Jak zmienić adres strony (domenę) w panelu PrestaShop?

Zmiana adresu strony PrestaShop

Zmiana adresu strony jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji przez webdeveloperów lub po prostu osoby, które chcą aby zawartość konkretnej strony www wyświetlała się pod innym adresem. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowaną operacją. Przed dokonaniem jakiejkolwiek zmiany warto się upewnić, czy posiadasz kopię zapasową strony. W LH.pl backup wykonujemy codziennie w nocy i przechowujemy przez 30 dni. Poniżej pokażę Ci, Jak zmienić adres strony (domenę) w panelu PrestaShop.

PrestaShop czy WooCommerce – jaką platformę dla siebie wybrać?

Dodanie domeny do serwera

Na początku należy dodać nową domenę do serwera. Zaloguj się do swojego panelu klienta w LH.pl. Przejdź do zakładki Serwery —> Strony www, a następnie kliknij przycisk Dodaj.  Zwróć uwagę, aby nakierować nową domenę na taki sam katalog z plikami strony, na który kieruje dotychczasowa domena. Zweryfikujesz to w zakładce Strony www.

Zobacz, jak przekierować domenę na katalog.

UWAGA! Jeśli dopiero zakupiłeś domenę w LH.pl to wystarczy, że w zakładce domeny po kliknięciu w Opcje —>  Konfiguruj ustawisz jej status na Obsługiwana przez mój serwer domyślny. 

Natomiast jeżeli domenę posiadasz u innego operatora to upewnij, że została ona wydelegowana na serwery LH.pl za pomocą rekordu A (IP serwera) lub głównych adresów DNS

Zmiana adresu strony bezpośrednio w ustawieniach PrestaShop

Gdy nowa domena zostanie dodana do serwera, to teraz zaloguj się do kokpitu zarządzania swoją stroną w PrestaShop. Po zalogowaniu przejdź do zakładki Konfiguracja —> Preferencje —> Ruch. Teraz zobaczysz okno o nazwie Ustaw URL sklepu

Zarówno w sekcji Domena sklepu, jak również Domena SSL ustaw docelowy adres strony internetowej, czyli adres nowej domeny, na którą chcesz dokonać zmiany.

Jak zmienić adres strony (domenę) w panelu PrestaShop?

PAMIĘTAJ! Czasami dochodzi do sytuacji, kiedy po wprowadzeniu takiej zmiany PrestaShop może nadal zapamiętywać stary adres. Aby naprawić ten błąd przejdź do zakładki Konfiguracja —> Zaawansowane —> Wydajność.

Wyczyszczenie cache w ustawieniach prestashop

Kliknij Wyczyść pamięć podręczną, co powinno rozwiązać problem. 

Na samym końcu warto stworzyć przekierowanie 301 w pliku .htaccess, które przy próbie wejścia w dowolny artykuł ze starego linku przekieruje użytkownika pod nowy link i poinformuje roboty Google, że strona jest dostępna pod nowym adresem. 

To wszystko, teraz wiesz jak zmienić adres strony (domenę) w panelu PrestaShop. Wystarczy zalogować się do kokpitu strony i wykonać kilka powyższych kroków, aby zawartość strony wyświetlała się pod nowym adresem.

Przeczytaj także:

Darmowy kurs WooCommerce
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.
Bezpłatny kurs WordPress