Deploy – co to jest? Deployment w IT

Deploy to termin, który pochodzi z języka angielskiego i oznacza tyle, co ‘wdrożyć’. W branży IT pojęcie deploymentu jest stosowane, jako opis procesu wdrożenia oprogramowania, jak również stron internetowych. Jest to nic innego, jak przenoszenie aplikacji, aktualizacji lub zmian z jednego środowiska do drugiego.

Najważniejsze informacje:
  1. Deploy pochodzi z języka angielskiego i oznacza tyle co wdrożyć.
  2. Istnieje kilka podstawowych etapów deploymentu: wydanie oprogramowania, instalacja oprogramowania, testowanie, wdrożenie, monitorowanie.
  3. W branży IT istnieją dwa podstawowe środowiska: developerskie oraz produkcyjne.
Sprawdź, Magento – co to jest i jak zacząć?

Co to jest deployment?

Jest to wdrożenie oprogramowania, czy też aplikacji, które obejmuje wszelkie kroki oraz procesy niezbędne do jego wykonania. Wiele firm z branży IT wdraża aktualizacje, czy też oprogramowanie zarówno przy użyciu automatycznych, jak i ręcznych mechanizmów. Takie działania można podzielić na podstawowe etapy: 

  • wydanie oprogramowania
  • instalację oprogramowania
  • testowanie
  • wdrożenie 
  • monitorowanie

Jeżeli chciałbyś mieć możliwość dokonywania zmian na swojej stronie internetowej, nie martwiąc się o to, co się z nią stanie, to dobrym rozwiązaniem jest postawienie dodatkowego środowiska. W branży IT nazywane są one development environments (środowiska programistyczne). To, jak wiele środowisk potrzebujesz, zależy tylko od Ciebie oraz od tego z jakim projektem masz do czynienia.

Warto podkreślić, że pojęcie deploymentu ma bardzo szeroki zakres. To co tak właściwie oznacza to słowo jest uwarunkowane tym, z jakiś środowiskiem mamy do czynienia, czyli gdzie i czego robimy deploy.

Rodzaje środowisk, na których wykonywany jest deploy

Jak zauważyłeś, środowiskiem nazywamy miejsce, gdzie wykonujemy deploy. Wsród devopsów, którzy bardzo często aktywnie uczestniczą w tym procesie popularnym pojęciem jest wersja produkcyjna. Jest to nic innego, jak stabilna wersja aplikacji, która zostaje udostępniona użytkownikom, którzy ostatecznie będą jej używać.

Jeżeli korzystasz na swoim urządzeniu z aplikacji mobilnej do zamawiania jedzenia to jesteś użytkownikiem końcowym aplikacji. Bardzo podobnie sytuacja wygląda w przypadku aplikacji webowych. Wersja aplikacji, która została umieszczona na środowisku produkcyjnym potocznie nazywana jest „na produkcji”.  Wykonywanie jakichkolwiek operacji, czy też wejście na samo środowisko produkcyjne jest już bardzo ryzykowanym działaniem. 

Kolejnym środowiskiem o którym warto wspomnieć jest środowisko webdeveloperskie. To nic innego jak skopiowany kod aplikacji, na którym prowadzone są prace. Programiści regularnie dodają pewne zmiany i modyfikują kod w taki sposób, aby był jak najbardziej optymalny. Na tym środowisku aktualizacje oraz zmiany są czymś naturalnym – wykonywanie deploymentu również. 

Jak zauważyłeś środowisko zarówno produkcyjne, jak i developerskie nieco różnią się od siebie. Łączy ich natomiast jedno, zarówno w przypadku środowiska developerskiego, jak i produkcyjnego mogą powstać:

  • stage (staging environment) – jest to środowisko, w którym znajdują się duże i znaczące aplikacje, które zostaną wypuszczone na produkcję. Bardzo często stage jest kopią środowiska produkcyjnego. Cel takiego działania jest prosty, otóż należy wszystko dokładnie przetestować przed wypuszczeniem na produkcje. 
  • quality assurence environment – to środowisko jest rzadziej spotykane, ma na celu przetestowanie bardziej stabilnych aplikacji.

Podsumowanie

Współpracując z devopsami podczas wdrażania swojej aplikacji to jedna z lepszych decyzji, jakie możesz podjąć. Posiadają oni dużą wiedzę oraz doświadczenie z zakresu wdrażania oprogramowania. Będziesz mieć pewność, że deploy przebiegnie profesjonalnie oraz pod okiem fachowców.

Najczęściej zadawane pytania

1. Jakie istnieją rodzaje środowisk?
Wyróżnia się dwa podstawowe środowiska: webdeveloperskie oraz produkcyjne.

2. Czym jest stage?
Jest to środowisko, w którym znajdują się duże i znaczące aplikacje, które zostaną wypuszczone na produkcję. Bardzo czesto stage jest kopią środowiska produkcyjnego.

3. Kto zajmuje się deploymentem?
Co do zasady za deployment odpowiedzialni są devopsi, którzy zostali wyznaczeni do konkretnego projektu.
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.