstalować WordPressa na tzw. serwerze lokalnym, czyli po prostu na swoim komputerze. Jak to zrobić?

Instalacja WordPressa na serwerze lokalnym, czyli na swoim komputerze, ma swoje zalety. Możesz w całości go przetestować i dostosować do swoich potrzeb, zainstalować wtyczki oraz motywy, a także spersonalizować je na własną modłę bez konieczności wysyłania plików przez FTP. Tak uruchomiony WordPress działa też bardzo szybko, bo ładuje się bezpośrednio z twojego komputera, więc testowanie jest dużo łatwiejsze. Co więcej, jeśli wprowadzasz zmiany w kodzie, to widzisz je od razu bez konieczności przesyłania plików na serwer FTP.

Oczywiście WordPress zainstalowany na komputerze domowym nie nadaje się do zwykłego utrzymywania strony i udostępniania jej czytelnikom. Jest to jednak świetny sposób na to, aby bezpiecznie przetestować WordPressa na swoim komputerze, a także wprowadzić w nim wszelkie potrzebne zmiany. W przyszłości możesz także przenieść tak stworzonego WordPressa na normalny serwer, kopiując wszystkie pliki, ustawienia i bazę danych.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem serwera dla WordPressa, sprawdź ofertę LH.pl i bezpłatnie przetestuj hosting przez 14 dni.

Przetestuj niezawodny hosting w LH.pl.

Krok 1: Zainstaluj i uruchom XAMPP (serwer lokalny)

Do stworzenia serwera lokalnego pod Windowsem użyjemy programu XAMPP. To darmowy zestaw narzędzi, który instaluje się jak zwykły program w komputerze. Zawiera on obsługę silnika PHP oraz baz danych MySQL, czyli wszystko to, co jest potrzebne do uruchomienia WordPressa.

Pobierz XAMPP

Ściągnij program XAMPP, a następnie go zainstaluj w wybranej przez siebie lokalizacji. Domyślnie program instalowany jest w folderze „C:/XAMPP”, ale możesz samemu ustawić dowolny folder instalacji.

Po zainstalowaniu w menu Start wyświetli się nowa pozycja o nazwie „XAMPP Control Panel”. Uruchom ją, aby włączyć panel sterowania XAMPPem. W panelu XAMPP należy włączyć dwie rzeczy. Są to serwer Apache oraz bazy danych MySQL.

Kliknij przycisk „Start” obok tych dwóch pozycji. Powinny zostać podświetlone kolorem zielonym, co oznacza, że są uruchomione i działają w tle. Jeśli serwer Apache ma problemy z uruchomieniem, to najprawdopodobniej jest to spowodowane tym, że w tle masz uruchomiony komunikator Skype. Skype wchodzi bardzo często w konflikt z serwerem Apache w XAMPP. Wystarczy w takiej sytuacji wyłączyć program Skype przed uruchomieniem Apache.

Krok 2: Stwórz lokalną bazę MySQL pod WordPressa

Gdy Apache i MySQL działają możesz przejść do stworzenia bazy danych pod WordPressa. Aby to zrobić, uruchom przeglądarkę internetową, a następnie w pasku adresu wpisz poniższy URL:

http://127.0.0.1/

Adres 127.0.0.1 zawsze wskazuje na komputer, z którego ten adres jest wywoływany. Jest to po prostu adres hosta lokalnego. Wyświetli się teraz strona uruchomiona z komputera, która umożliwia zarządzanie twoim serwerem.

Kliknij w przycisk „phpMyAdmin” w górnym prawym rogu, aby przejść do ekranu zarządzania bazami danych. Wyświetli się interfejs phpMyAdmin. Na górnym pasku narzędzi wybierz zakładkę „Bazy danych”.

Pojawi się teraz lista utworzonych baz danych, a także możliwość stworzenia nowej bazy danych. W sekcji „Utwórz bazę danych” wpisz jakąkolwiek nazwę dla swojej bazy (np. wordpress) i kliknij „Utwórz”. Baza danych zostanie utworzona.

Krok 3: Pobierz i rozpakuj pliki WordPressa

Mamy już bazę danych, a serwer jest gotowy. Pora więc pobrać WordPressa i rozpakować jego pliki na komputerze w odpowiednim miejscu.

Pobierz WordPressa

Najnowszą wersję WordPressa możesz zawsze pobrać z powyższego linku. Po ściągnięciu otrzymasz archiwum .ZIP, w którym znajduje się podstawowa instalacja WordPressa. Gdzie go teraz wypakować?

