Czym różni się hosting współdzielony od serwera dedykowanego?

Hosting współdzielony i serwer dedykowany to dwa popularne modele hostingu WWW. Wybór odpowiedniego rozwiązania hostingowego jest kluczowym krokiem w procesie tworzenia i zarządzania stroną internetową. W tym artykule porównujemy hosting współdzielony i serwer dedykowany, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru dla Twoich potrzeb.

Hosting współdzielony. Co to jest?

Hosting współdzielony to konto, w ramach którego użytkownik otrzymuje określoną pojemność dysku oraz limity określające zasoby serwerowe (CPU i RAM), z których może korzystać. Konto to znajduje się na serwerze, na którym są także inni użytkownicy hostingu współdzielonego, co sprawia że użytkownik jednego konta współdzieli zasoby serwera oraz adres IP z innymi użytkownikami.

Hosting współdzielony to podstawowe rozwiązanie hostingowe dla stron WWW i sklepów internetowych. Jest to usługa kompleksowa, opierająca się głównie na przyznaniu i udostępnieniu przestrzeni dyskowej na serwerze oraz określonej ilości zasobów CPU i RAM. Na pojedynczym serwerze znajduje się wiele użytkowników, z których każdy dysponuje własną, wydzieloną przestrzenią o określonych cechach. Konta hostingowe na serwerze są od siebie odizolowane, jednak użytkownicy współdzielą między sobą adres IP oraz moc obliczeniową serwera.

Hosting pozwala na wykorzystanie przestrzeni do:

  • rozmieszczenia plików witryny (poprzez serwer FTP),
  • magazynowania danych witryny (np. bazy danych MySQL, z którą łączy się strona),
  • tworzenia skrzynek mailowych dla Twojej strony,
  • ustawienia adresów e-mail.

Właściciel konta hostingowego może zalogować się na konto FTP, do bazy danych, skrzynki e-mail, może przesyłać pliki za pomocą protokołów sFTP i SSH, przywracać kopie zapasowe z backupów, modyfikować i wgrywać pliki na serwer, a także w pełni zarządzać wszystkim, co na tym serwerze umieścił.

Do zarządzania hostingiem współdzielonym hostingodawcy udostępniają najczęściej autorski panel zarządzania, który pozwala na wykonanie wszystkich niezbędnych akcji.

Rolą hostingodawcy jest dbanie o aktualizacje oprogramowania serwerowego, ciągły monitoring usługi, dbanie o stabilność i niezawodność serwera oraz jego bezpieczeństwo. Najczęściej w ramach usługi hostingowej użytkownicy dostają dostęp do supportu technicznego, przez co nawet osoba początkująca, z łatwością poradzi sobie z obsługą serwera.

Cenowo hosting współdzielony wypada najkorzystniej z wszystkich dostępnych i popularnych rozwiązań serwerowych. Średni koszt zakupu hostingu to 250 zł w skali roku, co stanowi niewielką inwestycję w zamian za kompleksową usługę.

Serwer dedykowany. Co to jest?

Serwer dedykowany to indywidualna maszyna fizyczna, należąca do tylko jednego użytkownika, który posiada własny adres IP. Zasoby na serwerze dedykowanym nie są dzielone z innymi użytkownikami, a właściciel serwera może zużyć tyle CPU i RAMu, ile zostało umieszczone “pod maską” serwera.

Serwer dedykowany jest konfigurowany na zamówienie konkretnego użytkownika. Przy zamówieniu użytkownik decyduje o tym:

  • jaki procesor ma być uruchomiony na serwerze
  • jaka ma być pojemność pamięci RAM
  • jaki dysk ma zostać przydzielony do serwera
  • jaki system operacyjny ma zostać zainstalowany przez dostawcę
  • jaki panel zarządzania ma zostać uruchomiony.

Konfiguracja serwera dedykowanego to “szycie” serwera na miarę potrzeb i wymagań użytkownika.

Serwer dedykowany użytkowany jest tylko przez jednego właściciela, który dysponuje własnym adresem IP. Może on korzystać z mocy obliczeniowej CPU/RAM dowolnie, jednak zasoby te są ograniczone sprzętowo. Oznacza to, że jeżeli do serwera dedykowanego włożono procesor posiadający 8 rdzeni procesora, użytkownik nie może skorzystać z 10, czy 12 rdzeni.

