WordPress 6.0 “Arturo” – co nowego?

WordPress 6.0 to nowe wydanie WordPressa, bezpłatnego CMSa do budowania stron internetowych. WordPress to najpopularniejsza na świecie platforma open source, w ramach której użytkownicy tworzą strony wizytówki, sklepy, blogi oraz zaawansowane i rozbudowane portale. Obecnie na WordPressie działa ponad 40% wszystkich stron WWW na świecie.

WorPress 6.0 swoją nazwę “Arturo” zawdzięcza muzykowi jazzowemu – Arturo O’Farrilla. Wersja 6.0 ujrzała światło dzienne 24 maja 2022 roku.

Startujesz z WordPressem? A może dopiero chcesz poznać to narzędzie i samodzielnie zbudować pierwszą stronę internetową za darmo? Mam coś dla Ciebie! Odwiedź: WordPress – poradnik krok po kroku

WordPress 6.0 – co nowego?

Jak deklarują twórcy, WordPress 6.0 to ponad 1000 poprawek i ulepszeń, w szczególności w obszarze edytora wizualnego Gutenberg. To poprawki, na które użytkownicy czekali od dawna.

Lepsze doświadczenia z tworzenia treści

WordPress 6.0 wprowadza szereg ulepszeń w zakresie edytowania i tworzenia nowych treści. Użytkownicy mogą korzystać z funkcji zachowania stylów podczas przekształcania bloków, tworzenia niestandardowych przycisków, czy łatwiejszego przekopiowywania tekstu w blokach.

W nowym wydaniu WordPressa znajdziesz także możliwość wykorzystania obrazka wyróżniającego jako bloku “okładka” oraz opcję ustawienia jego rozmiaru.

WordPress 6.0 rozszerza wykorzystanie wzorców “patterns”, szerzej eksponując możliwość kliknięcia we wzorzec i szybkiego wstawienia go w porządnym miejscu. To niewielka zmiana, lecz jednak znacząco skracająca niektóre czasochłonne działania.

Jeżeli linkujesz wewnętrznie (a warto!), albo często przywołujesz w treściach te same materiały, WordPress 6.0 przychodzi do Ciebie z pewnym skrótem. Do tej pory dodając link wewnętrzny, musiałeś kliknąć opcję dodawania linku, a następnie wkleić adres URL. W WordPress 6.0 wystarczy, że otworzysz dwukrotnie nawias kwadratowy: [[ i zaczniesz wpisywać nagłówek tekstu, do którego chcesz zalinkować, a następnie klikniesz wygenerowaną przez edytor podpowiedź. Link wraz z nagłówkiem zostanie wstawiony do treści.

Więcej szablonów do wyboru

WordPress 6.0 zawiera 5 nowych szablonów dla motywów blokowych. Do istniejących już dołączyły:

  • autor
  • data
  • kategorie
  • tagi
  • taksonomia.

Dodatkowe narzędzia projektowe WordPress 6.0

Co czeka na Ciebie w WordPress 6.0:

  • nowe elementy sterujące obramowaniem w bloku “Kolumny”
  • nowe poziomy przezroczystości kolorów
  • możliwość customizacji wielkości przerw między akapitami, marginesów i wielkości fontów
  • większe możliwości edycji bloku “Galeria” – ustawienie własnej odległości między blokami

WordPress 6.0 wprowadza także możliwość zablokowania bloku. Jeżeli więc stworzyłeś sekcję jednej z podstron i nie chcesz by Twój klient lub współpracownik uszkodził ją, przesunął, czy przypadkowo coś z niej usunął — wystarczy, że zablokujesz blok.

Do bloków Gutenberga zawitało jeszcze więcej stylów! Od teraz użytkownicy mogą szybko przełączyć zastosowany styl na inny, a także, w przypadku motywów wspierających Gutenberga, zmienić grubość fontu czy paletę kolorów.

WordPress 6.0 = większa wydajność?

Twórcy WordPressa 6.0 deklarują, że aktualizacja przyniosła także zmiany w wydajności działania strony i pozytywnie wpłynęła na skrócenie czasu jej ładowania. Twórcy wskazują, ze optymalizacja polega między innymi na skróceniu czasu wykonywania różnych zapytań i czasu buforowania. Nie znamy jednak szczegółów zmian i nie mieliśmy jeszcze okazji przetestować WordPressa 6.0 w porównaniu z WordPressem 5.9 pod kątem prędkości. Gdy tylko nadarzy się taka okazja — zrobimy to z pewnością. A jeżeli interesują Cię takie testy, zajrzyj na test prędkości hostingów z silnikiem Litespeed i Apache — wyniki są zaskakujące!

Więcej na temat WordPressa 6.0 przeczytasz na oficjalnej stronie projektu WordPress.


Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.