Co to jest kreator stron Elementor dla WordPress i jak go zainstalować?

osoba korzystająca z laptopa wyświetlającego napis web design

Elementor to zaawansowana wtyczka dla WordPressa, która umożliwia tworzenie dynamicznych stron WWW bez konieczności znajomości języków programowania. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownika Elementor umożliwia łatwe personalizowanie wyglądu oraz układu stron. Elementor stał się jednym z najpopularniejszych narzędzi dla twórców stron opartych na WordPressie. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej wtyczce, jej funkcjom oraz zaletom i wadom, jakie niesie dla osób tworzących strony internetowe.

Najważniejsze informacje:
  • Elementor to page builder, czyli wtyczka umożliwiająca tworzenie stron WWW bez kodowania.
  • Elementor dostępny jest do pobrania z oficjalnego repozytorium wtyczek WordPress bezpośrednio w kokpicie Twojej strony.
  • Darmowy Elementor nie oferuje wielu opcji dostępnych w wersji Pro.

Page builder Elementor i jego funkcje

Elementor to page builder, czyli wtyczka do tworzenia stron internetowych. Wtyczka oferuje projektowanie poszczególnych sekcji stron w sposób wizualny – bez potrzeby kodowania. Poza samym tworzeniem treści wtyczka oferuje zaawansowane opcje związane z formatowaniem – zmianę czcionek, kolorystyki oraz układu.

interfejs edytora Elementor

Elementor posiada wbudowaną bibliotekę szablonów i gotowych sekcji stron, które można wykorzystać podczas budowania strony. Skorzystanie z gotowych szablonów znacząco przyśpieszy proces tworzenia witryny. Elementor posiada również funkcję dodawania animacji poszczególnym elementom budowanej strony, dzięki czemu przy jego użyciu zbudujesz dynamiczną i atrakcyjną stronę WWW.

Wśród najważniejszych funkcji Elementora warto wymienić:

  • intuicyjny interfejs użytkownika – budowanie strony odbywa się za pomocą metody przeciągnij i upuść do obszaru roboczego i edytowania ich zawartości, bez znajomości języków programowania,
  • personalizacja wyglądu elementów strony – Elementor posiada zaawansowane opcje personalizacji wyglądu poszczególnych elementów strony, takich jak kolorystyka, typografia i wiele innych,
  • biblioteka szablonów – Elementor oferuje wbudowaną bibliotekę szablonów oraz gotowych sekcji stron WWW, które możesz wykorzystać do stworzenia własnej witryny,
  • animacje – Elementor posiada wbudowane opcje tworzenia i zarządzania animacjami na stronie, dzięki czemu nie musisz instalować dodatkowych wtyczek do obsługi tej funkcji,
  • responsywność – Elementor zapewnia wsparcie dla responsywnego tworzenia stron WWW, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoja stron będzie się wyświetlać prawidłowo na ekranach o różnych rozmiarach, 
  • integracja z innymi wtyczkami – Elementor dobrze integruje się z wieloma popularnymi pluginami dostępnymi dla WordPress. 

Elementor to ciekawy edytor, który zyskał dużą popularność zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów tworzenia stron WWW.

Jak zainstalować wtyczkę Elementor w WordPress?

Wtyczka Elementor dostępna jest w oficjalnym repozytorium wtyczek i możesz dokonać jej instalacji bezpośrednio z poziomu panelu administracyjnego Twojej strony opartej na WordPressie. Przejdź do zakładki Wtyczki i kliknij przycisk Dodaj nową. Następnie wyszukaj kreator stron wpisując w wyszukiwarce wtyczek hasło Elementor i kliknij przycisk zainstaluj

ekran instalacji wtyczek WordPress

Po instalacji wtyczki skonfiguruj Elementora w kilku krokach podając dane witryny na ekranie wyświetlonym po instalacji.

Narzędzie Elementor a Elementor Pro

Elementor dostępny w oficjalnym repozytorium WordPressa dostępny jest za darmo, jednak oferuje bardzo wiele ograniczeń. Darmowy Elementor zapewnia jedynie podstawowe bloki, takie jak Akapit oraz niektóre z dostępnych opcji. W celu odblokowania wszystkich opcji Elementora konieczne jest wykupienie pakietu wersji pro. Koszt wtyczki Elementor pro nie jest niski i rozpoczyna się od 60 dolarów za rok. To spory koszt biorąc pod uwagę, że na rynku istnieje wiele dobrych, darmowych edytorów dla WordPressa.

