Jak dodać nowy blok w edytorze Gutenberg w WordPress?

napis jak dodać nowy blok na tle edytora wordpress

Bloki to podstawowe elementy tworzenia treści w edytorze blokowym Gutenberg, który został wprowadzony w WordPressie w wersji 5.0. Bloki pozwalają na zbudowanie poszczególnych sekcji strony WWW bez kodowania. Są łatwe oraz wygodne w użyciu i konfiguracji. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź jak dodawać bloki w Gutenbergu.

Najważniejsze informacje:
  • Bloki to podstawowe elementy tworzenia treści w edytorze Gutenberg wbudowanym w WordPressie.
  • Nowy blok możesz dodać, tworząc lub edytując strony i wpisy w Gutenbergu.
  • W Gutenbergu znajdziesz wiele domyślnych wpisów, przy użyciu których zbudujesz strukturę treści Twojej strony WWW.

Bloki w edytorze Gutenberg – podstawowe informacje

Bloki w WordPressie to elementy, które pozwolą Ci dodać treści na stronach i wpisach w WordPress. Przy ich użyciu możesz dodać na stronie nagłówki, tekst, grafiki lub elementy wideo bez znajomości języków programowania, w tym HTML. W celu dodania bloku utwórz lub edytuj istniejący już wpis albo stronę w WordPressie. Po otwarciu strony lub wpisu w Gutenbergu może wybierać spośród wielu dostępnych bloków, podzielonych na kilka sekcji. Sekcje, które znajdziesz w edytorze WordPress, dotyczą treści tekstowych, mediów, treści dodawanych z zewnętrznych serwisów oraz samego układu strony. 

Dostęp do bloków otrzymujesz od razu po zainstalowaniu CMS WordPress, ponieważ edytor blokowy Gutenberg jest wbudowany w WordPressa. Domyślnie w edytorze treści znajdziesz wiele bloków, jednak możesz powiększyć tę ilość o dodatkowe, niestandardowe bloki instalując jedną z wtyczek, dostępnych w repozytorium WordPressa.

Dodanie nowego bloku w Gutenbergu

Nowy blok możesz dodać, przechodząc do edycji strony lub wpisu albo tworząc nowy typ treści. Sposobów na dodanie nowego bloku w WordPressie jest kilka. W tym artykule pokażę Ci te sposoby na przykładzie nowej strony w WordPressie. 

Zaloguj się do kokpitu Twojej strony opartej na WordPressie i przejdź do zakładki Strony. Następnie kliknij przycisk Dodaj nową

Widok zakładki Strony w kokpicie WordPress
Widok zakładki Strony w kokpicie WordPress

Następnie wprowadź tytuł nowej strony, np. Kontakt.

Przestrzeń robocza edytora Gutenberg
Przestrzeń robocza edytora Gutenberg

W kolejnym kroku kliknij ikonę +, którą znajdziesz w lewym górnym rogu edytora Gutenberg lub po prawej stronie w obszarze roboczym. Jeśli wybierzesz ikonę w obszarze roboczym, zostanie otwarte okno z kilkoma blokami. Jeśli chcesz otworzyć wszystkie bloki, kliknij przycisk Przeglądaj wszystko.

Przyciski + umożliwiające dodanie nowego bloku Gutenberga
Przyciski + umożliwiające dodanie nowego bloku Gutenberga

Po lewej stronie ekranu pojawi się przeglądarka bloków dostępnych w Gutenbergu. Jeśli zainstalujesz wtyczkę z dodatkowymi, niestandardowymi blokami one również zostaną wyświetlone w tym miejscu. 

Przeglądarka bloków w Gutenbergu
Przeglądarka bloków w Gutenbergu

Tak jak widzisz, bloki podzielone są na kategorie, związane z oferowanymi przez nie funkcjami. W przeglądarce bloków znajdziesz grupę bloków związanych z tekstem, układem strony, czy multimediami. Jako użytkownik WordPressa możesz dodać blok do obszaru roboczego, klikając na jego ikonę. Przykładowo, jeśli chcesz dodać nagłówek, kliknij blok o nazwie Nagłówek. Blok zostanie automatycznie wstawiony do obszaru roboczego domyślnego edytora blokowego. 

