Jak umieścić kilka stron na jednym hostingu?

Posiadanie jednego hostingu nie ogranicza Cię do jednej strony. Na jednym hostingu możesz umieścić kilka stron. Dla każdej ze stron możesz przypisać osobną domenę. Możesz mieć zatem jeden hosting, na którym masz kilka stron internetowych pod różnymi domenami.

Najważniejszą rzeczą przy utrzymywaniu kilku stron na jednym hostingu jest ich odpowiednie odseparowanie od siebie. Każda strona musi znajdować się w oddzielnym katalogu, tak, aby nie doszło do konfliktu między plikami różnych witryn. Dla każdej ze stron należy także przypisać osobną domenę (lub subdomenę).

Krok 1: Utwórz na serwerze osobny katalog na nową stronę

Zacznijmy od utworzenia na serwerze katalogu, czyli oddzielnego miejsca, w którym zainstalowana zostanie kolejna strona. Połącz się z serwerem za pomocą dowolnego klienta FTP, np. FileZilla. Po nawiązaniu połączenia przejdź do katalogu „public_html”. To główny katalog na Twoim serwerze – w nim trzeba utworzyć osobne podkatalogi dla kolejnych stron.

Utwórz teraz w tym miejscu nowy katalog, który zostanie przeznaczony na Twoją nową stronę. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Nowy folder”.

Nazwij katalog w dowolny sposób. Nazewnictwo nie jest istotne, jednak dla wygody i lepszej organizacji zalecamy nazwać folder albo według typu strony (np. „blog”, „portfolio”), albo według domeny (np. „adres-witryny.pl”), która zostanie przypisana do nowej witryny. Po stworzeniu folderu, umieść w nim wszystkie pliki swojej kolejnej strony.

Krok 2: Stwórz oddzielną bazę danych dla swojej nowej strony

Jeśli nowa strona do działania wymaga bazy danych, to musisz utworzyć kolejną bazę MySQL w swoim panelu klienta. Wejdź do panelu klienta, a następnie udaj się do zakładki Twoje serwery→ Bazy MySQL.

W polu „Dodaj bazę danych” wpisz nazwę dla nowej bazy i potwierdź jej utworzenie. Baza zostanie utworzona i wyświetli się w tabeli posiadanych baz danych.Znajdź nowo utworzoną bazę i kliknij pole edycji hasła obok niej. Nadaj swojej nowej bazie unikatowe hasło i zapisz zmiany.

Krok 3: Przypisz nową domenę do nowej strony

Jeśli nie posiadasz jeszcze nowej domeny dla swojej strony, to dokonaj jej rejestracji.

Zobacz, jak zamówić domenę w LH.pl.

Gdy zarejestrowałeś/-aś już domenę dla nowej strony, to kolejnym krokiem jest dodanie jej do serwera i przekierowanie na katalog z pierwszego kroku. W tym celu zaloguj się do panelu klienta w LH.pl i przejdź do zakładki Twoje serwery > Domeny w DNS.

W sekcji „Dodaj nową domenę” znajdziesz potrzebne pola. W „Nazwa domeny” wpisz adres swojej nowej domeny, a następnie obok w polu „Katalog” wpisz nazwę katalogu z pierwszego kroku. Zatwierdź proces przyciskiem „Dodaj domenę”.

Domena zostanie dodana do strefy DNS hostingu i będzie wskazywać na katalog z nową stroną.

Krok 4: Uruchom nową stronę pod nowym adresem

Otwórz przeglądarkę internetową, a następnie wpisz adres swojej nowej domeny. Jeśli jako kolejną stronę instalujesz WordPressa, Joomlę, PrestaShop, Moodle lub inny system zarządzania treścią, to pojawi się standardowy instalator. Przejdź przez proces instalacyjny nowej strony, a gdy zapyta on o dane do bazy danych, to podaj dane do tej bazy, którą utworzyliśmy w drugim kroku.

I to wszystko. Strona zostanie zainstalowana i będzie dostępna pod nową domenę. W ten sposób możesz dodawać kolejne strony na swoim hostingu.