Wady i zalety kreatora stron Elementor

Edytor Elementor posiada wiele zalet, wśród których warto wymienić:

  • łatwość i szybkość tworzenia stron – korzystając z Elementora możesz zbudować Twoją stronę WWW szybko i bez umiejętności kodowania za pomocą metody przeciągnij i upuść, 
  • duża liczba dostępnych funkcji – Elementor oferuje wiele opcji związanych z personalizacją poszczególnych elementów i sekcji budowanej strony,
  • responsywność – Elementor pomaga w budowaniu responsywnych stron WWW, czyli takich, które wyświetlają się dobrze zarówno na dużych, jak i mniejszych ekranach,
  • wsparcie – korzystając z Elementora możesz liczyć na wsparcie społeczności i twórców samej wtyczki (dostępny w wersji Pro).

Poza licznymi wadami Elementor ma również kilka istotnych wad, o których warto wspomnieć:

  • ważne opcje niedostępne w wersji darmowej – bezpłatna wersja Elementora oferuje jedynie podstawowe funkcje. Jeśli chciałbyś utworzyć stronę WWW korzystając ze wszystkich możliwości Elementora musisz wykupić licencję wersji pro,
  • niezoptymalizowany kod – Elementor zazwyczaj generuje kod zawierający zbyt rozbudowane drzewo elementów DOM, co sprawia, że kod strony WWW jest niewspółmiernie długi, a tym samym sama strona WWW ładuje się dłużej, 
  • złożoność zaawansowanych funkcji – bardziej zaawansowane funkcje dostępne w kreatorze mogą być trudne dla początkujących użytkowników.

Elementor posiada wiele zalet, jednak pomimo tego nie polecam go osobom początkującym. Wiele zaawansowanych funkcji może nie być zrozumiałych zwłaszcza dla początkujących, a kod strony, który generuje Elementor nie jest dobrze zoptymalizowany, co może się przekładać na prędkość działania strony. 

Kreator stron Elementor a Gutenberg

W kontekście tworzenia witryn na WordPress, warto porównać edytory Elementor i Gutenberg, który jest domyślnym edytorem blokowym WordPressa.

W Elementorze, jako zewnętrznej wtyczce znajdziemy zaawansowane funkcje i narzędzia, które umożliwiają twórcom stron tworzenie stron wizualnie, bez potrzeby edycji kodu. Jednak wraz z tymi zaletami, Elementor posiada jednak pewne wady. Po pierwsze, korzystanie z dodatkowej wtyczki może spowodować wolniejsze działanie strony przez niezoptymalizowany kod obciążający hosting. Po drugie, jeśli zdecydujesz się ustawić gotowy szablon, istnieje ryzyko, że Twoja strona będzie wyglądać podobnie do innych witryn wykorzystujących te same szablony.

Gutenberg, który jest integralną częścią WordPressa od wersji 5.0, również ma wiele zalet. Przede wszystkim, Gutenberg oferuje prosty i intuicyjny edytor blokowy, który umożliwia tworzenie oraz edycję zawartości strony w bardziej modularny sposób. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z wbudowanych bloków podczas budowania strony w WordPressie. Gutenberg generuje lekki i dobrze zoptymalizowany kod, dzięki czemu kod nie obciąża serwera, a strony ładują się szybciej.

Podsumowując, edytor Gutenberg, jako wbudowany edytor blokowy WordPressa, ma swoje wyraźne zalety. Jest łatwy w obsłudze, lepiej zintegrowany z platformą WordPress i generuje dobrze zoptymalizowany kod strony. Dla użytkowników, którzy preferują prostotę, niezawodność i natywne rozwiązania, Gutenberg będzie najlepszym wyborem. Jednak dla bardziej zaawansowanych twórców stron, którzy potrzebują rozszerzonych funkcji personalizacji Elementor może być dużo lepszą opcją.

Podsumowanie

Elementor Page Builder to zaawansowane narzędzie do tworzenia stron internetowych dostępne w formie wtyczki WordPress. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi, Elementor umożliwia łatwe projektowanie i personalizację witryn bez potrzeby znajomości języków programowania. Wtyczka oferuje wiele funkcji, takich jak dostęp do biblioteki szablonów, animacje i integracje z innymi wtyczkami. Jednak Elementor ma również pewne wady, takie jak niedostępne opcje w wersji darmowej i niezoptymalizowany kod generowany przez wtyczkę. 

Czy Elementor dostępny jest za darmo?

Tak, dostępna jest darmowa wersja Elementora, która jest jednak mocno okrojona z funkcji. Aby móc skorzystać ze wszystkich możliwości Elementora należy wykupić licencję wersji Pro.

Czy aby korzystać z Elementora muszę znać języki programowania?

Nie, Elementor umożliwia budowanie stron bez umiejętności kodowania.

Czy Elementor jest wbudowany w WordPress?

Nie, Elementor to zewnętrzna wtyczka, którą należy zainstalować po instalacji WordPressa.

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Radosław Góra