LH.pl · Dział pomocy

CDN w najprostszym ujęciu jest to sieć serwerów rozproszonych na całym świecie. Samo pojęcie, jak również zainteresowanie CDN w ostatnim czasie jest bardzo duże. To wszystko za sprawą bezpieczeństwa, niezawodności oraz szybkości działania, które nie są zależne od lokalizacji użytkownika.
- CDN jest to skrót pochodzący od angielskich słów Content Delivery Network. Wnajprostszym ujęciu jest to sieć serwerów rozproszonych na całym świecie.
- Zalety wykorzystania CDN to m.in.
-
- wykorzystanie protokołu HTTP/2, jak również HTTP/3
-
- możliwość cachowania plików
-
- zwiększenie ochrony przed atakami typu DDoS
- poprawa wydajności
-
- Podczas wyboru tej usługi zwróć uwagę na cenę, support techniczny oraz ilość i lokalizację serwerów.
Co to jest CDN?
CDN jest to skrót pochodzący od angielskich słów Content Delivery Network. Są to serwery znajdujące się w jednej sieci, ale w wielu lokalizacjach na całym świecie. Głównym zadaniem tego rozwiązania jest przyspieszenie ładowania stron internetowych poprzez zmniejszenie odległości użytkownika od serwera. Zadaniem Content Delivery Network jest także przechowywanie zawartości stron www, materiałów wideo, czy też obrazów na serwerach, które znajdują się najbliżej Twojej lokalizacji. Takie rozwiązanie powoduje, że strony internetowe oraz treści na nich zamieszczone ładują się znacznie szybciej. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań CDN jest np. Cloudflare.
Przeczytaj również: Wolna strona – wina hostingu czy optymalizacji? |
Korzyści z wykorzystania CDN
Istnieje wiele zalet tego rozwiązań w zależności od tego z jaką stroną internetową masz do czynienia. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:
- wykorzystanie protokołu HTTP/2, jak również HTTP/3
- darmowy certyfikat SSL
- możliwość cachowania plików
- zwiększenie ochrony przed atakami typu DDoS
- optymalizacja zawartości strony www np. obrazów
- większa wydajność
- znaczący wpływ na user experience
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru CDN?
Przed dokonaniem wyboru dostawcy usługi warto rozpocząć od analizy potrzeb Twojej aplikacji, jak również grupy docelowej jej odbiorców. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników, a mianowicie:
- Ilość oraz lokalizacja serwerów – w tym przypadku im więcej serwerów znajduje się w różnych lokalizacjach tym lepiej.
- Obsługa techniczna – przed rozpoczęciem współpracy z jakimkolwiek dostawcą usług warto zweryfikować, czy wybrana przez Ciebie firma oferuje pomoc techniczną, a jeśli tak to w jakim zakresie i na jakim poziomie.
- Cena i opłaty dodatkowe – przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zwrócić uwagę na cenę oraz porównać ją z ofertą innych firm, być może niektórzy doliczają opłaty dodatkowe za transfer, czy też obsługę protokołu HTTPS.
Sprawdź również: Magento – co to jest i jak zacząć? |
Podsumowanie
Teraz wiesz już, co to jest CDN, jakie korzyści za sobą niesie oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru tej usługi. Każde rozwiązanie ma jednak swoje wady oraz zalety. Jeśli posiadasz małą firmę lub zaczynasz dopiero swoją przygodę w sieci to wykorzystanie CDN może okazać się kosztowne. Drugą kwestią o której warto pamiętać to proces wdrożenia. Nie mając odpowiedniej wiedzy dot. wdrożenia tego rozwiązania może okazać się to zbyt skomplikowane, a skorzystanie z pomocy devopsów zbyt kosztowne.
1. Jak działa CDN? Podstawowym zadaniem jest przyspieszenie ładowania stron internetowych poprzez zmniejszenie odległości użytkownika od serwera. 2. Czy CDN chroni przed atakami? Zasadniczo tak, wykorzystanie CDN pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa usługi oraz zmniejszenie ryzyka pojawienia się ataku np. DDoS. 3. Czy CDN korzysta z protokołu HTTP/2? Tak, co więcej oprócz wykorzystania protokołu HTTP/2 w większości rozwiązań znajdujących się na rynku masz możliwość skorzystania z protokołu HTTP/3 |