Czy wolna strona to wina hostingu?

Strona internetowa może być zjawiskowa, czytelna i funkcjonalna, ale co gdy nie jest dobrze zoptymalizowana? Niezoptymalizowana strona to wydłużony czas ładowania, większe obciążenie dla serwera oraz niska ocena w oczach odwiedzających.

Nierzadko brak optymalizacji WordPressa przypisuje się hostingodawcy dochodząc do prostego wniosku: wolna strona = wolny hosting. Hosting wpływa na prędkość działania strony i jest to argument niezaprzeczalny. Mocne i wydajne procesory, szybkie dyski oraz optymalna konfiguracja mogą dać świetne efekty i przyspieszyć niejedną witrynę.

Prędkość hostingu dość skutecznie lecz nieidealnie obrazuje parametr TTFB. Sprawdź go dla swojej strony by dowiedzieć czy Twój hosting jest szybki, a zastosowana konfiguracja (np. najnowsza wersja PHP) jest optymalna.

Optymalizacja WordPressa – hosting to nie wszystko

Niestety jeżeli przyczyną wolnego ładowania są niezoptymalizowane skrypty, zbyt wiele zainstalowanych wtyczek, ciężkie i niewydajne buildery, czy po prostu – przestarzała i nieaktualizowana witryna, to rozwiązaniem nie będzie szybszy hosting. W takim przypadku stronę należy zoptymalizować.

Informacje o tym jak zoptymalizować stronę na WordPressie samodzielnie znajdziesz w wielu poradnikach na naszym blogu. Na rozgrzewkę zapoznaj się z podstawowymi krokami optymalizacyjnymi.

Jeżeli jednak nie masz wiedzy, czasu lub po prostu nie chcesz się tym zajmować osobiście – warto takie działanie powierzyć specjalistom.

Zapytaliśmy naszego Partnera, Aleksandra Misky z WordCare o to jak podchodzi do tematu optymalizacji WordPressów swoich Klientów i jak wygląda taka optymalizacyjna opieka w jego wydaniu. Zapraszamy do lektury.   

Kiedy w WordCare bierzemy stronę do opieki pod swoje skrzydła, dość często spotykamy się z sytuacją, gdy wykonawca strony nie skupił się w dużej mierze na optymalizacji strony już na etapie jej tworzenia. Wówczas, jesteśmy w stanie temu zaradzić stosując najlepsze praktyki optymalizacyjne. Pamiętaj jednak, że optymalizacja WordPress to nie jest proces jednorazowy! O witrynę trzeba dbać na bieżąco.

Zauważyliśmy kilka najczęściej popełnianych błędów na stronach WordPress, które jednak da się naprawić i zoptymalizować.

1. Niezoptymalizowane zdjęcia

To dość powszechny problem. Pamiętaj, że grafika na Twojej stronie to zazwyczaj „najcięższe” elementy. Zdjęcia do biblioteki dodawaj już skompresowane (jeżeli nie masz żadnej wtyczki na stronie, która automatycznie kompresuje grafikę) oraz redukuj ich rozdzielczość. Oto co możesz zrobić:

  • zredukuj rozmiar zdjęć – rozmiar zdjęć powinien być dopasowany do tego jaki będzie wyświetlał się na stronie. Skorzystaj z programu graficznego do obróbki zdjęć, aby zmniejszyć jego rozmiar przed dodaniem do witryny.
  • kompresja zdjęć – skorzystaj na przykład z darmowego internetowego narzędzia Compressor.io lub wtyczki WordPress.

W WordCare w ramach opieki instalujemy bezpłatnie wtyczkę premium SmushPRO. Są również darmowe rozwiązania jakie jak na przykład ShortPixel, jednak posiadają ograniczenia.

Więcej na temat kompleksowej optymalizacji obrazków w WordPressie przeczytasz w Kompendium.

2. Dla osób sprzedających za granicą dobrą opcją może być CDN 

CDN to rozproszony system dostarczania treści. Oznacza to, że pliki Twojej strony internetowej znajdują się na różnych serwerach na całym świecie. Bardzo przydatna funkcjonalność gdy Twoja witryna ma zasięg globalny. Wówczas użytkownicy z innego kontynentu mogą znacznie wydajniej korzystać z witryny, gdyż jej pliki są pobierane do przeglądarki z najbliższego serwera. Skrócenie drogi przesyłu tych danych skraca również czas wczytywania.

Na początek rozważ darmowe konto w Cloudflare. Dzięki niemu możesz włączyć CDN nie bez ponoszenia kosztów. Pamiętaj, że jeżeli Twoja witryna ma zasięg tylko lokalny, CDN może nie dać oczekiwanych rezultatów pod kątem prędkości, a nawet nieco wydłużyć czas wczytywania.

3. Zadbaj o porządek

WordPress, aby działał sprawnie i szybko powinien być również odpowiednio zarządzany. Gdy obejmujemy opieką strony naszych Klientów już na samym początku dokonujemy niezbędnych aktualizacji, przeglądamy i usuwamy niepotrzebne wtyczki oraz optymalizujemy bazę danych. Jeżeli przez dłuższy czas nie będziemy o to dbać, WordPress może zwolnić, nawet jeżeli będziesz optymalizować zdjęcia i stosować CDN dla zagranicznych gości.

