Co oznacza zarządzanie i administracja serwerem?

Przeglądając oferty różnych hostingodawców zapewne spotkałeś się z pojęciem zarządzania i administracją serwerem. Współcześnie sprawne działanie strony internetowej oraz bieżące reagowanie na wzmożonych ruch, który np. spowodowany jest przez promocję nowego produktu to nieodłączny element prawidłowo działającego środowiska. Użytkownicy, przeglądający różne strony internetowe natychmiast i bez większego zastanowienia są w stanie podjąć decyzję o tym, czy pozostaną na stronie, czy też ją opuszczą. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego hostingodawcy, który będzie w stanie zaopiekować się środowiskiem i zareaguje na krytyczne alerty monitoringu. W tym artykule dowiesz się co oznacza zarządzanie i administracja serwerem oraz dlaczego warto je posiadać.

Zarządzanie i administracja serwerem

W najprostszym ujęciu jest to opieka administracyjna nad środowiskiem serwerowym klienta. Warto podkreślić, że nie każdy hostingodawca jest w stanie zapewnić taką opiekę. Wiąże się ona z dużą odpowiedzialnością oraz zapewnieniem ciągłości pracy. W sytuacji, kiedy administratorzy wykryją awarię lub zostanie ona zgłoszona przez klienta należy natychmiast podjąć kroki celem wyeliminowania usterki oraz przywrócenia ciągłości usług bez względu na porę dnia, czy też nocy. Zarządzanie i administracja serwerem stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie posiadają wystarczającej wiedzy z zakresu zarządzania środowiskiem lub nie mają czasu oraz możliwości, by je monitorować i w porę reagować.

Hosting współdzielony, a administracja i zarządzanie serwerem

Wybierając hosting współdzielony w LH.pl, zarządzanie i administrację serwerem otrzymujesz w pakiecie wraz z hostingiem. W Twoim imieniu aktualizujemy oprogramowanie serwerowe, konfigurujemy backup danych, utrzymujemy stabilną i bezpieczną platformę serwerową byś Ty mógł skupić się na rozwijaniu swojej strony WWW i biznesu. Na rynku hostingowym zazwyczaj spotkasz się z ofertą hostungu współdzielonego z zarządzaniem, jednak czynności wchodzące w skład administracji mogą się od siebie różnić, podobnie jak kanały kontaktu dla świadczonego wsparcia technicznego, czy godzinowa dostępność zespołu Biura Obsługi Klienta. Wybierając hosting zwróć uwagę na te czynniki. Więcej na temat wyboru hostingu przeczytasz w osobnym artykule: Jak wybrać hosting pod WordPressa. Jak wybrać hosting dla sklepu internetowego.

Serwer dedykowany i VPS, a administracja i zarządzanie serwerem

Wśród ofert serwerów dedykowanych i VPS najczęściej spotkasz oferty bez zarządzania, zapewniające użytkownikowi dostęp root. Dostęp ten pozwala na zarządzanie serwerem na warstwie systemu operacyjnego i z jednej strony daje dużą swobodę, z drugiej – hostingodawca nie świadczy dla Ciebie wsparcia technicznego, w tym administracji serwerem. Warto wziąć ten czynnik pod uwagę wybierając serwer. Korzystając z oferty bez zarządzania należy samodzielnie zadbać o backup danych, aktualizacje systemu operacyjnego i wszystkich zainstalowanych komponentów, samodzielnie usuwać awarie i reagować w przypadku przeciążeń.

Cloud Server w LH.pl, a administracja i zarządzanie serwerem

Serwer wirtualny cloud w LH.pl to usługa, którą zamawiasz wraz z pakietem zarządzania i administracji. Do wyboru masz dwa rozwiązania:

 • zarządzanie standard
 • zarządzanie premium

W ramach obu pakietów świadczymy dla Ciebie pełną startową konfigurację serwera, tj. instalację systemu operacyjnego, DiectAdmina oraz innych niezbędnych usług takich jak PHP, Nginx, Apache, czy baza danych.

