Czym zajmuje się back-end developer?

Kim jest Back-end Developer

Jeśli choć trochę interesujesz się tematyką tworzenia stron internetowych to zapewne nie raz słyszałeś pojęcie backendu. Jest to nic innego, jak dziedzina z zakresu programowania, która obejmuje wszelkie aspekty niewidoczne dla potencjalnego odwiedzającego stronę internetową. Natomiast wszelkie kwestie wizualne znajdujące się na stronie to elementy, którymi zajmują font-end developerzy. Zarówno praca back-end developera, jak i front-end developera jest niezwykle istotna. W tym artykule dowiesz się natomiast, czym zajmuje się back-end developer oraz jakie umiejętności musi posiadać osoba pracująca na tym stanowisku. 

Back-end, a bezpieczeństwo danych

Tworzenie stron internetowych oraz biznes online stał się w ostatnim czasie bardzo popularny. Wiele stron internetowych ma bardzo dynamiczny charakter. Strony internetowe wyświetlane w przeglądarce internetowej odwołują się do skryptów znajdujących się na serwerze. Pracując na back-endzie wykonywane są różnorodne operacje, np.

  • aktualizacja, jak również przechowywanie rekordów, które znajdują się w bazie danych,
  • funkcje odpowiedzialne za wykonywanie poszczególnych operacji na stronie (np. przekazywanie informacji pomiędzy krokami koszyka w sklepie internetowym),
  • szyfrowanie oraz odszyfrowanie baz danych,
  • obsługa zapytań bazodanowych.
  • tworzenie skryptów, które są odpowiedzialne za generowanie HTML, który pozwala na wyświetlenie strony internetowej w przeglądarce.

Back-end bardzo mocno związany jest z kilkoma językami programowania: PHP, Java, Python, jak również C++. Istotna jest również znajomość odpowiednich systemów zarządzania bazami danych, m.in MySQL, Oracle, MongoDB, jak również PostgresSQL

Czym zajmuje się back-end developer? 

Do jego zadań należy przede wszystkim tworzenie aplikacji mobilnych, czy też stron internetowych. Z wykorzystaniem wcześniej wspomnianych języków programowana tworzy techniczne zaplecze aplikacji. Odpowiada za zakodowanie całej logiki projektu i wymaganej funkcjonalności. Duże znaczenie ma sprawne działanie aplikacji, dbanie o to, aby przedstawiały prawidłowe treści, nie „wyrzucały” błędów, czy też odpowiednio reagowały na polecenia. 

Do backendowca należy także tworzenie baz danych oraz dbanie i przechowywanie informacji na serwerze. Wykonuje pracę, nad elementami projektu, które nie są widoczne po przejściu na stronę internetową, czy też aplikację. Zadania na tym stanowisku obejmują również tworzenie API i zapewnienie odpowiedniej komunikacji z bazami danych. Wykorzystanie API pozwala na przesłanie informacji / danych do strefy frontendowej strony. 

Podsumowanie

Praca back-end developerów jest niewidoczna gołym okiem dla użytkowników, ale jest niezwykle ważna. Tworzenie kodu, algorytmy, bazy danych, bezpieczeństwo stron internetowych – to obowiązki back-enddeveloperów i podstawa dobrze działającej strony internetowej lub aplikacji. Tak naprawdę każda firma potrzebuje specjalisty od back-endu, aby stworzyć dobrze działającą stronę internetową, czy też aplikację mobilną.

Przeczytaj także:

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.
Raport rynku WordPress