Co to jest PHP i dlaczego warto je aktualizować?

PHP to bardzo popularny język programowania wśród twórców stron internetowych. Na bazie PHP stworzone są najpopularniejsze systemy CMS i e-Commerce, takie jak WordPress czy PrestaShop. Czy wiesz jednak, że PHP to nie tylko język programowania, ale także oprogramowanie działające na serwerze? Zobacz, co to jest PHP i dlaczego warto je aktualizować.

Co to jest PHP?

PHP (Hypertext Preprocessor wcześniej Personal Home Page) jest to jeden z najpopularniejszych języków programowania. PHP to język Open Source, co oznacza że jest darmowy i dostępny dla każdego. Początki PHP sięgają 1994 roku, a został stworzony przez Rasmusa Lerdorfa. W początkowym okresie nazywany był PHP/FI, czyli Personal Home Page/Forms Interpreter.

Warto jednak wiedzieć, że aby strony WWW, które napisano w oparciu o PHP, mogły prawidłowo się wyświetlać i funkcjonować, konieczny jest działający na serwerze interpreter PHP. I to właśnie wersja interpretera PHP ma ogromne wpływ na bezpieczeństwo i wydajność strony WWW.

Co to jest interpreter PHP?

To oprogramowanie zainstalowane na serwerze, które ma na celu zrozumienie i przetworzenie instrukcji zawartych w kodzie PHP strony. To właśnie dzięki niemu cała „magia” zapisana w kodzie PHP staje się rzeczywistością i dochodzi do interakcji wszystkich mechanizmów opisanych w funkcjach strony.

Jeśli planujesz stworzenie strony WWW w oparciu o popularne systemy zarządzania treścią lub e-commerce, to potrzebujesz serwera, który wspiera PHP. W tym wypadku oznacza to obecność na serwerze interpretera PHP, który jest w stanie „przetłumaczyć” pliki strony napisanej w języku PHP na działającą, funkcjonalną, interaktywną witrynę, z którą użytkownik może wchodzić w interakcje.

PHP wykorzystywany jest do wielu rozwiązań internetowych, np.:

  • WordPress
  • Symfony
  • Drupal
  • ORMOCRM
  • Magento
  • Drupal Commerce

Jak każde oprogramowanie, interpreter PHP jest stale aktualizowany do coraz to nowszych wersji. Ewoluuje on wraz z tym, jak rozwija się język PHP, a także otrzymuje poprawki bezpieczeństwa i wydajności, dzięki którym łatane są luki w zabezpieczeniach, a strony działają szybciej poprzez bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i wykonanie instrukcji zawartych w kodzie.

Sprawdź, jak dokonać zmiany w ustawieniach pliku konfiguracyjnego PHP

Na co wpływa wersja PHP?

Jeśli posiadasz hosting i masz możliwość wyboru wersji PHP, to kontrolujesz właśnie wersję interpretera PHP.

Ustawienie odpowiedniej wersji PHP wpływa zarówno na wydajność i bezpieczeństwo, jak i na kompatybilność z oprogramowaniem strony WWW. Coraz nowsze wydania interpretera PHP sprawiają, że optymalizowany jest sposób przetwarzania funkcji zawartych w kodzie i wykonywania instrukcji, a także blokowane są wszelkie odkryte luki w zabezpieczeniach.

Warto mieć na uwadze też to, że w przypadku niektórych systemów CMS lub e-Commerce konieczne jest ustawienie odpowiedniej wersji PHP. Wynika to z tego, że język PHP ewoluuje i zmieniają się pewne standardy pisania kodu. Jeśli na serwerze ustawiona jest stara wersja interpretera PHP, to strona WWW napisana w nowym standardzie nie będzie prawidłowo działać, gdyż interpreter nie będzie wyposażony w zestaw instrukcji niezbędnych do zrozumienia nowego sposobu pisania kodu.

Z tego powodu zaleca się użycie jak najnowszej wersji PHP oraz aktualizowanie oprogramowania (np. systemów CMS) do najnowszych wersji, które je wspierają.

Obecnie obsługiwane wersje PHP zostały przedstawione na poniższych grafikach:

Co to jest PHP i dlaczego warto je aktualizować?
Wspracie wersji PHP
https://www.php.net/supported-versions.php

Każda wersja PHP jest w pełni wspierana przez dwa lata od początkowego stabilnego wydania. W tym okresie zgłoszone błędy i problemy z bezpieczeństwem są naprawiane i publikowane w kolejnych wersjach. Po tym dwuletnim okresie aktywnego wsparcia, każda wersja jest wspierana przez dodatkowy rok tylko w przypadku krytycznych problemów związanych z bezpieczeństwem. Po zakończeniu trzech lat wsparcia wersja osiąga koniec życia i nie jest już wspierana.

Zobacz, jak stworzyć plik phpinfo i wyświetlić konfigurację PHP

Dlaczego warto aktualizować wersję PHP?

PHP posiada swój cykl życia. Jak wiadomo, technologia szybko się starzeje. Jednak wielu właścicieli stron internetowych ignoruje ten fakt. Często ustawienie na serwerze wersji PHP niezgodnej z oprogramowaniem strony WWW powoduje błędy. Na szczęście wiele aplikacji (np. WordPress) bardzo często informuje użytkownika o konieczności zmiany wersji PHP.

Twórcy PHP nieustannie dbają o to, aby język ten był systematycznie rozwijany. W momencie pisania tego artykuły najnowsza wersja PHP to 8.1. Webmaster, czy też użytkownik zarządzający stroną internetową powinien regularnie przeprowadzać aktualizację zarówno samej wersji PHP, jak również pozostałych komponentów strony – zwłaszcza jeśli są to strony stworzone w oparciu o CMS np. WordPress.

Każda kolejna aktualizacja PHP ma na celu „załatanie” luk, jakie były w poprzednich wersjach. Zwiększa się tym samym bezpieczeństwo oraz użyteczność. Aktualizacje przede wszystkim:

  • usuwają luki w zabezpieczeniach, jakie były w poprzednich wersjach – załatanie „luk” w kodzie zmniejsza ryzyko przedostania się infekcji wirusowych
  • wprowadzają modyfikacje oraz nowe funkcjonalności
  • oferują wsparcie twórców
  • wpływają na poprawę szybkości ładowania strony internetowej
  • brak zaktualizowanej wersji PHP bardzo często powoduje, że niektóre komponenty zainstalowane na stronie nie będą w ogóle funkcjonować lub spowodują szereg błędów
  • aktualizacja wersji PHP jest jednym z czynników, które świadczą o tym, że właścicielowi usługi zależy na bezpieczeństwie oraz komforcie użytkowników odwiedzających jego stronę www.
Zmiana wersji PHP – zobacz jakie to proste

Podsumowanie

PHP jest językiem programowania przyjaznym zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych webmasterów. Charakteryzuje się prostą składnią oraz szerokim zakresem narzędzi, które pomogą w stworzeniu bardziej wymagającej aplikacji. Język ten wykorzystywany jest zarówno dla prostych wizytówkowych stron, ale także dla bardziej skomplikowanych aplikacji/gier. Znając PHP możesz samodzielnie tworzyć oraz modyfikować kod strony. W razie potrzeby możesz także napisać własny motyw, czy też wtyczkę.

Sprawdź także:

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.