Przymierzasz się do stworzenia własnej strony internetowej i wszystkie sygnały wskazują na to, że potrzebujesz posiadać hosting, ale nie wiesz, co to jest? W tym artykule wyjaśnimy, co to jest hosting i na co zawrócić uwagę podczas wyboru własnego.

Na początku stworzenie strony zapewne zajmie Ci nieco więcej czasu, niż doświadczonemu twórcy, natomiast trening czyni mistrza. Niezależnie jednak od tego, czy stronę stworzysz samemu, czy zlecisz wykonanie jej programiście, musisz mieć miejsce, w którym strona zostanie umieszczona.

Co to jest hosting? Hosting WordPress lh.pl

Co to jest hosting?

Hosting to jeden z podstawowych elementów, które są konieczne w celu opublikowania strony internetowej. Jest to kompleksowa usługa, która przede wszystkim polega na przydzieleniu, a następnie udostępnieniu konkretnego miejsca na serwerze. Z jednego serwera korzysta wielu użytkowników, a każdy z nich posiada odrębnie wydzieloną przestrzeń o konkretnych parametrach.

W ramach usługi hostingu otrzymujesz dostęp do serwera o określonej pojemności (przestrzeni dyskowej).

Przestrzeń hostingu możesz wykorzystać do:

  • umieszczenia plików strony (serwer FTP)
  • przechowywania wszystkich danych strony (baza MySQL, z którą łączy się strona)
  • stworzenia kont pocztowych w Twojej domenie

Warto jednak podkreślić, że hosting nie jest bezpośrednio powiązany z domeną – są to dwie odrębne usługi. Domena jest adresem, czyli nazwą strony internetowej, natomiast hosting jest przydzielonym miejscem na serwerze, które zostało udostępnione użytkownikowi.

Właściciel konta hostingowego ma dostęp zarówno do samego serwera, jak i również panelu zarządzania. Może dowolnie zarządzać plikami strony i samodzielnie decydować o tym, co i kiedy zostanie opublikowane. Należy jednak podkreślić, że to hostingodawca, czyli firma będąca właścicielem tego serwera, a która udostępnia jedynie wydzieloną przestrzeń, sprawuje nad nim pełną kontrolę. W przypadku naruszenia zasad regulaminu hostingodawca ma pełne prawo do jej zablokowania, zwłaszcza w sytuacji kiedy dochodzi do naruszenia przepisów prawa.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hostingu?

Na rynku istnieje wiele firm hostingowych. Różnią się przede wszystkim zakresem oferowanych usług, wsparciem pomocnego supportu, jakością sprzętu, lokalizacją, czy też opiniami. Pamiętaj, że podjęcie współpracy z firmą hostingową warto dokładnie zaplanować. Lepiej unikać sytuacji, w której dojdzie do awarii lub pojawi się jakiś błąd na stronie, a Ty pozostaniesz bez wsparcia technicznego. Szukając hostingu zwróć uwagę na:

  • opinie — bardzo często jest to wyznacznik jakości usług, jako że internet staje się coraz bardziej popularny to niezadowoleni klienci po skorzystaniu z usług konkretnej firmy hostingowej mogą pozostawić po sobie ślad w postaci opinii np. w Google Moja Firma
  • support — jest to ważny element zwłaszcza w początkowym okresie pracy nad stroną internetową, niestety nie każda firma posiada go w swojej ofercie. Zwróć uwagę, czy ta opcja będzie dostępna u wybranego przez Ciebie operatora
  • kanały komunikacji — sprawdź w jakich godzinach dostępna jest pomoc: telefoniczna na infolinii oraz czy jest uruchomiona infolinia alarmowa, która pozwala na zgłoszenie awarii poza godzinami pracy Biura Obsługi Klienta (np. w święta) / kontakt mailowy, zweryfikuj czy support sprawnie i merytorycznie odpowiada na Twoje zgłoszenia / dodatkowe źródło komunikacji np. livechat, często pozwala na szybkie i sprawne komunikowanie się.
  • backup — kopia zapasowa jest jednym z podstawowych elementów o które musisz zadbać podczas swojej pracy. Co prawda możesz ja wykonać samodzielnie, natomiast warto się upewnić, że hostingodawca wykonuje codziennie backup. W LH.pl kopie zapasowe wykonywane są codziennie w nocy i przechowywane przez 30 dni. Przywrócenie backupu możesz wykonać samodzielnie lub z pomocą naszego supportu (bezpłatnie)
  • bezpłatny certyfikat SSL — jest to protokół, który szyfruje dane przesyłane między serwerem, a przeglądarką. Zabezpiecza je przed odczytaniem przez nieodpowiednie osoby. Dane, o których mowa to przede wszystkim wypełnione formularze kontaktowe, czy dane transakcyjne. Wybierając hosting zwróć uwagę, czy certyfikat SSL otrzymasz za darmo. W LH.pl masz do dyspozycji bezpłatny certyfikat Let’s encrypt
  • autoinstalator WordPressa — jest to duże ułatwienie zwłaszcza dla początkujących użytkowników. Za pomocą autoinstalatora w kilka kliknięć możesz zainstalować WordPressa. Niestety nie każdy operator posiada go w swoim panelu klienta. Wiele firm hostingowych posiada w swojej ofercie hosting WordPress, co jest dużym ułatwieniem.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że udało mi się odpowiedzieć na pytanie, co to jest hosting. Jak widzisz, podczas wyboru oferty warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę. Duże znaczenie mają także pozostałe czynniki, które w całości wpływają na jakość świadczonych usług. Jeśli masz wątpliwości i nie jesteś przekonany co do wyboru konkretnej firmy, to sprawdź, czy posiada ona w swojej ofercie możliwość bezpłatnego przetestowania usługi. Niektórzy operatorzy umożliwiają bezpłatne przetestowanie serwera przez 14 dni. W tym czasie możesz się przekonać co do jakości świadczonych usług.

Sprawdź także:

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.
Bezpłatny kurs WordPress