Napis Czym są bloki w Gutenbergu na tle osoby edytującej stronę WWW na komputerze

Gutenberg to edytor treści dostępny w WordPressie, który został wprowadzony w wersji WordPress 5.0. Na początku dostępny był w formie wtyczki, jednak twórcy WordPressa postanowili, że narzędzie zostanie wbudowane w WordPressa i będzie stanowić główny edytor treści. Gutenberg pozwolił na tworzenie treści przy użyciu bloków, które zastąpiły tradycyjne pole tekstowe dostępne w klasycznym edytorze treści WordPress. Bloki to złożone elementy, które poza edycją treści można dowolnie konfigurować. Sprawdź poniższy artykuł i dowiedz się, czym są bloki Gutenberga i dlaczego warto ich używać w codziennej pracy. 

Najważniejsze informacje:
  • Bloki to elementy dostępne w edytorze treści Gutenberg, który zastąpił klasyczny edytor treści w WordPressie.
  • Bloki są elementami, które pozwalają na dodanie treści na stronie oraz ich łatwą konfigurację i formatowanie.
  • Gutenberg oferuje wiele domyślnie wbudowanych bloków, które pozwolą Ci na stworzenie treści na stronie WWW.
  • Możesz dodać nowe, niestandardowe bloki do Gutenberga instalując wtyczkę.

Czym są bloki w edytorze Gutenberg?

Bloki w edytorze Gutenberg to elementy, które można wypełnić treściami i umieścić na podstronie Twojej strony WWW lub wpisie blogowym. Najprościej mówiąc, są to klocki, z których możesz zbudować od zera stronę lub wpis. Bloki dostępne w edytorze treści WordPress pozwalają dodać zarówno tekst, jak i obrazy, ale również elementy dynamiczne, takie jak materiały wideo lub formularze. Dzięki wykorzystaniu bloków WordPress tworzenie witryn internetowych jest łatwiejsze i bardziej intuicyjne, niż w przypadku budowania strony przy użyciu kodu HTML. 

Widok przeglądarki bloków Gutenberga wyświetlający bloki sekcji Tekst
Widok listy bloków dostępnych domyślnie w edytorze Gutenberg (sekcja Tekst)

Gutenberg posiada wiele wbudowanych domyślnie bloków, które pozwolą stworzyć strukturę Twojej strony, uzupełnić ją treściami i dostosować konfigurację poszczególnych bloków. Wśród popularnych bloków dostępnych w edytorze blokowym WordPress znajdziesz m.in. bloki tekstowe, takie jak Akapit Nagłówek. Pierwszy z nich pozwala utworzyć bloki tekstowe, natomiast drugi pozwala na dodanie bloków z nagłówkami, co pozwala na utworzenie struktury tekstu na stronie WWW. Wśród popularnych bloków warto wymienić również bloki Obrazek oraz Film, przy użyciu których możesz dodawać treści multimedialne do stron internetowych. Wszystkie bloki dostępne w Gutenbergu możesz dowolnie dostosować i edytować, dzięki czemu z łatwością dostosujesz dodawane bloki do własnych potrzeb. 

Zarządzanie blokami edytora Gutenberg WordPress

Bloki edytora treści WordPress Gutenberg, pozwalają na swobodne zarządzanie nimi, dodawanie ich do stron i wpisów, zaawansowaną edycję parametrów bloku (związanych zarówno z funkcjonalnością, jak i wyglądem bloku), formatowanie oraz usuwanie bloków. Co ciekawe użytkownik po utworzeniu i ustawieniu konfiguracji bloku może go powielić lub zapisać do późniejszego wykorzystania. 

Blok obrazek domyślnie dostępny w edytorze Gutenberg
Blok obrazek domyślnie dostępny w edytorze Gutenberg

Już po zakończeniu instalacji CMS WordPress na Twoim hostingu otrzymujesz zainstalowanego edytora bloków Gutenberg wraz z dużą ilością bloków. Jeśli jednak potrzebujesz bloku, który nie jest domyślnie wbudowany w edytor treści możesz skorzystać z jednej z wtyczek Gutenberg Blocks. Takie wtyczki dostępne są m.in. w oficjalnym repozytorium wtyczek WordPressa i oferują przygotowane przez autora wtyczki niestandardowe bloki, które pozwalają rozszerzyć możliwości Gutenberga dostępnego po instalacji WordPress. Dzięki nowym blokom oferowanym po instalacji pluginu otrzymujesz dostęp do nowych funkcji, niedostępnych domyślnie. 