Skalowanie serwera dedykowanego na żądanie jest niemożliwe, gdyż wiązałoby się z fizyczną wymianą procesora, a tym samym – przerwą techniczną. Wymiana procesora jest możliwa, jednak wymaga zakupu nowego procesora (i nierzadko opłacenia go z góry), zlecenia prac fizycznych w serwerowni, przerwy technicznej i przerwy w działaniu strony / sklepu.

Użytkownik serwera dedykowanego zyskuje z jednej strony nieporównywalną swobodę w przeciwieństwie do hostingu współdzielonego, a z drugiej strony – całą listę nowych obowiązków. Właściciele serwerów dedykowanych muszą samodzielnie dbać o utrzymanie serwera, jego stabilność, bezpieczeństwo i ciągłość działania.

Poprzez otrzymanie dostępu najwyższego poziomu, tj. root, właściciel serwera powinien także we własnym zakresie monitorować maszynę i samodzielnie reagować gdy pojawiają się anomalie lub awarie. Zapewnienie bezpieczeństwa także ciąży na barkach właściciela serwera dedykowanego. Samodzielnie dba on o aktualizacje bezpieczeństwa, także poprawki krytyczne i pilne do wdrożenia, regularne aktualizacje oprogramowania, w tym podnoszenie do wyższych wersji bazy danych, PHP. Powinien on także skonfigurować kopie zapasowe i przywracać je we własnym zakresie. Niestety z uwagi na te obowiązki, serwer dedykowany zdecydowanie nie jest rozwiązaniem dla osób, które nie mają doświadczenia w administrowaniu środowiskami Linux oraz wszystkich osób, które nie są w stanie zapewnić reagowania na sytuacje krytyczne w trybie 24/7.

Cena serwera dedykowanego jest zdecydowanie wyższa niż w hostingu współdzielonego. Jest to koszt zaczynający się od ok. 3000 zł rocznie za sam serwer. Chcąc dokupić zarządzanie i administrację serwerem w profesjonalnej firmie, należy uwzględnić dodatkowo co najmniej 50% kosztu serwera.

Hosting współdzielony i serwer dedykowany – porównanie

Kryterium Hosting współdzielony Serwer dedykowany
Możliwość skalowania NIE NIE
Współdzielenie adresu IP TAK NIE
Współdzielenie zasobów TAK NIE
Cena tani kosztowny
Administracja serwerem TAK NIE
Reakcja na awarie TAK NIE
Backup danych w pakiecie we własnym zakresie
Przywracanie kopii zapasowych darmowe, samodzielnie lub przez hostingodawcę we własnym zakresie
Poziom dostępu FTP, sFTP, SSH root
Możliwość instalacji dowolnego systemu operacyjnego NIE TAK
Możliwość instalacji dowolnego panelu zarządzania NIE TAK
Aktualizacje oprogramowania i aktualizacje bezpieczeństwa TAK we własnym zakresie

Hosting współdzielony i serwer dedykowany – dla kogo?

Hosting współdzielony i serwer dedykowany to zupełnie różne podejścia do hostingu i nie dla każdego się one sprawdzą.

Hosting współdzielony sprawdzi się idealnie dla:

  • początkujących biznesów
  • właścicieli stron WWW / sklepów internetowych małych i średniej wielkości
  • blogerów
  • właścicieli stron opartych o WordPress, PrestaShop, inne proste CMSy.

Będzie to także idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają dużej wiedzy technicznej, cenią sobie wygodę, wsparcie techniczne profesjonalistów, a jednocześnie nie chcą robić dużych inwestycji finansowych.

Serwer dedykowany to rozwiązanie dla:

  • wymagających aplikacji
  • dużych sklepów
  • osób z doświadczeniem w administracji serwerami i dużą wiedzą techniczną
  • wszystkich, którzy chcą zarządzać serwerem z poziomu roota
  • osób mogących zapewnić sobie wsparcie i reagowanie w trybie 24/7.

Na serwer dedykowany mogą postawić także wszyscy, którzy cenią sobie niezależność w zarządzaniu serwerem i mają na ten cel odpowiednie środki finansowe.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.