Co to jest serwer? Definicja i rodzaje serwerów

napis co to jest serwer na tle serwerowni

Najważniejsze informacje:
  • Serwery to komputery lub oprogramowanie komputerowe, które pozwala na przechowywanie zasobów i udostępnianie ich w sieci.
  • Serwery umożliwiają korzystanie ze stron WWW, usług poczty e-mail, bankowości elektroniecznej oraz inny usług dostępnych online.
  • Na rynku istnieje wiele rodzajów serwerów, wśród których nalezy wymienić hosting współdzielony, VPS, serwery dedykowane oraz cloud server.

 

Serwery są nieodłącznym elementem cyfrowego świata. Dzięki nim możemy korzystać nie tylko ze stron WWW, ale wielu usług online, np. urzędów, czy usług bankowych. Mówiąc najprościej serwer to komputer lub oprogramowanie komputerowe, które przechowuje i udostępnia dane i zasoby w sieci komputerowej. Serwery zazwyczaj są przystosowane do niezawodnej pracy w systemie 24/7.  Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czym dokładnie jest infrastruktura serwerowa oraz jakie funkcje i przeznaczenie mogą mieć serwery.

Co to jest serwer? – definicja

Serwer jest oprogramowaniem komputerowym lub komputerem przeznaczonym do udostępniania zasobów. Zazwyczaj są to maszyny wyposażone w odpowiednie podzespoły – wydajne procesory, dużą ilość pamięci RAM oraz szybkie i pojemne dyski, zazwyczaj SSD lub NVME. Dobrze skonfigurowane hosty zapewniają wydajność oraz dużą prędkość przetwarzania danych. 
Serwer to nie tylko maszyna komputerowa, ale również oprogramowanie służące do zarządzania zasobami i ich udostępniania. Do najpopularniejszych rodzajów oprogramowania serwerowego należą Apache, NGINX oraz LiteSpeed. 

Do czego służy serwer?

Serwery pełnią w wirtualnym świecie wiele znaczących ról, w tym jako serwer poczty dla firm. Ze względu na funkcję, jaką pełnią, należy wyróżnić poniższe typy:

    • serwer www – to najpopularniejszy rodzaj serwera, który służy jako miejsce przechowywania stron internetowych zbudowanych np. przy użyciu WordPress, sklepów e-commerce, blogów oraz aplikacji webowych. Kiedy użytkownik sieci internet korzystając z przeglądarki stron WWW, wysyła zapytanie, wpisując nazwę domeny w pasku adres, serwer zwraca jako odpowiedź witrynę,

    • serwer pocztowy – to rodzaj hosta, który obsługuję pocztę e-mail. Tego typu host odpowiedzialny jest m.in. za wysyłanie i odbieranie wiadomości,

    • serwer plików, serwer ftp, serwer ftp – to typ serwera, którego zadaniem jest przechowywanie plików i udostępnianie ich,

    • serwer bazodanowy – to rodzaj hosta, który utrzymuje różnego rodzaju bazy danych, np. MySQL

    • serwer wydruku – to serwer, który zarządza zadaniami związanymi z drukowaniem w sieci, np. kolejką wydruków,

    • serwer gier – to host, który umożliwia granie w sieci. Został stworzony z myślą o graczach. 

Z czego zbudowany jest serwer?

Serwery, tak jak każdy komputer składa się z podstawowych podzespołów, czyli procesowa (zazwyczaj Intel lub AMD), pamięci operacyjnej RAM oraz dysku twardego, czyli pamięci, na której zapisywane są przechowywane dane. Podzespoły serwerowe dobrane są w sposób umożliwiający ciągłą pracę, niezawodność działania i obsługę dużego ruchu sieciowego. 

Jak działa serwer

Jak działa serwer? Serwerem nazywa się system oprogramowania udział w udostępnianiu zasobów świadczący usługi na rzecz komputerach podłączonych do sieci komputerowej. W przypadku serwerów, zainstalowane na nim oprogramowanie umożliwia przetwarzanie danych i udostępnianie zasobów dla innych urządzeń w sieci. Aby uruchomić serwer, należy wyposażyć zwykły komputer w odpowiednie podzespoły, takie jak procesory serwerowe, duże i szybkie dyski, płyty główne przystosowane do pracy ciągłej oraz awaryjne zasilanie zapewniające bezprzerwową pracę serwera w przypadku utraty danych z zasilaczem awaryjnym.

Aby serwer działał efektywnie, należy zadbać o odpowiednie chłodzenie i wentylację, a także zainstalować protokół komunikacji, który umożliwi prawidłową wymianę danych między serwerem a innymi urządzeniami w sieci. Wiele dużych firm decyduje się na wyposażenie swoich profesjonalnych serwerów w wielordzeniowe procesory i serwery rack dostarczane przez takie firmy jak Dell lub korzysta z systemu operacyjnego Windows Server. Dostawa i instalacja serwerów typu rack wymaga dbałości o każdy detal, aby zapewnić niezakłóconą pracę sieciowej infrastruktury w firmie.

