Czym zajmuje się DevOps?

Branża informatyczna jest dynamiczna i stale się rozwija, oferując wiele różnych miejsc pracy. Jednym z nich jest inżynier DevOps. Osoby pracujące w tej branży są odpowiedzialne za działania mające na celu tworzenie i rozwój oprogramowania oraz zarządzanie operacjami. Ze względu na szeroki zakres obowiązków oraz wymaganą wiedzę fachową przedstawiciele tej branży mogą liczyć na bardzo dobre warunki zatrudnienia. W tym artykule dowiesz się, czym zajmuje się DevOps oraz na czym polega jego praca. 

Przeczytaj również, czym jest chmura prywatna?

DevOps – kim jest? 

Pojęcie DevOps jest w ostatnim czasie bardzo popularne. Pochodzi oni z połączenia dwóch anglojęzycznych słów development (rozwój), jak również operations (operacje).  Osoba pracująca na tym stanowisku łączy wiele działań w zakresie IT prowadząc swoje działania zarówno w procesie programowania konkretnych aplikacji, jak również administrowania serwerami. DevOps posiada szeroki zakres wiedzy, tak aby móc sprawnie administrować systemem operacyjnym, nadzorować procesy związane z tworzeniem oprogramowania i testerami, którzy nad nimi pracują. 

Istotna w tym zawodzie jest znajomość języka angielskiego, tak aby sprawnie posługiwać się terminologią oraz bez problemu odnaleźć rozwiązanie problemu na forum anglojęzycznym czy też dokumentacji. Inżynierowie DevOps powinni znać zagadnienia związane z programowaniem, działaniem systemów operacyjnych, techniczną infrastrukturą IT i jej bezpieczeństwem, administracją serwerami, testowaniem oprogramowania i aplikacji oraz technologiami chmurowymi. Kluczowe jest również zrozumienie określonych języków skryptowych (takich jak Python, Perl, Ruby lub Bash), środowisk Linux i narzędzi do automatyzacji (takich jak Hudson, Jenks, Puppet, Artifactory). Przydatne może być również doświadczenie zdobyte podczas pracy z bazami danych.

Podstawowe zadania DevOpsa

Praca w zawodzie DevOpsa jest bardzo odpowiedzialna. Wspomniany wyżej zakres wiedzy niezbędny jest na tym stanowisku do realizacji podstawowych obowiązków m.in.

  • Przygotowanie środowisk, które obejmują różne etapy np. tworzenie oprogramowania, implementacja w środowisku deweloperskim, implementacja do produkcji.
  • CI / CD, czyli Proces Continuous Integration / Continuous Delivery – jest to przygotowanie, jak również automatyzacja samego procesu budowania, testowania oraz weryfikacja kodu. Następnie kod jest wdrażany do środowiska serwerowego.
  • Bieżący monitoring infrastruktury oraz reagowanie w przypadku niepokojących alertów z systemu monitorującego.
  • Automatyzacja procesów, która pozwoli na ograniczenie błędów powstałych na skutek czynnika ludzkiego.
  • Przygotowanie i wdrożenie (głównie w chmurze) skalowalnej oraz elastycznej aplikacji.
  • Instalowanie, późniejsza konfiguracja oraz aktualizacja narzędzi, które pomagają w procesie tworzenia oprogramowania.
Co to jest AWS (Amazon Web Services)?

Podsumowanie

Wiedząc, czym zajmuje się DevOps zapewne zauważyłeś, że pracując na tym stanowisku potrzebny jest szeroki zakres wiedzy zarówno z samego programowania, jak również administracji serwerami. DevOps przynosi korzyści nie tylko firmom technologicznym, które rozwija Dla IT to także sposób na dokładniejsze zaspokojenie potrzeb użytkowników. DevOps ułatwia działania, które docelowo poprawiają jakość dostarczanych klientom produktów, co przekłada się na satysfakcję użytkowników końcowych.

Przeczytaj także:

Darmowy kurs WooCommerce
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.
Bezpłatny kurs WordPress