Widok przeglądarki bloków i obszaru roboczego w Gutenbergu
Kliknięcie ikony bloku powoduje jego dodanie do obszaru roboczego

Blok został dodany. Teraz możesz ustawić jego treść, klikając na blok i wprowadzając nowy, własny tekst.

Widok ekranu roboczego Gutenbergra podczas edycji bloku Nagłówek
Widok ekranu roboczego Gutenbergra podczas edycji bloku Nagłówek

Do edycji bloku wykorzystać opcje dostępne w menu po prawej stronie w zakładce blok. Opcje dostępne w tym miejscu mogą się różnić w zależności od bloku, który edytujesz. Inne opcje znajdziesz w blokach tekstowych, a inne w tych związanych z obrazkami.

Widok ustawień bloku Nagłówek
Widok ustawień bloku Nagłówek

Dodatkowo opcje personalizacji ustawień bloku znajdziesz w menu podręcznym bloku, które znajdziesz nad edytowanym blokiem.

Menu podręczne bloku dostępne w Gutenbergu
Menu podręczne bloku dostępne w Gutenbergu

Jeśli nie wybierzesz żadnego bloku i rozpoczniesz wprowadzanie tekstu, to automatycznie zostanie utworzony blok Akapit.

Pamiętaj, by po dodaniu bloków na stronie lub we wpisie i uzupełnieniu ich treści zapisać zmiany klikając przycisk Zapisz szkic lub Opublikuj w prawym górnym rogu, jeśli chcesz opublikować treści w sieci. 

Przyciski pozwalające zapisać zmiany w Gutenbergu
Przyciski pozwalające zapisać zmiany w Gutenbergu

Przekształcenie bloku w inny blok

Jeśli w trakcie personalizacji jakiegoś bloku konieczne okaże się przekształcenie tego bloku w inny, to wystarczy, że skorzystasz z funkcjonalności wbudowanej w edytor Gutenberg – przekształć w. To funkcja, która pozwala na przekształcenie bloku w inny bez utraty treści. 

W celu przekształcenia istniejącego bloku z menu podręcznego wybierz ikonę bloku. W sekcji przekształć w wybierz blok, w jaki obecny blok ma zostać przekształcony, np. Cytat.

Widok opcji przekształć w dostępnej w menu podręcznym bloku w Gutenbergu

Nowy blok został automatycznie ustawiony, a treści z poprzedniego bloku zostały zachowane.

Bloki dostępne na liście przekształć w mogą się różnić w zależności od tego, jaki rodzaj bloku chcesz zmienić.

Podsumowanie

Gutenberg to edytor blokowy wbudowany w WordPress, którego obsługa jest prosta i intuicyjna, a przede wszystkim nie wymaga znajomości języków programowania. Nowe bloki możesz dodawać bezpośrednio w Gutenbergu podczas tworzenia lub edycji stron i wpisów. Bloki możesz dodawać bezpośrednio w przeglądarki bloków dostępnej po kliknięciu ikony + w lewym górnym rogu. Dzięki blokom zbudujesz Twoją stronę WWW z łatwością i dodasz na niej dowolne treści.

Najczęściej zadawane pytania

Jak dodać nowy blok w edytorze Gutenberg?

Jeśli znajdujesz się w edytorze Gutenberg, kliknij ikonę + w lewym górnym rogu i wybierz jeden z bloków dostępnych w przeglądarce bloków.

Czy blok mogę dodać zarówno do strony, jak i do wpisu?

Tak, jeśli tworzysz lub edytujesz strony i wpisy w Gutenbergu, to możesz dodawać bloki zarówno dla stron, jak i wpisów.

Jakie bloki mogę dodać w edytorze Gutenberg?

W edytorze Gutenberg znajdziesz wiele domyślnych bloków pozwalających na edycję treści tekstowych, mediów oraz układu strony. Dodatkowo możesz rozszerzyć ilość dostępnych bloków poprzez instalację wtyczki oferującej dodatkowe bloki Gutenberga.

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Radosław Góra