Kreatory stron WWW, czy WordPress – co wybrać?

Myślisz sobie: “nie jestem programistą, ale muszę zrobić stronę”.  W sieci znajdujesz łatwe, zdawałoby się, kreatory stron WWW, a także pozornie trudne CMSy, takie jak WordPress czy Joomla. Które rozwiązanie wybrać i na co zwrócić uwagę? Czy z kreatorem stron rzeczywiście każdy jest webmasterem?

Do podjęcia słusznej decyzji potrzebne nam są odpowiedzi na pytania: do jakich celów chcemy zbudować stronę WWW? Czy chcemy ją wypełniać aktualną treścią, czy ma ona pełnić formę strony – wizytówki? Ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na jej budowę i utrzymanie, a przede wszystkim: ile czasu chcemy poświęcić na jej stworzenie?

kreatory stron WWW, WordPress, strona WWW

Kreator stron WWW vs. WordPress

Kreator stron WWW to narzędzie, które pozwala nam zbudować stronę krok po kroku, niewymagające od nas posiadania wiedzy w dziedzinie webdesignu. Samo narzędzie kusi prostotą w obsłudze, a wygląd strony edytuje się najczęściej metodą drag and drop, czyli przeciągnij i upuść, co zdecydowanie usprawnia pracę.

Z kreatorów korzysta się na zasadzie abonamentu, czyli stałej miesięcznej lub rocznej opłaty, w ramach której otrzymujemy: dostęp do narzędzia do budowania stron, domenę, a także możliwość stworzenia skrzynki e-mail. Na rynku spotkamy wiele ofert – niektóre będą zawierały w sobie sam kreator, niektóre cały wspomniany wcześniej pakiet usług.

W sieci znajdziemy również bezpłatne rozwiązania. Najczęściej brak opłat wiąże się jednak z posiadaniem subdomeny w domenie o nazwie samego kreatora, co znacznie zmniejsza atrakcyjność adresu WWW. Darmowy kreator to także mniejszy wybór dostępnych szablonów i motywów, a także nierzadko brak możliwości stworzenia własnej skrzynki e-mail.

kreatory stron WWW, kreator stron, budowanie strony

WordPress to najpopularniejsze oprogramowanie do budowania stron WWW. Jego dynamiczny rozwój i częste aktualizacje sprawiają, iż dostarczane użytkownikom rozwiązania są funkcjonalne, a zarazem atrakcyjne i estetyczne. WordPress oferuje tysiące bezpłatnych szablonów, motywów oraz wtyczek, które pozwalają na elastyczne dopasowanie strony do własnych potrzeb. Co ważne, dodatki do WordPressa są ciągle aktualizowane, a większość z nich ma wciąż działające wsparcie.

Edycja treści na stronie jest nieco bardziej skomplikowana. Na starcie musimy nauczyć się obsługi kilku podstawowych funkcjonalności z sekcji ustawień, a także zapoznać z wtyczkami, z którymi WordPress działa sprawniej i wydajniej.

 

Do posiadania strony WWW na WordPressie, potrzebujemy miejsca na serwerze oraz domeny internetowej. To właśnie te elementy składają się na koszt utrzymania witryny.

Czy stworzenie strony na kreatorze jest łatwiejsze?

Tak, to zdecydowanie bardziej intuicyjne i szybsze w wykonaniu rozwiązanie. Wspomniana wyżej metoda “przeciągnij i upuść” pozwala na swobodną edycję strony i natychmiastową obserwację jej efektów. Tworzenie strony na kreatorze przypomina budowanie z klocków. Niestety w tym przypadku nasze pudełko z klocków jest ograniczone zarówno liczbą elementów, jak i ich rodzajem. WordPress można natomiast porównać do klocków lego: dostępnych elementów mamy miliony, a co chwila wychodzą nowe i dzięki nim możemy zbudować właściwie dowolną konstrukcję. W przeciwieństwie do lego, WordPress jest darmowy 😉

Aktualizacje czyli bezpieczeństwo

Niestety nierzadko bywa tak, że kreatory stron nie są aktualizowane, albo aktualizacje robione są sporadycznie. Kwestia ta jest istotna nie tylko w przypadku kreatorów stron WWW, ale również w WordPressie. Nieaktualizowane narzędzia mogą bowiem powodować szereg błędów z działaniem strony, a tym samym utrudniać nam dostęp do potencjalnych odbiorców treści. Wykonywane aktualizacje to także poprawa bezpieczeństwa. Jeżeli nie chcesz aby Twoja witryna zaczęła nagle wysyłać, do losowych użytkowników internetu, wiadomości od nigeryjskiego księcia, warto zadbać o to, by była przez cały czas aktualna.

