Co to jest hosting WWW? Wybierz najlepszy rodzaj hostingu i serwera

Przymierzasz się do stworzenia własnej strony internetowej i wszystkie sygnały wskazują na to, że potrzebujesz posiadać hosting, ale nie wiesz, co to jest? W tym artykule wyjaśnimy, co to jest hosting i na co zawrócić uwagę podczas wyboru własnego.

Na początku stworzenie strony zapewne zajmie Ci nieco więcej czasu, niż doświadczonemu twórcy, natomiast trening czyni mistrza. Niezależnie jednak od tego, czy stronę stworzysz samemu, czy zlecisz wykonanie jej programiście, musisz mieć miejsce, w którym strona zostanie umieszczona.

Co to jest hosting? Hosting WordPress lh.pl

Co to jest hosting?

Hosting to jeden z podstawowych elementów, które są konieczne w celu opublikowania strony internetowej. Jest to kompleksowa usługa, która przede wszystkim polega na przydzieleniu, a następnie udostępnieniu konkretnego miejsca na serwerze. Z jednego serwera korzysta wielu użytkowników, a każdy z nich posiada odrębnie wydzieloną przestrzeń o konkretnych parametrach.

W ramach usługi hostingu dostawca hostingu udziela dostępu do serwera o określonej pojemności (przestrzeni dyskowej, istnieje jej limit).

Przestrzeń hostingu możesz wykorzystać do:

  • umieszczenia plików strony (serwer FTP)
  • przechowywania wszystkich danych strony (baza MySQL, z którą łączy się strona)
  • stworzenia kont pocztowych w Twojej witrynie
  • konfiguracji adresu e-mail 

Warto jednak podkreślić, że hosting nie jest bezpośrednio powiązany z domeną – są to dwie odrębne usługi. Domena jest adresem, czyli nazwą strony internetowej, natomiast hosting jest przydzielonym miejscem na serwerze, które zostało udostępnione użytkownikowi.

Właściciel konta hostingowego ma dostęp zarówno do samego serwera, jak i również panelu zarządzania. Może dowolnie zarządzać plikami strony i samodzielnie decydować o tym, co i kiedy zostanie opublikowane. Należy jednak podkreślić, że to hostingodawca, czyli firma będąca właścicielem tego serwera, a która udostępnia jedynie wydzieloną przestrzeń, sprawuje nad nim pełną kontrolę. W przypadku naruszenia zasad regulaminu hostingodawca ma pełne prawo do jej zablokowania, zwłaszcza w sytuacji kiedy dochodzi do naruszenia przepisów prawa.

Rodzaje hostingu

Istnieje wiele rodzajów hostingu, na którym może znajdować się strona www, każdy ma swoje zalety i wady. Najpowszechniejszym rodzajem hostingu jest hosting współdzielony, w którym wiele stron internetowych dzieli tę samą przestrzeń serwera. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, ale może prowadzić do spowolnienia działania strony w przypadku dużej ilości odwiedzających. Kolejnym rodzajem jest hosting VPS, gdzie serwer jest podzielony na wirtualne prywatne serwery, co daje większą elastyczność i kontrolę nad zasobami. Hosting dedykowany cloud oferuje serwer dedykowany dla jednej strony internetowej, (nie trzeba go z nikim współdzielić)  co zapewnia najwyższą wydajność, ale jest również najdroższym rozwiązaniem. Istnieje także hosting chmurowy, w którym zasoby są dostarczane jako usługa online, co zapewnia skalowanie w razie potrzeby. Wybór odpowiedniego rodzaju hostingu zależy od potrzeb danej strony internetowej i jej budżetu. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hostingu?

Na rynku istnieje wiele firm hostingowych. Różnią się przede wszystkim zakresem oferowanych usług, wsparciem pomocnego supportu, jakością sprzętu, lokalizacją, czy też opiniami czy też pakietem usług, jaki oferuje hostingodawca.  Pamiętaj, że podjęcie współpracy z firmą hostingową warto dokładnie zaplanować. Lepiej unikać sytuacji, w której dojdzie do awarii lub pojawi się jakiś błąd na stronie, a Ty pozostaniesz bez wsparcia technicznego. Jak wybrać najlepszy hosting dla sklepu internetowego lub innej strony? Należy zwrócić uwagę na:

  • opinie — bardzo często jest to wyznacznik jakości usług, jako że internet staje się coraz bardziej popularny to niezadowoleni klienci po skorzystaniu z usług konkretnej firmy hostingowej mogą pozostawić po sobie ślad w postaci opinii np. w Google Moja Firma – warto zwrócić na to uwagę przy woborze hostingu www. 
  • support — jest to ważny element zwłaszcza w początkowym okresie pracy nad stroną internetową, niestety nie każda firma posiada go w swojej ofercie. Zwróć uwagę, czy ta opcja będzie dostępna u wybranego przez Ciebie operatora
  • kanały komunikacji — sprawdź, w jakich godzinach dostępna jest pomoc: telefoniczna na infolinii oraz czy jest uruchomiona infolinia alarmowa, która pozwala na zgłoszenie awarii poza godzinami pracy Biura Obsługi Klienta (np. w święta) / kontakt mailowy, zweryfikuj czy support sprawnie i merytorycznie odpowiada na Twoje zgłoszenia / dodatkowe źródło komunikacji np. livechat, często pozwala na szybkie i sprawne komunikowanie się użytkownika z supportem.
  • backup — kopia zapasowa jest jednym z podstawowych elementów, o które musisz zadbać podczas swojej pracy. Co prawda możesz ja wykonać samodzielnie, natomiast warto się upewnić, że hostingodawca wykonuje codziennie backup. W LH.pl kopie zapasowe wykonywane są codziennie w nocy i przechowywane przez 30 dni. Przywrócenie backupu możesz wykonać samodzielnie lub z pomocą naszego supportu (bezpłatnie)
  • bezpłatny certyfikat SSL — jest to protokół, który szyfruje dane przesyłane między serwerem, a przeglądarką. Zabezpiecza je przed odczytaniem przez nieodpowiednie osoby. Dane, o których mowa to przede wszystkim wypełnione formularze kontaktowe, czy dane transakcyjne. Wybierając hosting zwróć uwagę, czy certyfikat SSL otrzymasz za darmo. W LH.pl masz do dyspozycji bezpłatny certyfikat Let’s encrypt
  • autoinstalator WordPressa — jest to duże ułatwienie zwłaszcza dla początkujących użytkowników. Za pomocą autoinstalatora w kilka kliknięć możesz zainstalować WordPressa. Niestety nie każdy operator posiada go w swoim panelu klienta. Wiele firm hostingowych posiada w swojej ofercie hosting WordPress, co jest dużym ułatwieniem.

Jaki wybrać hosting?

Jeśli zastanawiasz się, jaki hosting wybrać, warto przede wszystkim rozważyć swoje potrzeby. Istnieje wiele różnych rodzajów hostingu, takich jak współdzielony, VPS, dedykowany czy chmurowy, każdy z nich oferując inne możliwości i poziom dostosowania. W przypadku małych stron internetowych czy blogów, często wystarczający będzie hosting współdzielony, który jest także najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jeśli jednak planujesz rozbudowaną stronę internetową czy sklep online o dużym ruchu, warto rozważyć hosting VPS lub dedykowany, który zapewni większą stabilność i wydajność. Istotne jest także sprawdzenie opinii innych użytkowników oraz oferowanych przez dostawcę usług dodatkowych, takich jak bazy danych czy wsparcie techniczne. Warto również zwrócić uwagę na lokalizację serwerów, zwłaszcza jeśli Twoja strona ma być kierowana do określonej grupy odbiorców. Ostateczny wybór powinien być dobrze przemyślany i dopasowany do konkretnych potrzeb.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że udało mi się odpowiedzieć na pytanie, co to jest hosting. Jak widzisz, podczas wyboru oferty warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę. Duże znaczenie mają także pozostałe czynniki, które w całości wpływają na jakość świadczonych usług. Jeśli masz wątpliwości i nie jesteś przekonany co do wyboru konkretnej firmy, to sprawdź, czy posiada ona w swojej ofercie możliwość bezpłatnego przetestowania usługi. Niektórzy operatorzy umożliwiają bezpłatne przetestowanie serwera przez 14 dni. W tym czasie możesz się przekonać co do jakości świadczonych usług. Warto również wspomnieć, że wybór darmowego hostingu zazwyczaj nie jest dobrym rozwiązaniem dla twojej strony. .

Sprawdź także:

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.