Czym jest wysoka dostępność (High Availability) infrastruktury serwerowej?

Co to jest infrastruktura HA?

Różnego rodzaju problemy, które dotyczą dostępności usługi, zawsze bywają problematyczne i wprowadzają wiele zamieszania. Nie ma znaczenia czy firma jest duża, czy też nie. Jest to ważne w sytuacji, kiedy prowadzisz biznes, wymagający aktywnej usługi przez cały czas. Chwilowa przerwa w jej działaniu może wiązać z się z ogromnymi startami finansowymi. Ponadto, oprócz strat finansowych zmniejsza się także zaufanie klientów, którzy widząc problem z usługą, stają się niecierpliwi. W tym artykule odpowiem Ci na pytanie, czym jest wysoka dostępność (High Availability) i jakie znaczenie ma dla biznesu. Jest to pojęcie, które w ostatnich czasach staje się coraz bardziej popularne, a sama usługa z tym związana cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Sprawdź, co to jest SLA hostingu?

Co to jest wysoka dostępność (HA)?

High Availability (HA) jest to po prostu wysoka odporność usług na awarię. Ma to odniesienie do poszczególnych elementów infrastruktury serwerowej. Podstawowym zadaniem jest działanie usług w taki sposób, aby uniknąć jakichkolwiek zakłóceń. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku środowisk, które nie mogą pozwolić sobie na przerwę w działaniu. Może ona się wiązać z ogromnymi stratami oraz karami finansowymi. Dostępność, czyli HA przedstawiana jest w procentach.

Przykład

System charakteryzujący się wysoką dostępnością na poziomie 99,99% będzie mógł maksymalnie mieć przestój 52,6 minuty w ciągu całego roku.

Hosting Magento – jak wybrać by sprzedawać więcej

High Availability Cluster

Aby zminimalizować przestoje oraz zapewnić ciągłość pracy w działaniu środowiska wykorzystuje się klastry wysokiej dostępności, czyli High Availability Cluster. Jest to nic innego jak zespół serwerów, których zadaniem jest dublowanie swoich funkcji, jednak w taki sposób, aby działały jako pojedynczy system. Jeśli dojdzie do jakiejkolwiek awarii działający i aktywny serwer przejmie funkcje tego, z którym pojawił się problem, dzięki czemu nie dojdzie do przestoju w działaniu usługi.

Wykorzystanie High Availability Cluster charakteryzuje się przede wszystkim:

  • zapewnieniem wysokiej dostępności usług (jakakolwiek awaria np. serwera nie będzie miała wypływu na działanie usługi, jeśli już dojdzie do awarii jednego serwera, to zostanie on zastąpiony drugim, sprawnym)
  • skalowalność klastra – istnieje możliwość dodania kolejnych serwerów
  • łatwość w zarządzaniu – zarządzanie przestrzenią dyskową, jak również wirtualizacja pozwalają na rozwój środowiska w taki sposób, aby nie trzeba było rozbudowywać sprzętu (wirtualne serwery)

Wirtualizacja powala na wprowadzenie HA na poziomie maszyn wirtualnych. W praktyce oznacza to tyle, co zbudowanie systemu, który będzie składał się minimum z dwóch fizycznych maszyn, gdzie zostaną zainstalowane wirtualne systemy operacyjne. Wirtualizacja charakteryzuje się dużą łatwością w zarządzaniu, możliwością dobierania odpowiednich aktualizacji, czy też efektywnego wykorzystania zasobów sprzętowych.

Podsumowanie

Wiedząc czym jest wysoka dostępność (High Availability) jesteś w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy takie rozwiązanie jest korzystne dla Twojego środowiska. Jest to doskonały pomysł zwłaszcza dla dużych środowisk, które nie mogą sobie pozwolić na przerwę w działaniu. Zapewnienie nieprzerwanej dostępności infrastruktury i usług to wyzwanie, które za cel powinny obrać sobie prawie wszystkie firmy.

Sprawdź także:

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.
Raport rynku WordPress