XAMPP tworzy na dysku komputera folder o nazwie „htdocs”. Jest to folder, który stanowi podstawę twojego serwera lokalnego. Wszystkie strony, skrypty i inne rzeczy, które normalnie umieszczałbyś przez FTP na zwykłym serwerze należy wypakować do podfolderów w katalogu „htdocs”.

Folder ten znajduje się w katalogu, do którego zainstalowałeś XAMPP. Domyślnie będzie to:

C:/XAMPP/htdocs/

Wystarczy teraz, że wypakujesz pliki WordPressa do folderu „htdocs”. WordPress domyślnie wypakowuje się do podkatalogu o nazwie „wordpress”, więc wystarczy, że podczas wypakowywania wskażesz ścieżkę „C:/XAMPP/htdocs”.

Twój WordPress będzie teraz umieszczony w poniższym katalogu:

C:/XAMPP/htdocs/wordpress/

Gdy pliki są wypakowane, to pora teraz uruchomić instalator WordPressa, który połączy go z twoją lokalną bazą danych.

Krok 4: Instalacja WordPressa na serwerze lokalnym

Ostatnim krokiem jest wywołanie strony z poziomu przeglądarki, co spowoduje uruchomienie instalatora i przejście do procesu konfiguracji. Jak wspomniałem wcześniej, adres URL “http://127.0.0.1” kieruje do folderu „htdocs” w katalogu z XAMPPem. Zatem jeśli wypakowałeś WordPressa do podkatalogu o nazwie „wordpress”, to aby go teraz włączyć w przeglądarce, musisz w niej wpisać poniższy adres URL:

http://127.0.0.1/wordpress/

Oczywiście jeśli wypakowałeś WordPressa do katalogu o innej nazwie, to musisz odpowiednio zmienić adres URL. Pojawi się teraz ekran instalacji WordPressa.

Wciśnij przycisk „Zaczynajmy!”, aby rozpocząć instalację WordPressa. Zostaniesz poproszony o wykonanie konfiguracji bazy danych. WordPress musi zostać  teraz odpowiednio połączony z bazą, którą wcześniej utworzyliśmy. W tym celu należy wypełnić krótki formularz, podając dane do logowania do naszej lokalnej bazy danych MySQL.

XAMPP oferuje domyślne dane do logowania do bazy danych. Są to:

  • Adres bazy danych: localhost (lub po prostu 127.0.0.1)
  • Nazwa bazy danych: twoja nazwa bazy danych, w tym przypadku „wordpress”
  • Nazwa użytkownika: root
  • Hasło: brak hasła (pozostaw puste)

Są to domyślne wygenerowane dane i zawsze są takie same w podstawowej instalacji XAMPP. Jedyne, co się zmienia, to nazwa bazy danych – musisz wpisać taką nazwę, jaką podałeś podczas tworzenia bazy w drugim kroku.

Kliknij w przycisk „Uruchomienie instalacji”, aby WordPress połączył się z bazą i zainstalował wszystkie potrzebne elementy. W następnym kroku musisz wpisać nazwę dla swojej strony, a także utworzyć konto administratora.

W tym celu należy wpisać wybraną przez siebie nazwę użytkownika, a także podać hasło (możesz także skorzystać ze skomplikowanego hasła, które jest automatycznie wygenerowane). Musisz także podać adres e-mail do swojego konta. Gdy wszystko wypełnisz, kliknij „Zainstaluj WordPressa”.

WordPress zostanie teraz w całości zainstalowany i masz do niego dostęp z poziomu poniższych adresów URL:

  • Strona główna WordPressa: http://127.0.0.1/wordpress/
  • Panel administracyjny WordPressa: http://127.0.0.1/wordpress/wp-admin/

Masz także bezpośredni dostęp do plików z poziomu folderu „C:/XAMPP/htdocs/wordpress”. Wszystkie zmiany, które wprowadzisz w plikach WordPressa (np. ręczne edycje stylów CSS motywu) będą od razu widoczne na stronie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak przenieść WordPressa z komputera (localhost) na serwer

Twój WordPress jest już gotowy? Przenieś stronę na serwer i daj się zobaczyć w Internecie.

Sprawdź

Testuj hosting w LH.pl.

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Błażej Starosta
Ma doświadczenie w tworzeniu oraz prowadzeniu stron WWW, od blogów aż po sklepy internetowe. Od lat uważnie śledzi rozwój WordPressa i jego wpływ na rynek twórców stron internetowych. Stara się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi i dzielić się swoją wiedzą.