Ponadto:

 • wykonujemy regularne aktualizacje systemu operacyjnego i wszystkich jego komponentów;
 • wykonujemy aktualizacje bezpieczeństwa;
 • monitorujemy Twój serwer 24/7 pod kątem zużycia zasobów CPU/RAM i dysku;
 • wykonujemy wzmocnienia serwera o dodatkowe zasoby zgodnie z zamówieniem;
 • wykonujemy redukcje zasobów CPU/RAM np. po zakończonej promocji w sklepie internetowym;
 • przywracamy Twoje dane z backupu;
 • świadczymy Ci wsparcie techniczne za pomocą 3 kanałów kontaktu (infolinia, chat, email) oraz dostęp do infolinii alarmowej 24/7;
 • świadczymy ochronę antyDDoS;
 • dostarczamy i instalujemy darmowy certyfikat SSL;
 • wykonujemy jednorazową migrację strony WWW i/lub poczty od wcześniejszego dostawcy.

Wybierając zarządzanie standard nasi administratorzy poświęcą na administrację Twoim serwerem 30 min miesięcznie.
Pakiet premium zapewnia natomiast 60 min wsparcia, a także dodatkowo:

 • aktywne reagowanie na zużycie zasobów CPU/RAM/dysk
 • monitoring działania strony WWW i sklepu internetowego (do 3 adresów URL) oraz aktywne reagowanie w przypadku niedostępności
 • cykliczny przegląd bezpieczeństwa serwera.

Z uwagi na szeroki zakres wsparcia , duże możliwości monitoringu, a także aktywne reagowanie, dla sklepów internetowych polecamy wybór pakietu wsparcia premium.

Chcesz zamówić cloud server w LH.pl z pakietem zarządzania i administracji? Nie zwlekaj, wybierz odpowiedni serwer wirtualny dla siebie i ciesz się bezpieczną i stabilną usługą hostingową. Potrzebujesz dowiedzieć się więcej na tamat różnic między zarządzaniem standard i premium? Zapoznaj się z porównaniem obu pakietów wsparcia.

Korzyści z profesjonalnej administracji

Niewątpliwie wybór administracji i zarządzania serwerem świadczonego przez specjalistów niesie za sobą wiele korzyści, a także minimalizuje ryzyko przerwy w działaniu usług, np. strony WWW lub sklepu internetowego. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli prowadzisz biznes, który musi być dostępny w sieci 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu, a ewentualne przerwy w dostępie do np. sklepu, mogą wygenerować dla Twojej firmy wielotysięczne straty. Oto główne korzyści z wyboru profesjonalnej administracji serwerem:

 • monitoring działania usługi 24/7 przez 365 dni w roku – Twoja usługa zostanie podpięta do narzędzia monitorującego jej działanie;
 • natychmiastowa reakcja – w sytuacji, kiedy administratorzy opiekujący się środowiskiem otrzymają niepokojący alert są w stanie natychmiast podjąć korki celem wyeliminowania usterki i przywrócenia usługi do działania – nawet w nocy
 • bezpieczeństwo danych – jest to jeden z podstawowych elementów, o które warto dbać. Administracja to regularne aktualizacje systemu operacyjnego oraz reagowanie na poprawki bezpieczeństwa. W sytuacji, kiedy zostanie wykryta niebezpieczna luka nasi administratorzy natychmiast wprowadzają odpowiednie poprawki związane z bezpieczeństwem usługi. Co ważne, posiadamy kopie bezpieczeństwa w niezależnej lokalizacji serwerowej, a dodatkowo spełniamy wszelkie standardy RODO. W 2023 roku otrzymaliśmy także certyfikację ISO 27001 w zakresie bezpieczeństwa danych w naszej infrastrukturze.
 • pomoc w rozwoju infrastruktury – jeśli planujesz dalszą rozbudowę serwerów to nasi administratorzy służą pomocą i radą. W razie konieczności masz możliwość zwiększenia zasobów na serwerze. Pomożemy także w weryfikacji obciążenia oraz redukcji zbędnych kosztów.

Podsumowanie

Jeśli wiesz już, co oznacza zarządzanie i administracja serwerem to zapewne jesteś w stanie zauważyć korzyści, jakie się z tym wiążą. Zarządzanie serwerami to duża odpowiedzialność. Usługę administracji serwerami najlepiej powierzyć specjalistom SysOps i DevOps, którzy zadbają o stabilność i ciągłość działania Twojej aplikacji lub sklepu internetowego. W LH.pl pomożemy Ci w zaprojektowaniu wydajnej konfiguracji, jak i w jej dalszym monitorowaniu i zapewnieniu ciągłości działania.

Przeczytaj także:

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.
Raport rynku WordPress