  • Aktualizuj na bieżąco – przestarzałe oprogramowanie może bezpośrednio wpłynąć na czas wczytywania strony WordPress. Aktualizuj WordPressa, wtyczki i motyw na bieżąco. Przed aktualizacją, upewnij się, że posiadasz wykonaną (i wartościową) wcześniej kopię zapasową ponieważ istnieje ryzyko, że po aktualizacji może pojawić się błąd lub konflikt, przez który Twoja witryna może nie działać jak powinna lub całkowicie przestać się wyświetlać
  • Usuń wtyczki, których nie używasz – jeżeli posiadasz włączone wtyczki, których już od dłuższego czasu nie używasz lub któreś są wyłączone, ale nie usunięte – pozbądź się ich. Nawet wyłączone wtyczki mogą wpłynąć na bezpieczeństwo Twojego WordPressa oraz bezpośrednio wpłynąć na czas wczytywania witryny.
  • Dbaj o porządek w bazie danych  – nie ma sensu trzymać w bazie danych tego co nie jest Ci potrzebne. Gdy piszesz artykuł lub tworzysz kolejną stronę, WordPress automatycznie zapisuje szkice, rewizje i tym podobne. Dlatego też zadbaj o to, aby na bieżąco wszystkie niepotrzebne wpisy i strony, ich rewizje były usuwane. Pamiętaj również o komentarzach SPAM.

4. Wtyczka CACHE – to Ci się przyda

Cache to pamięć podręczna, która jest przechowywana w pamięci przeglądarki użytkownika, dzięki czemu gdy odwiedzi on Twoją witrynę raz jeszcze, ta wczyta się znacznie szybciej.

Skorzystaj z wtyczki cache np. WP Rocket lub darmowych, np. Autooptimize lub SuperCache. Posiadają one w swoich opcjach dodatkowe i wartościowe funkcje. Uważaj jednak podczas ich stosowania, ponieważ mogą coś popsuć. Zalecam, aby włączać funkcje (takie jak np. minifikacja) pojedynczo i sprawdzać czy wyniki się poprawiły (a nie pogorszyły) oraz przetestować wygląd i funkcjonalność strony internetowej.

Jedne z najpopularniejszych opcji to:

  • Włączenie gzip – kompresja plików Twojej witryny
  • Minifikacja CSS, JS – usunięcie zbędnych znaków w kodzie
  • Opóźnienie wykonywania plików JavaScript – odłożenie wczytania skryptów, które nie są najistotniejsze na początku wczytywania strony internetowej (np. czat)
  • Optymalizacja czcionek
  • Optymalizacja bazy danych
  • Preloading – wstępne ładowanie pamięci podręcznej
  • Wyłączenie osadzania treści z Twojego WordPressa na innych stronach
  • Wyłączenie domyślnych Emoji pobieranych z wordpress.org

Moje wyniki w PageSpeed są niskie – co robić?

Tak na prawdę najważniejszym wskaźnikiem jest czas wczytywania witryny (włącznie z postrzeganą wydajnością). Gdy robot Google indeksuje Twoją witrynę, nie widzi Twojej „oceny”, a jedynie prędkość. Zatem, nie ma sensu na siłę starać się uzyskać 100% w PageSpeed ponieważ nie zawsze wynik jest adekwatny do rzeczywistego czasu wczytywania Twojej witryny. Warto skupić się na tym, aby czas ładowania był niższy, a nie zawsze wynik w PageSpeed idzie z nim w parze.

W WordCare skupiamy się na rzeczywistej prędkości, a nie na „ocenie”. Dlatego też dzięki profesjonalnej optymalizacji skróciliśmy czas wczytywania sklepów internetowych (np. worwo.pro z prawie 9 sekund do niewiele ponad 1 sekundy.)

Aby zmierzyć czas wczytywania Twojej witryny, proponuję skorzystać z narzędzi poniżej:

  • WebPageTest
  • Pingdom
  • GT Metrix

Jak prawidłowo mierzyć prędkość strony?

Test przeprowadzaj kilka razy pod rząd w trybie prywatnym przeglądarki (nie będąc także zalogowanym/ą do WordPressa). Podczas dokonywania pomiarów zawsze wybieraj lokalizację najbliższą tej gdzie znajduje się serwer z plikami Twojej strony, a nie Twojej fizycznej lokalizacji. W GT Metrix, aby zmienić lokalizację należy założyć darmowe konto.

Co WordCare może dla Ciebie zrobić?

Przeprowadzić optymalizację WordPressa. Optymalizujemy i przyspieszamy strony WordPress oraz sklepy internetowe WooCommerce. Oprócz tego rozwiązujemy problemy i dbamy o prawidłowe działanie witryn oraz zapewniamy ich profesjonalną ochronę przed wirusami.

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.

Jeden komentarz

  1. Racja, optymalizacja strony jest bardzo wazna. Widzę to na swoim przykładzie – strona wczytywała mi się prawie 7 sekund, a teraz sekundę z małym hakiem. AKurat WordCare zdecydowanie mogę polecić – sam korzystam z ich uslug już 2 lata

Możliwość komentowania została wyłączona.