O ile w WordPressie nie ma z tym problemu, gdyż jest on aktualizowany właściwie co chwilę (duże aktualizacje wychodzą co kilka miesięcy), o tyle w przypadku kreatorów jesteśmy zdani na ich twórców, a z tym bywa bardzo różnie.

Koszt

Zlecenie zbudowania strony WWW w oparciu o WordPressa to średnio koszt 2000 – 4000 PLN. Taką stronę możemy również zbudować samodzielnie, opierając się o wiedzę z bezpłatnych poradników dostępnych w sieci, a także z pomocą innych użytkowników WordPressa na licznych grupach wsparcia. W obu przypadkach musimy ponieść również koszt utrzymania domeny i serwera w firmie hostingowej. Ceny tych usług najczęściej sięgają poziomu 200 PLN w skali roku.

kreatory stron WWW, kreatory, pieniądze

Abonament kreatora stron to najczęściej koszt rzędu 600 – 700 zł rocznie. W tej cenie zawiera się już miejsce na serwerze, a także dostęp do domeny lub subdomeny. Mogłoby się zatem wydawać, że kreator to po prostu bardziej opłacalne rozwiązanie. Warto jednak spojrzeć na kwestię kosztów w dłuższym okresie.

Stronę zbudowaną na WordPressie możemy cały czas udoskonalać, wykorzystując do tego celu darmowe dodatki i wtyczki. Po czasie, gdy znudzi nam się obecny wygląd, możemy zmienić motyw i gruntownie przebudować witrynę, co również będzie darmowe.

W przypadku kreatorów stron, na raz zbudowanej stronie WWW najczęściej nie ma możliwości zmiany motywu i szablonu, a jeśli taka zmiana jest możliwa – abonent często musi ponieść w związku z tym dodatkowe koszty.

Możliwość przeniesienia strony WWW

Gdy nie wszystko działa tak jak powinno, nie jesteśmy zadowoleni z supportu, albo nie odpowiadają nam koszty utrzymania usług, w przypadku stron opartych o WordPress, mamy możliwość migracji witryny na nowy hosting. Takie migracje są najczęściej świadczone przez firmy hostingowe i odbywają się bez szkody dla samej strony, a także przerwy w jej działaniu. Przeniesienia możemy dokonać również samodzielnie, gdyż zostały do tego celu stworzone wtyczki, dla przykładu Duplicator.

W przypadku kreatorów stron WWW, przeniesienie nie jest możliwe, gdyż stronę tworzyliśmy na konkretnym oprogramowaniu, które jest kompatybilne tylko z infrastrukturą samego twórcy kreatora. Jeśli jednak za wszelką cenę chcemy zmienić dostawcę usługi, przeniesienie wiąże się z koniecznością zbudowania strony na nowo na innym kreatorze lub bezpośrednio na WordPressie.

 

Podsumowując, jeśli zależy nam na stronie – wizytówce, której nie będziemy stale wypełniać treścią, ani aktualizować, a także nie mamy zbyt wiele czasu na jej zbudowanie, z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie wybór kreatora stron WWW. Jeśli jednak zależy nam na większej swobodzie działania, a także elastycznym dopasowaniu wielu funkcjonalności witryny do naszych potrzeb – zdecydowanie powinniśmy sięgnąć po WordPressa.

Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.

2 komentarze

  1. Ciekawy artykuł. A czy może ktoś odpowiedzieć jak się ma do tego platny szablon na WordPressa typu Oshine WordPressa Theme? Czy jest prawie kreatorem , ale oplata jest jednorazowa i korzystającym z klockow WordPressa? Czy warto zainwestować w takie coś? Czy jest jednak tak trudny jak WordPress? ( dla mnie, laika, trudny)
    Pozdrawiam!

  2. W świecie WordPressa możesz skorzystać zarówno z bezpłatnych motywów i szablonów, jak i sięgnąć po rozwiązania płatne. Jeśli dopiero rozpoczynasz budowanie strony i uczysz się działania WordPressa- polecam korzystanie z bezpłatnych rozwiązań, zwłaszcza, że jest ich naprawdę sporo. Różnica pomiędzy bezpłatnym, a płatnym motywem jest przede wszystkim taka, że pierwszy pobierzesz bezpłatnie, za drugi zapłacisz, w żadnym wypadku nie mają one nic wspólnego z kreatorami stron WWW. Jeśli chodzi o stopień trudności, płatne rozwiązania często są bardziej skomplikowane, bo dają dużo więcej możliwości edycji.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Czy podoba Ci się ten artykuł?