Czym zajmuje się front-end developer?

Czym się zajmuje Front-end Developer?

Przeglądając na co dzień różne strony internetowe zapewne widzisz, że na niektórych z nich pewne elementy są bardziej lub mniej rozbudowane. Zastanawiałeś się kiedykolwiek kto stoi za stworzeniem, takiego a nie innego wyglądu strony? W tym artykule dowiesz się czym zajmuje się front-end developer, na czym polega jego praca i dlaczego ma tak duże znaczenie. Nie da się ukryć, że wizualna część strony internetowej ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza podczas pierwszego wejścia na nią To właśnie pierwsze wrażenie jest tak ważne dla celu użytkowników internetu, to ono decyduje czy pozostaną na stronie, czy też ją opuszczą. Natomiast dla każdego właściciela strony www istotne jest, aby była ona jak najbardziej przyjazna oraz intuicyjna dla odwiedzających. 

Przeczytaj także: Co to jest user experience (UX)?

Kim jest  front-end developer?

Na stanowisku front-end developera pracuje osoba, która jest odpowiedzialna za stworzenie aplikacji, czy też strony internetowej, która będzie przyjazna i atrakcyjna wizualnie dla użytkowników z niej korzystających. Istotne znaczenie ma także odpowiednia resaponsywność, czy napisanie kodu w taki sposób, aby strona korzystanie wyglądała zarówno na widoku ekranu komputerowego, tabletu, czy też smartphona. Konieczne jest również przetestowanie aplikacji w każdej z dostępnych przeglądarek internetowych. Warto podkreślić, że front-end developer ściśle współpracuje z back-end developerem, który jest odpowiedzialny za mechanizm działania strony i aspekty, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka dla wielu użytkowników. To dzięki połączeniu tych dwóch programistów powstają funkcjonalne i przyjazne strony www. 

Co musi wiedzieć front-end developer?

Specjaliści front-end muszą znać trzy najważniejsze języki kodowania, HTML, CSS i JavaScript. Każdy z nich pełni inną funkcję w programowaniu stron i aplikacji: 

  • HTML – opisuje cel i znaczenie wszystkich bloków strony, 
  • CSS – język arkuszy stylów, odpowiedzialny za wygląd strony (kształt, położenie i kolor użytych elementów), 
  • JavaScript – idealny do funkcji programistycznych, ścieżek zachowań użytkowników i sprawnego działania serwisu. Krótko mówiąc, HTML odpowiada za zawartość strony, CSS odpowiada za wygląd strony, a JavaScript odpowiada za sposób działania strony

Podstawowe zadania front-end developera: 

  • Zaprojektowanie struktury strony www / aplikacji,  
  • Dbanie o funkcjonalność oraz elementy związane z User Experience
  • Optymalizacja stron internetowych pos kątem responsywności oraz wdrażanie bieżących zmian zgodnych z potrzebami użytkowników 
  • Testowanie bieżących modyfikacji
  • Współpraca z Back-endem i Web Designerami

Podsumowanie

Wiedząc, czym zajmuje się front-end developer zapewne domyślasz się, że praca na tym stanowisku wydaje się być dość ciekawa. Programiści codziennie spotykają w niej coraz to nowsze rozwiązania oraz pomysły użytkowników, które bardzo często wymagają indywidualnego podejścia do projektu. W tym zawodzie duże znaczenie ma znajomość podstawowych języków programowania, czyli HTML, CSS i JavaScript. Istotne znaczenie ma znajomość języka angielskiego, która stanowi podstawę pracy. Wiele dokumentacji, czy też rozwiązań problemów znajduje się na forach lub stronach anglojęzycznych. Dobrze widziana jest również umiejętność pracy w grupie oraz umiejętność współpracy z innymi działami w celu ustalenia szczegółów realizacji projektu.

Sprawdź także:

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.
Bezpłatny kurs WordPress