Jak włączyć tryb debugowania w PrestaShop? 

Tryb debugowania w PrestaShop

PrestaShop, jak każdy system zarządzania treścią, może czasami generować błędy lub problemy, które trudno jest zidentyfikować i rozwiązać bez odpowiednich narzędzi. Tutaj z pomocą przychodzi tryb debugowania, który jest nieocenionym narzędziem dla każdego dewelopera i administratora sklepu. W tym artykule pokażemy, jak włączyć tryb debugowania w PrestaShop, aby ułatwić diagnozowanie i rozwiązywanie problemów związanych z Twoim sklepem.

Najważniejsze informacje:
  1. Tryb debugowania jest to specjalny stan działania strony www, podczas którego zbierane są wszelkie logi oraz raporty pozwalające na namierzenie przyczyny błędu, przeprowadzenie analizy strony, czy też wydajności. 
  2. W PrestaShop tryb debugowania włączysz bezpośrednio po zalogowaniu na swoje konto. 
  3. Po włączeniu trybu debugowania strona może wolniej się ładować. Warto pamiętać, aby go wyłączyć kiedy nie będzie już potrzebny. 

Co to jest tryb debugowania w PrestaShop?

Tryb debugowania w PrestaShop to specjalna funkcja, która pozwala na szczegółowe śledzenie i raportowanie błędów występujących w sklepie. Gdy ten tryb jest aktywny, PrestaShop wyświetla szczegółowe informacje o błędach, które zazwyczaj są ukryte podczas normalnego użytkowania. Dzięki temu, deweloperzy i administratorzy sklepu mogą łatwiej zidentyfikować przyczynę problemu i szybciej znaleźć rozwiązanie. Jest to niezwykle przydatne narzędzie podczas tworzenia nowej funkcji, aktualizacji sklepu, czy też podczas diagnozowania nieoczekiwanych problemów.

tpay szybkie płatności

Może on okazać się również bardzo pomocny, gdy zauważasz na swojej stronie błędy, których źródła nie potrafisz namierzyć. Tryb debugowania sprawia, że po włączeniu masz dostęp m.in. do logów i raportów które pozwolą Ci na sprecyzowanie i namierzenie przyczyny błędu. Włączenie trybu debugowania w PrestaShop to kilka kliknięć, a dokładną instrukcję znajdziesz poniżej.

Jak włączyć tryb debugowania w PrestaShop?

Tryb debugowania w PrestaShop możesz włączyć w ustawieniach po zalogowaniu na swoje konto. Po zalogowaniu na swoje konto zarządzania PrestaShop przejdź do zakładki Zaawansowane, kolejno Wydajność. Następnie przejdź do sekcji o nazwie Tryb debugowania. W tym miejscu wystarczy, że przesuniesz suwak na TAK, aby włączyć debugowanie. 

Tryb debugowania prestashop

Następnie kliknij przycisk Zapisz. Jak widzisz, zajmuje to dosłownie kilka chwil, a pozwoli na dostęp do dokładniejszych logów pozwalających na namierzenie źródła problemu. Niestety tryb debugowania może spowodować spowolnienie strony internetowej, warto pamietać o jego wyłączeniu, gdy nie będzie już potrzebny. 

Biała strona w PrestaShop. Jak to naprawić?

Korzyści z trybu debugowania PrestaShop

  • Rozpoznanie błędów – włączenie trybu debugowania pozwala na uzyskanie szerszych informacji o błędach na stronie internetowej. Niektóre błędy mogą negatywnie wpłynąć na działanie sklepu internetowego oraz odczucia użytkowników, którzy go odwiedzają. 
  • Logowanie – aktywny tryb pozwala na zebranie większej liczby logów, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu. Dzięki logom możesz dokładniej zweryfikować działanie sklepu, jak również prześledzenia operacji jakie w nim zachodzą. 
  • Poprawa wydajności – dzięki debugowaniu możesz także sprawdzić, które moduły działają wolniej, a które szybciej. Posiadając takie informacje możesz podjąć działania, które pozwolą na lepszą optymalizację sklepu. 

Sprawdź, Moduły RODO/GDPR do PrestaShop

Podsumowanie

Tryb debugowania jest dobrym rozwiązaniam do weryfikacji problemów ze stroną, ale także stosowania w celu przetestowania nowych funkcjonalności oraz jego rozwoju. To właśnie w trybie debugowania możesz przetestować, jak zachowa się sklep po prowadzeniu zmian, które mają na celu np. jego optymalizację. W ten sposób możesz szybko zareagować na ewentualne problemy, jak również zwrócić uwagę jakie działania przynoszą pozytywny rezultat. 

1. Co to jest tryb debugowania w PrestaShop? 
Jest to stan działania strony www, podczas którego zbierane są wszelkie logi oraz raporty pozwalające na namierzenie przyczyny błędu, przeprowadzenie analizy strony, czy też wydajności. 

2. Jak włączyć tryb debugowania w PrestaShop?
Możesz to wykonać bezpośrednio z poziomu zarządzania swoim sklepem. Przejdź do zakładki Zaawansowane, kolejno Wydajność. Następnie przejdź do sekcji o nazwie Tryb debugowania.

3. Jak wyłączać tryb debugowania w PrestaShop?
Wyłączenie trybu debugowania możesz dokonać w taki sam sposób, jak jego włączenia. Zaloguj się na swoje konto. W zakładce Zaawansowane, kolejno Wydajność. Następnie przejdź do sekcji o nazwie Tryb debugowania i wyłącz.

Darmowy kurs WooCommerce
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.