Co to jest .htaccess i jakie daje możliwości?

Zapewne niejednokrotnie logując się na serwer FTP zauważyłeś charakterystyczny plik o nazwie .htaccess. Ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co to jest .htaccess i jakie daje możliwości? Poniżej wskażę Ci znaczenie i przykładowe zastosowania tego pliku. Pamiętaj, że plik .htaccess może być utworzony w każdym katalogu na FTP, po wpisaniu do niego odpowiednich dyrektyw będą one obowiązywać dla całego folderu, jak również wszystkich podkatalogów.

Co to jest plik .htaccess (Hypertext Access)?

.htaccess to nic innego jak plik konfiguracyjny serwera www, jakim jest Apache. Pozwala na wdrożenie wielu konfiguracji dla wskazanego katalogu oraz podkatalogów. Plik ten pozwala na wdrożenie konkretnych reguł, dot. zachowania aplikacji. Poniżej przykładowa zawartość pliku .htaccess dla strony www, która opiera się o popularny CMS, jakim jest WordPress:

 # BEGIN WordPress

RewriteEngine On
RewriteRule .* - [E=HTTP_AUTHORIZATION:%{HTTP:Authorization}]
RewriteBase /
RewriteRule ^index.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]

# END WordPress

Co można skonfigurować za pomocą pliku .htaccess?

Pamiętaj, że edytując plik .htaccess warto pobrać go z serwera na na swój komputer. Następnie wykonaj kopie pliku i otwórz za pomocą odpowiedniego edytora np. Notepadqq. Nieprawidłowa edycja pliku .htaccess może spowodować pojawienie się na stronie błędu – 500 internal server error. Jeśli wśród plików umieszczonych na Twoim serwerze nie ma .htaccess wystarczy, że go stworzyć. Należy otworzyć program Notepadqq, wprowadzić odpowiednią dyrektywę, a następnie przejść do sekcji Plik → Zapisz jako. Nadaj nazwę „.htaccess”, a następnie wgraj plik do odpowiedniego katalogu na serwerze.

W pliku .htaccess możesz skonfigurować m.in.:

  • przekierowanie 301 – jest przekierowanie jednej domeny na drugą, oznacza że adres URL zostanie przeniesiony na stałe w inne miejsce. Przekierowanie to jest często wykorzystywane w sytuacji, kiedy np. jedna ze stron www będzie wygaszana i cały ruch ma być przekierowany na nową domenę.
  • wymuszenia ładowania strony po http/https – zabezpieczenie strony www protokołem https jest niezwykle istotne, znacząco wpływa na bezpieczeństwo przesyłania danych między komputerem, a stroną www.
  • ustawienie przekierowania z www na bez www i na odwrót – to przekierowanie warto wykonać, jeśli chcesz aby po wpisaniu w przeglądarkę adresu strony zarówno z www, jak i bez www strona wyświetlała się poprawnie.
  • blokowanie konkretnych adresów IP – blokowanie numeru IP można wykorzystać w sytuacji, kiedy np. Twoja strona www jest atakowana. W takiej sytuacji wystarczy dodanie odpowiedniej dyrektywy do pliku .htaccess aby zablokować IP.

Jest to tylko kilka podstawowych zastosowań pliku .htaccess. Ważne, aby dyrektywy dodawać rozdąsanie, w odpowiedniej kolejności i za pomocą odpowiedniego edytora. Teraz wiesz już, co to jest plik .htaccess i jakie daje możliwości.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.
Raport rynku WordPress