Jak zmienić adres strony (domenę) w panelu PrestaShop?

Zmiana adresu strony PrestaShop

Zmiana adresu strony jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji przez webdeveloperów lub po prostu osoby, które chcą aby zawartość konkretnej strony www wyświetlała się pod innym adresem. W przypadku PrestaShop, do zmiany adresu strony może dojść chociażby wtedy, gdy przenosisz stronę z wersji deweloperskiej na hosting PrestaShop. W takiej sytuacji musisz zaktualizować adresy wersji testowej strony na adres domeny, pod którą sklep będzie dostępny publicznie. To oczywiście tylko jeden z przykładów – do zmiany adresu strony może dojść także wtedy, gdy zdecydujesz się zmienić domenę już publicznie dostępnego sklepu.

Bez względu na to, z jakiego powodu dokonujesz zmiany warto się upewnić, że posiadasz kopię zapasową strony. Na serwerach w LH.pl backup wykonujemy codziennie w nocy i przechowujemy przez 30 dni. Poniżej pokażę Ci, Jak zmienić adres strony (domenę) w panelu PrestaShop.

tpay szybkie płatności
PrestaShop czy WooCommerce – jaką platformę dla siebie wybrać?

Dodanie domeny do serwera

Na początku należy dodać nową domenę do serwera. Zaloguj się do swojego panelu klienta w LH.pl. Przejdź do zakładki Serwery —> Strony www, a następnie kliknij przycisk Dodaj.  Zwróć uwagę, aby nakierować nową domenę na taki sam katalog z plikami strony, na który kieruje dotychczasowa domena. Zweryfikujesz to w zakładce Strony www.

Zobacz, jak przekierować domenę na katalog.

UWAGA! Jeśli dopiero zakupiłeś domenę w LH.pl to wystarczy, że w zakładce domeny po kliknięciu w Opcje —>  Konfiguruj ustawisz jej status na Obsługiwana przez mój serwer domyślny. 

Natomiast jeżeli domenę posiadasz u innego operatora to upewnij, że została ona wydelegowana na serwery LH.pl za pomocą rekordu A (IP serwera) lub głównych adresów DNS

Zmiana adresu strony bezpośrednio w ustawieniach PrestaShop

Gdy nowa domena zostanie dodana do serwera, to teraz zaloguj się do kokpitu zarządzania swoją stroną w PrestaShop. Po zalogowaniu przejdź do zakładki Konfiguracja —> Preferencje —> Ruch. Teraz zobaczysz okno o nazwie Ustaw URL sklepu

Zarówno w sekcji Domena sklepu, jak również Domena SSL ustaw docelowy adres strony internetowej, czyli adres nowej domeny, na którą chcesz dokonać zmiany.

Jak zmienić adres strony (domenę) w panelu PrestaShop?

PAMIĘTAJ! Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy po wprowadzeniu takiej zmiany PrestaShop może nadal zapamiętywać stary adres. Aby naprawić ten błąd przejdź do zakładki Konfiguracja —> Zaawansowane —> Wydajność.

Wyczyszczenie cache w ustawieniach prestashop

Kliknij Wyczyść pamięć podręczną, co powinno rozwiązać problem. 

Na samym końcu warto stworzyć przekierowanie 301 w pliku .htaccess, które przy próbie wejścia w dowolny artykuł ze starego linku przekieruje użytkownika pod nowy link i poinformuje roboty Google, że strona jest dostępna pod nowym adresem. 

To wszystko, teraz wiesz jak zmienić adres strony (domenę) w panelu PrestaShop. Wystarczy zalogować się do kokpitu strony i wykonać kilka powyższych kroków, aby zawartość strony wyświetlała się pod nowym adresem.

Przeczytaj także:

Darmowy kurs WooCommerce
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.
Raport rynku WordPress