36 komentarzy

  1. Możecie mi pomóc? Przy instalacji motywu muszę podać Nazwę Serwera, nazwę użytkownika FTP i hasło. Co mam tu wpisać? 🙂

  2. Doszłam do kroku 3, i dalej nic :/ Przy próbie otwarcia adresu w przeglądarce wyrzuca błąd: “Ta witryna jest nieosiągalna. Serwer 127.0.0.1 odrzucił połączenie.”
    Help!

  3. Dziękuję Błażej !!!
    Wszystko chodzi jak należy :-))))
    Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc.

  4. wpisz w przeglądarce jako adres URL localhost/ zamiast 127.0.0.1

  5. Mam pytanie, po skopiowaniu ścieżki dostępu do przeglądarki serwer odrzucił połączenie. Nie wiem dlaczego nie mogę dzisiaj wejść do WordPressa z tego poziomu, który podałeś, a wczoraj nie było tego problemu.

  6. Ok, już doszłam do tego. W XAMP CONTROL PANEL musiałam włączyć Apache …, no przecież. Juz teraz wszystko działa. Po prostu serwer był zastopowany.

  7. Bardzo przydatny poradnik! Wszystko działa! chciałabym w ten sposób pracować na 2 stronach jednocześnie. Jak to można ustawić?

  8. U mnie nie można oglądać bloga na tablecie z Androidem poza stroną startową i to tylko, gdy wpiszę adres routera, bo 127.0.0.1 oczywiście na tablecie nie działa! Przykra sprawa, bo chciałem sobie pooglądać, to co robię na laptopie i chyba bez dysku sieciowego się nie obędzie.

  9. Witam, niestety Apache i MySQL świecą się na czerwono. Nie mam Skaypa. Inne programy są zamknięte. Co może blokować? Pojawia się komunikat: Port 3306 w użyciu “Nie można uzyskać informacji”!
    11:23:14 [mysql] MySQL NIE rozpocznie się, jeśli skonfigurowane porty nie są darmowe!
    11:23:14 [mysql] Aplikacja blokująca musi zostać odinstalowana / dezaktywowana / zrekonfigurowana lub
    11:23:14 [mysql] MySQL i panel sterowania muszą słuchać innego portu

  10. Pojawia mi się błąd po kliknięciu wyślij podczas konfiguracji wordpressa : “BŁĄD: “Prefiks tabel” nie może być pusty.” ktoś może wie jak zaradzić?

  11. Dzięki, działa 🙂 a nie działał zgodnie z tutorialem pewnej znanej firmy opowiadającej jak zarobili pierwszy milion

  12. A czy można zrobić to samo na pendrivie i podpiąć go bezpośrednio do routera przez port usb/

  13. Genialnie. Bardzo prosto i skutecznie. Zadziałało nawet w przypadku totalnego laika, jakim jestem ja, dlatego bardzo dziękuję za świetną pomoc.

  14. Cześć po ściągnięciu XAMPP i próbie zainstalowania pojawia mi się taki komunikat: “Wersja tego pliku jest niezgodna z wersją używanego systemu Windows. Sprawdź w informacjach dotyczących systemu na tym komputerze , jaka wersja programu jest potrzebna (x86 – 32 bitowa czy x64 – 64 bitowa ) a następnie skontaktuj się z wydawca oprogramowania”. Ściągnąłem wersję 7.4.3 / PHP 7.4.3 (64 bit)149 Mb. Możesz mi pomóc ??

  15. Kacprze, wychodzi na to, że korzystasz z 32-bitowego systemu Windows. Musisz zatem pobrać instalator XAMPP w wersji 32-bit, a nie 64-bit.

  16. Cześć, dzięki za pomoc z powyższym, udało się wgrać program i stworzyć stronę. Tylko że następnego dnia nic mi nie łączy i gdy chce włączyć te dwa programy to wyskakuje mi taki komunikat: “Error: MySQL shutdown unexpectedly. This may be due to a blocked port, missing dependencies, improper privileges, a crash, or a shutdown by another method.Press the Logs button to view error logs and check
    the Windows Event Viewer for more clues If you need more help, copy and post this entire log window on the forums”.Możesz mi pomóc ??