Rodzaje serwerów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów serwerów, wśród których znajdziesz zarówno maszyny fizyczne, jak i wirtualne. Warto wspomnieć, że fizyczne hosty są systematycznie wypierane przez ich wirtualne odpowiedniki ze względu na łatwiejsze zarządzanie oraz niższe koszty utrzymania. Hostingodawcy, czyli dostawcy rozwiązań serwerowych posiadają w ofercie zazwyczaj różne rodzaje serwerów, wśród których warto wymienić poniższe:

    • hosting – to rodzaj serwera, w którym zasoby dzielone są przez wielu użytkowników. Na jednym z hostów może znajdować się wiele kont użytkowników, a oni sami mogą utrzymywać na własnym koncie własne zasoby, np. strony WWW. Warto wspomnieć, że tego typu rozwiązania są w bezpieczne, a poszczególni użytkownicy serwera są od siebie odizolowani, dzięki czemu żadne z kont nie ma dostępu do zasobów innych. 

    • VPS – to serwera będący odizolowanym środowiskiem na serwerze fizycznym. Posiada niezależną instancję systemu operacyjnego i przydzielone zasoby. VPS pozwala użytkownikom na uzyskanie pełnej kontroli na hostem i dostosowanie konfiguracji serwera do własnych potrzeb. VPS umożliwia samodzielną administrację hostem, dzięki czemu nie posiada on głównych ograniczeń hostingu. 

    • serwer dedykowany – to fizyczna maszyna, która przydzielona jest wyłącznie dla jednego klienta. Użytkownik serwera dedykowanego otrzymuje pełny dostęp do wszystkich zasobów hosta, których nie musi współdzielić z innymi użytkownikami, jak w przypadku hostingu i VPS. Serwery dedykowane są dobrym rozwiązaniem w przypadku większych projektów, np. dużych sklepów online, jednak mają sporo ograniczeń. W związku z tym, że serwer dedykowany to maszyna fizyczna to w momencie awarii skutkującej przerwaniem pracy maszyny strony hostowane na serwerze przestają działać. Serwery dedykowane to zazwyczaj maszyny fizyczne, więc w przypadku konieczności wymiany jednego z uszkodzonych komponentów, administrator musi osobiście udać się do serwerowni i wymienić wadliwą część. Do momentu naprawienia problemu serwer jest oczywiście niedostępny, a tym samym strona hostowana na nim nie działa. 

    • serwer w chmurze (cloud server) – to wirtualna wersja serwerów dedykowanych rozszerzona o wiele dodatkowych funkcji i niestandardowych rozwiązań. Jednym z nich jest to, że serwery w chmurze poza główną instancją posiadają klony, które w momencie awarii serwera mogą przejąć jego pracę w ciągu chwili. Dzięki temu dostępność (SLA) rozwiązań chmurowych oscyluje w okolicy 99,9%. W związku z tym, że jest to rozwiązanie wirtualne wszelkie niedogodności fizycznych serwerów, nie występują w rozwiązaniach chmurowych. Cloud server to idealne rozwiązanie dla dużych portali, sklepów internetowych, czy usług online generujących większy ruch. 

Jaki serwer jest najlepszym wyborem?

Wybór serwera zależy od rodzaju projektu, jaki budujesz. Jeśli chciałbyś stworzyć stronę WWW lub nieduży sklep online pakiet hostingowy będzie najlepszym wyborem. Hosting posiada zalety serwera wirtualnego, a przy tym jest stosunkowo tani w utrzymaniu. 

Jeżeli zależy Ci na niezawodności i możliwości pełnej administracji serwerem albo tworzysz duży sklep internetowy to postaw na rozwiązania chmurowe. Tego typu serwery możesz w pełni dostosować do swoich potrzeb, a dodatkowo zyskasz niezawodność działania i bardzo wysoką dostępność hostowanych usług. 

Podsumowanie

Serwery to maszyny, które towarzyszą nam na co dzień, w tym serwer poczty, który obsługuje pocztę elektroniczną. Dzięki ich pracy możemy korzystać ze stron internetowych, sklepów e-commerce oraz wielu usług dostępnych online. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów serwerów, od hostów współdzielonych po rozwiązania chmurowe, które możesz w pełni dostosować do własnych potrzeb. Wybór serwera zależy od projektu, który chcesz stworzyć – dla mniejszych stron i sklepów doskonale sprawdzi się hosting współdzielony, natomiast do większych projektów warto wybrać cloud server, który będzie bardzo wydajny, w pełni skalowany i niezawodny. 

Najczęściej zadawane pytania

Do czego służy serwer?

Serwer może pełnić wiele funkcji, ale najczęściej wykorzystywany jest do hostowania stron WWW, zarządzania pocztą e-mail oraz udostępniania innych zasobów w sieci.

Jaki serwer jest najlepszy?

Wybór najlepszego serwera uzależniony jest od projektu, który chcesz stworzyć, czy to sieci komputerowej, serwera ftp, czy obudowy typu rack lub tower. Dla mniejszych stron i sklepów warto wybrać hosting współdzielony. Do dużych projektów wybierz serwer w chmurze.

Czy serwer to tylko komputer?

Nie, serwer to również oprogramowanie, które umożliwia udostępnianie zasobów maszyny serwerowej.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Radosław Góra