Przykłady wtyczek oferujących niestandardowe bloki Gutenberga dostępne w oficjalnym repozytorium wtyczek WordPress
Przykłady wtyczek oferujących niestandardowe bloki Gutenberga dostępne w oficjalnym repozytorium wtyczek WordPress

Przykłady bloków dostępnych w Gutenbergu

Tak, jak wspomniałem, w edytorze blokowym dostępnym w WordPressie znajdziesz wiele domyślnie wbudowanych bloków, które pozwolą Ci z łatwością zbudować funkcjonalną witrynę. Bloki podzielone są na sekcje związane z funkcjonalnością, np. bloki dostępne w sekcji Tekst pozwalają na dodanie elementów tekstowych do strony WWW, zaś te dostępne w sekcji Wygląd odpowiadają za stworzenie struktury strony. 

Wśród najpopularniejszych bloków warto wymienić:

  • Akapit – to blok, który pozwala dodawać na stronie bloki tekstu i ich sformatowanie.
  • Nagłówek – to blok, który umożliwia dodanie nagłówków, a tym samym stworzenie struktury tekstu na stronie.
  • Obrazek – ten blok pozwala na wstawienie pliku graficznego, zmianę jego rozmiaru, ustawienia oraz podpisu.
  • Galeria – to blok, dzięki któremu możesz utworzyć galerię zdjęć, w której można wyświetlić wiele plików graficznych jednocześnie. 
  • Przyciski – dzięki temu elementowi dodasz na stronie przyciski, dla których ustawisz dowolny adres URL oraz dostosujesz zarówno wygląd elementu, jak i zachowanie po kliknięciu w dodany przycisk. 
  • Tabela – ten blok pozwala na uporządkowanie treści w tabeli. 
Blok akapit dostępny w edytorze treści Gutenberg
Przykładowy blok dostępny w edytorze treści – blok Akapit

Powyższe bloki stanowią tylko część bloków dostępnych w Gutenbergu. Warto jednak pamiętać, że nawet te podstawowe bloki pozwolą Ci na utworzenie ciekawej wizualnie treści na stronie WWW. 

Zalety korzystania z bloków edytora WordPress

Bloki to jeden z największych atutów edytora treści WordPress. Umożliwiają intuicyjne zbudowanie treści na stronie internetowej i dostosowanie ich opcji do potrzeb twórcy. Bloki posiadają wiele zalet, wśród których warto wymienić:

  • łatwość obsługi – zarówno zarządzanie blokami, jak i ich formatowanie są proste i przejrzyste,
  • elastyczność – bloki oferują wiele opcji ustawień, dzięki czemu dostosujesz ich wygląd i działanie do własnych potrzeb,
  • responsywność – bloki dostępne w Gutenbergu są w pełni responsywne, co oznacza, że automatycznie dostosowują się do rozmiaru ekranu. Dzięki temu nie musisz się martwić o dostosowanie elementów strony do wersji mobilnej witryny.
  • automatyzacja – Gutenberg pozwala na zapisywanie bloków do późniejszego wykorzystania oraz powielanie gotowych bloków, co przyśpiesza proces budowania strony. 
Blok okładka dostępny w edytorze treści Gutenberg
Przykład bloku dostępnego w Gutenberu – blok Okładka.

Podsumowanie

Bloki dostępne w Gutenbergu oferują wiele ciekawych funkcji i opcji, a przede wszystkim są łatwe i przejrzyste w użyciu. Dzięki blokom zbudujesz treści na stronie WWW bez znajomości języków programowania i dostosujesz ich wygląd do własnych potrzeb. Bloki posiadają wiele zalet, a korzystanie z nich znacznie ułatwi Ci stworzenie własnej, nowej strony internetowej. 

Najczęściej zadawane pytania

Czym są bloki w Gutenbergu?

Bloki to elementy dostępne w edytorze Gutenberg, które pozwalają na tworzenie treści na stronie WWW w WordPressie.

Czy bloki są wbudowane w Gutenberga?

Tak, w Gutenbergu dostępne są domyślne bloki, umożliwiające tworzenie treści na witrynie internetowej.

Czy muszę znać HTML, żeby korzystać z bloków Gutenberga?

Nie, możesz zbudować stronę WWW korzystając z bloków bez znajomości języków programowania.

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Radosław Góra
Raport rynku WordPress