Co oznacza zarządzanie i administracja serwerem?

Przeglądając oferty różnych hostingodawców zapewne spotkałeś się z pojęciem zarządzania i administracją serwerem. Współcześnie sprawne działanie strony internetowej oraz bieżące reagowanie na wzmożonych ruch, który np. spowodowany jest przez promocję nowego produktu to nieodłączny element prawidłowo działającego środowiska. Użytkownicy, przeglądający różne strony internetowe natychmiast i bez większego zastanowienia są w stanie podjąć decyzję o tym, czy pozostaną na stronie, czy też ją opuszczą. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego hostingodawcy, który będzie w stanie zaopiekować się środowiskiem i zareaguje na krytyczne alerty monitoringu. W tym artykule dowiesz się co oznacza zarządzanie i administracja serwerem oraz dlaczego warto je posiadać.

Zarządzanie i administracja serwerem

W najprostszym ujęciu jest to opieka administracyjna nad środowiskiem serwerowym klienta. Bardzo często ono umiejscowione w chmurze. Warto podkreślić, że nie każdy hostingodawca jest w stanie zapewnić taką opiekę. Wiąże się ona z dużą odpowiedzialnością oraz zapewnieniem ciągłości pracy. W sytuacji, kiedy administratorzy wykryją awarię lub zostanie ona zgłoszona przez klienta należy natychmiast podjąć kroki celem wyeliminowania usterki oraz przywrócenia ciągłości usług bez względu na porę dnia, czy też nocy. Zarządzanie i administracja serwerem stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie posiadają wystarczającej wiedzy z zakresu zarządzania środowiskiem lub nie mają czasu oraz możliwości, by je monitorować i w porę reagować.

Jeśli jesteś klientem LH.pl lub dopiero szukasz swojego hostingodawcy to warto podkreślić, że administracja serwerami odbywa się na najwyższym poziomie. Poniżej dowiesz się, jakie są korzyści z profesjonalnej administracji.

Administracja serwerami w LH.pl

Korzyści z profesjonalnej administracji

Przed podjęciem jakiejkolwiek współpracy jednym z podstawowych kroków jest przeanalizowanie potrzeb konkretnego klienta. Na tej podstawie nasz zespół jest w stanie przygotować indywidualną ofertę oraz specyfikacje środowiska. Po zaakceptowaniu warunków umowy prze obi strony rozpoczyna się administracja infrastruktura serwerową. Korzyści, jakie wynikają z takiego rozwiązania to przede wszystkim:

 • monitoring działania usługi 24/7 przez 365 dni w roku – Twoja usługa zostanie podpięta do narzędzia monitorującego jej działanie. Dysponujemy logami, jak również wykresami np. wykorzystania zasobów za serwerze
 • natychmiastowa reakcja – w sytuacji, kiedy administratorzy opiekujący się środowiskiem otrzymają niepokojący alert są w stanie natychmiast podjąć korki celem wyeliminowania usterki i przywrócenia usługi do działania – nawet w nocy
 • bezpieczeństwo danych – jest to jeden z podstawowych elementów, o które warto dbać. Wykonujemy regularne aktualizacje systemowe. W sytuacji, kiedy zostanie wykryta niebezpieczna luka nasi administratorzy natychmiast wprowadzają odpowiednie poprawki związane z bezpieczeństwem usługi. Co ważne, posiadamy kopie bezpieczeństwa w niezależnej lokalizacji serwerowej, a dodatkowo spełniamy wszelkie standardy RODO
 • pomoc w rozwoju infrastruktury – jeśli planujesz dalszą rozbudowę środowiska, to nasi administratorzy służą pomocą i radą. W razie konieczności masz możliwość zwiększenia zasobów na serwerze. Pomożemy także w weryfikacji obciążenia oraz redukcji zbędnych kosztów

W ramach prac administracyjnych zapewniamy:

 • regularne aktualizacje systemów, jak również ich dokumentowanie
 • wykonywanie kopii zapasowych, monitoring backupu i przywracanie danych z backupów
 • wdrażanie poprawek bezpieczeństwa
 • optymalizacja serwera i zasobów serwerowych
 • instalację i aktualizację oprogramowania znajdującego się na serwerze 
 • wsparcie w rozwiązywaniu problemów środowiska produkcyjnego, stagingowego i developerskiego,
 • wprowadzenie ograniczeń dostępu do serwera zgodnie z polityką bezpieczeństwa przyjętą w projekcie,
 • optymalizację konfiguracji i podnoszenie wydajności
 • instalacja certyfikatów SSL
 • pomoc w szacowaniu potrzebnych zasobów na okresy wzmożonego ruchu 
 • pomoc w zakresie obsługi serwera

Podsumowanie

Jeśli wiesz już, co oznacza zarządzanie i administracja serwerem to zapewne jesteś w stanie zauważyć korzyści, jakie się z tym wiążą. Zarządzanie serwerami to duża odpowiedzialność. Usługę administracji serwerami najlepiej powierzyć specjalistom SysOps i DevOps, którzy zadbają o stabilność i ciągłość działania Twojej aplikacji lub sklepu internetowego. Pomożemy Ci w zaprojektowaniu wydajnej konfiguracji, jak i w jej dalszym monitorowaniu i zapewnieniu ciągłości działania.

Przeczytaj także:

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.
Bezpłatny kurs WordPress