  17. Wygląda na problem typowo z oprogramowaniem XAMPP. Osobiście się z tym nie spotkałem, ale z tego co widzę, to może się zdarzyć tak, że przy zamknięciu programu dojdzie do uszkodzenia plików baz danych. Oto, co możesz zrobić.

    1. Przed uruchomieniem XAMPP wyłącz komunikator Skype – kiedyś był problem, który powodował, że moduły XAMPP nie chciały startować gdy Skype był już włączony (konflikt portów). Spróbuj też uruchomić XAMPP jako administrator.

    2. Mogło być tak, że przy zamknięciu XAMPP Twoja baza danych MySQL została uszkodzona. Wejdź do folderu “XAMPP/mysql/backup”. Przekopiuj całą zawartość tego folderu i wklej ją do “XAMPP/mysql/data” – nadpisz pliki. W zależności od tego, kiedy XAMPP wykonał backup, wykonanie tego może spowodować utratę zawartości baz MySQL 🙁

    3. Jeśli nadal nie działa, wejdź do folderu XAMPP/mysql/data i usuń pliki “ibdata1” oraz wszystkie logi, czyli pliki “ib_logfile0”, “ib_logfile1” i tak dalej. To rozwiązanie na pewno usunie całą zawartość baz danych w XAMPP, ale powinno pozwolić wystartować moduły.

    Na przyszłość rada: jak kończysz pracę nad stroną, to wyłączaj serwer ręcznie przed zamknięciem systemu, czyli wywołaj okno XAMPP Control Center i zatrzymaj uruchomione usługi przyciskiem “STOP”. Jak wspomniałem, mnie nigdy taka sytuacja się nie przytrafiła, ale ewidentnie wygląda na to, że doszło do jakiegoś uszkodzenia plików. W ostateczności może być konieczne przeinstalowanie całego XAMPP.

  18. Cześć, wszystko działa super. Mam tylko pytanie odnośnie kopiowania plików do FilZilla. Skopiowałam tam wszystkie pliki do folderu “wordpress” i wtedy moja strona głowna ma “ogon” /wordpres/ czy to oznacza że każdy kto będzie chciał zobaczyć mojego bloga będzie musiał to dopisać?? Jak moge sie tego pozbyć? W prosty i bezpieczny sposób? Dzięki z góry za odpowiedź.

  19. Błąd łączenia się z bazą danych – przepisuję tak jak leci w 4 kroku, serwer stoi normalnie, co jest?

  20. Bardzo dziękuję! Poradnik genialny w swej prostocie – wszystko działa jak należy. Klasa.

  21. Witam. Nie mogę się zalogować na swoją stronę LH. Wyrzuca mi komunikat “Witryna jest tymczasowo niedostępna z powodu zaplanowanych prac konserwacyjnych. Zapraszamy ponownie za minutę.” – czy to jest w ogóle możliwe, żeby trwały jakieś pracy kiedy to lokalny host? Czy mam powody do obaw? XAMPP to bezpieczne narzędzie? Nie wiem czy błędem nie było zezwolenie na dostęp do sieci, proszę o poradę. Może powinienem zainstalować go od nowa i nie wyrażać zgody?

  22. Witam, to nie będzie komentarz, tylko pytanie. Chcę sie pobawić wordpressem i staram sie zgodnie z instrukcjami uruchomić wordpressa. Niestety, pojawił się komunikat: Nie można wybrać bazy danych
    Udało nam się połączyć z serwerem bazy danych (co oznacza, że nazwa użytkownika i hasło są poprawne), ale nie mogliśmy wybrać bazy danych wordpress.

    Czy jesteś pewien, że ona istnieje?
    Czy użytkownik root ma uprawnienia do używania bazy wordpress?
    Na niektórych systemach nazwa bazy danych jest poprzedzana nazwą użytkownika, np. nazwa_użytkownika_wordpress. Może na tym polega problem? Nie mam pojęcia co mam teraz zrobić, bo tej pory wszystko mi wychodziło. Proszę o pomoc.

  23. Fajny artykuł. Ja za to mam problem. Wszystko sobie zainstalowałam na komputerze, żeby popracować nad własnym motywem do strony, ale nie mogę zapisać zdjęć na wordpresie umieszczonym na moim komputerze (wszystko robiłam tak jak w artykule). Wyskakuje mi informacja, że “Wysłany plik nie mógł zostać przeniesiony do wp-content/uploads/2021/04.” Nawet utworzyłam taki folder ręcznie i wrzuciłam zdjęcie, ale nic to nie dało.

Możliwość komentowania została wyłączona.