Jak ustawić szerokość bloku w edytorze Gutenberg w WordPress?

napis jak ustawić szerokość bloku w gutenbergu na tle osoby tworzącej stronę WWW

Gutenberg to nowy edytor bloków wbudowany w WordPressa, który znacząco ułatwia budowanie stron internetowych bez znajomości języków programowania. Zanim Gutenberg został wprowadzony do WordPressa stanowił osobną wtyczkę. Gutenberg zakłada koncepcję budowania witryn z gotowych bloków, których opcje możesz dowolnie zmieniać w panelu WordPressa. Dla każdego z bloków możesz ustawić odpowiednią szerokość – możesz dodać blok szeroki na pełny ekran albo taki, który oferuje wąską szerokość. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź jak ustawić szerokość bloku w edytorze blokowym WordPressa

Najważniejsze informacje:
  • Tworząc stronę w edytorze Gutenberg, możesz dostosować szerokość wielu bloku dostępnych w edytorze.
  • Gutenberg oferuje predefiniowane opcje szerokości dostępne w podręcznym menu.
  • Wartości szerokości możesz ustawić w ustawieniach układu aktywnego motywu WordPress.

Szerokości bloków w edytorze Gutenberg w WordPressie

Gutenberg oferuje kilka predefiniowanych szerokości, które możesz ustawić dla bloków wstawianych na stronie internetowej. Domyślnie edytor bloków WordPress oferuje trzy predefiniowane szerokości bloków:

  • brak – czyli standardowa wartość treści, zgodna z ustawieniami domyślnej szerokości treści motywu,
  • zwiększona szerokość, czyli szerokość większa, niż domyślna szerokość treści ustawiona w motywie,
  • pełna szerokość, czyli rozciągnięcie danego bloku na pełny ekran. 
widok ustawień wyrównania w edytorze gutenberg wordpress

Wartości związane z szerokością dostępne w edytorze Gutenberg definiowane są w ustawieniach motywu, a ich domyślne wartości są uzależnione od aktywnego motywu. Wartości związane szerokością możesz edytować w ustawieniach personalizacji motywu (zakładka Wygląd – Dostosuj w kokpicie WordPressa) w sekcji związanej z układem strony. 

Ustawienia szerokości dostępne są dla większości bloków dostępnych w Gutenbergu, a znajdziesz je w menu podręcznych aktywnego bloku w sekcji Wyrównanie

Ustawienie szerokości bloku w edytorze bloków WordPress

W celu zmiany szerokości bloku w Gutenbergu zaloguj się do kokpitu WordPressa Twojej strony i utwórz lub edytuj wpis albo stronę. 

Strona lub wpis zostaną otwarte w edytorze Gutenberg. Dodaj nowy blok, klikając przycisk + w lewym górnym rogu i wybierz jeden z bloków, np. obrazek lub okładka. W przypadku dodanego wcześniej bloku po prostu kliknij jego obszar.

widok części edytora gutenberg, w które znajduje się przycisk dodania nowego bloku

Następnie naciśnij ikonę wyrównania w menu podręcznym i wybierz jedną z opcji ustawienia szerokości, np. pełna szerokość dostosowując ustawienia wybranego elementu strony. Blok zostanie rozciągnięty na pełny ekran. 

widok ustawień wyrównania w edytorze gutenberg wordpress

Pamiętaj, by ustawieniu szerokości bloku, zapisać zmiany na istniejącej stronie klikając Aktualizuj w prawym górnym rogu lub zapisz stronę jako szkic, klikając przycisk Zapisz szkic

Widok ekranu edytora gutenberg z przyskami służącymi do zapisania i aktualizacji strony

Podsumowanie

Korzystając edytora WordPress Gutenberg możesz dostosować szerokość bloków Gutenberga dostosowując je do projektu Twojej strony. W edytorze znajdziesz predefiniowane wartości, które możesz zmienić w ustawieniach samego motywu.  

Czy mogę ustawić szerokość każdego bloku w Gutenbergu?

Nie, jednak większość bloków dostępnych w edytorze Gutenberg oferuje taką możliwość. Szerokości nie ustawisz, np. dla bloku Akapit.

Czy Gutenberg oferuje predefiniowane wartości szerokości bloków?

Tak, w edytorze blokowym znajdziesz predefiniowane wartości szerokości, takie jak zwiększona szerokość, czy pełna szerokość.

Gdzie znajdę ustawienia wartości szerokości bloków?

Zmiany wartości szerokości możesz dokonać zazwyczaj w ustawieniach aktywnego motywu.

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Radosław Góra
Raport rynku WordPress