Nie masz SSL? Google oznaczy Twoją stronę jako niezabezpieczoną!

Google wprowadzi istotne zmiany w sposobie wyświetlania adresów stron WWW w przeglądarce Chrome. Zdobądź certyfikat SSL jak najszybciej.

brak-ssl

Już w styczniu pojawi się nowa wersja przeglądarki oznaczona numerem 56. Na początek wszystkie strony, które łączą się niezabezpieczonym protokołem HTTP, a jednocześnie zbierają hasła lub dane kart kredytowych zostaną oznaczone jako “not secure” (tłum. niezabezpieczone). Następnym krokiem będzie oznaczenie w ten sposób wszystkich stron zaczynających się od HTTP, bez względu na to, czy zbierają w/w dane, czy nie.

google-warning
Żródło: https://security.googleblog.com/2016/09/moving-towards-more-secure-web.html

Cisza przed burzą

Aktualnie Chrome nie oznacza w żaden szczególny sposób stron używających protokołu HTTP. Kiedy natomiast nawiązujesz nieszyfrowane połączenie możesz paść ofiarą ataku “man in the middle” (w wolnym tłumaczeniu “człowiek w środku/pomiędzy”). W skrócie to atak polegający na wpięciu się w połączenie użytkownik-serwer i przejęcie przesyłanych danych lub zwrócenie fałszywej odpowiedzi ze strony serwera, np. podmienionej strony www.

Google rozważa w przyszłości jeszcze mocniejsze zaakcentowanie braku szyfrowania na stronie poprzez wprowadzenie czerwonego trójkąta ostrzegawczego. To wyraźny sygnał, który będzie oddziaływał na świadomość odwiedzających. W konsekwencji może to spowodować znaczny spadek ilości odwiedzin i/lub wymierne starty finansowe.

secure-warning
Żródło: https://security.googleblog.com/2016/09/moving-towards-more-secure-web.html

Google rozdaje karty

Należy pamiętać również o tym, że Chrome ma dominujący udział w rynku przeglądarek zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dynamikę zmian dla naszego kraju możesz obserwować na: https://ranking.gemius.com/pl/ranking/browsers/

Warto zatem pomyśleć już teraz o wdrożeniu certyfikatu SSL na stronie. Więcej o zaletach certyfikatu możesz przeczytać w poradniku, który przygotowałem “10 powodów, dla których powinieneś mieć certyfikat SSL”.

Certyfikat SSL możesz otrzymać od nas na pierwszy rok zupełnie za darmo.

ssl
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
dzialpomocy
Raport rynku WordPress