VPN jest to skrót pochodzący od angielskich słów Virtual Private Network (Wirtualna Sieć Prywatna). Stanowi bardzo popularny oraz bezpieczny sposób na zabezpieczenie ruchu w Internecie, jak również zachowanie prywatności. W momencie podłączenia się do VPN ruch odbywa się poprzez tunel, do którego nikt nie jest w stanie dotrzeć.

Najważniejsze informacje:
  1. Virtual Private Network (VPN) najprościej mówiąc jest to wirtualna sieć prywatna. Polega na połączeniu między komputerem a zdalnym serwerem, który zarządzany jest przez właściciela VPN.
  2. Korzyści z posiadania VPN to przede wszystkim możliwość zmiany lokalizacji, zwiększenie prywatności, poprawa bezpieczeństwa, możliwość przeglądania niedostępnych serwisów z innych lokalizacji. 
  3. Istnieją trzy podstawowe rodzaje VPN: komercyjny, korporacyjny i samodzielnie stworzony VPN.
Przeczytaj również Błąd DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN, jak naprawić?

VPN – definicja

Virtual Private Network najprościej mówiąc jest to wirtualna sieć prywatna. Polega na połączeniu między komputerem a zdalnym serwerem, który zarządzany jest przez właściciela VPN. Działa na zasadzie tunelu, który poprzez szyfrowanie danych, ukrycie adresu IP oraz ominięcie pewnych blokad pozwala na przejście z punktu do punktu. Jego zadaniem jest szyfrowanie całego ruchu, jaki wykonujesz przeglądając Internet. 

Jak działa VPN? 

Działanie tego rozwiązania można przedstawić w kilku prostych krokach: 

  1. W momencie włączenia usługi VPN po przeprowadzeniu uwierzytelnienia łączy Twoje urządzenie z serwerem Virtual Private Network. 
  2. Następnie gdy następuje połączenie Twój adres IP zostaje zmieniony. To jak wygląda adres IP zależy od tego, jak został skonfigurowany serwer VPN, co oznacza że może wyglądać jak połączenie z innego kraju. 
  3. Wszelkie dane, które zostają przesłane do serwera są bezpieczne. Zazwyczaj większość firm oferujących to rozwiązanie nie rejestruje ruchu swoich użytkowników. 
  4. W momencie, kiedy dane są wysłane do urządzenia i nastąpi odszyfrowanie to informacje o nich zostają trwale usunięte z serwera Virtual Private Network. 
Sprawdź również: Co to jest atak DDoS?

Korzyści używania VPN

Zmiana lokalizacji 
Połączenie do Virtual Private Network pozwala na zmianę adresu IP, z którego następuje połączenie i odbywa się ruch w sieci. Dzięki temu rozwiązaniu możesz korzystać z Internetu, posiadając lokalizację z wielu różnych miejsc na całym świecie np. Kanady. 

Zwiększenie prywatności 
W związku z tym, że podczas połączenia dochodzi do zmiany adresu IP to zwiększa się Twoja prywatność, jak również tego co przeglądasz w Internecie. Dodatkowo połączenie to ukrywa Twój ruch przed Twoim dostawca Internetu. 

Większe bezpieczeństwo 
Połączenie Virtual Private Network jest przydatne, gdy musisz skorzystać z sieci publicznej, czy też pracując zdalnie. Zwiększa to bezpieczeństwo korzystania z Internetu zwłaszcza przed nieuczciwymi sieciami Wi-Fi. 

Dostęp do zabronionych serwisów 
Niektóre strony internetowe jak np. Netflix posiadają ograniczony zakres usług względem lokalizacji użytkownika. Połączenie to pozwoli Ci na korzystanie z tego serwisu z każdego miejsca na świecie. 

Rodzaje VPN

Połączenie Virtual Private Network może różnić się w zależności od tego dla jakich celów jest używane. Możemy wyróżnić trzy rodzaje VPN: 

  • Komercyjny – zwany jest także osobistym. Obejmuje głównie ofertę prywatnych firm, która odpłatnie skierowana jest do osób fizycznych.
  • Korporacyjny – jest to rozwiązanie wykorzystywane głównie w firmach, które potrzebują bezpiecznego połączenia. Jest to przydatne w przypadku pracowników zdalnych. Dzięki połączeniu VPN ich ruch wygląda tak, jakby byli połączeni do internetu bezpośrednio w biurze. 
  • Samodzielny VPN – istnieje także możliwość stworzenia własnego połączenia Virtual Private Network. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku nie ma możliwości współdzielenia adresu IP, czy też serwerów znajdujących się w rozproszonych lokalizacjach. 

Podsumowanie

Podstawowym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na korzystanie z VPN jest zapewnienie większego bezpieczeństwa oraz prywatności sieci. Rozwiązanie to pozwala na ochronę Twojego ruchu chociażby przed dostawcą Internetu. Jest to wygodne rozwiązanie także w przypadku, gdy dużo podróżujesz i nie z każdego miejsca na świecie masz dostęp do swoich ulubionych portali. 

Najczęściej zadawane pytania

1. Czy korzystanie z VPN jest legalne?
W Polsce nie obowiązuje zakaz używania Virtual Private Network przez użytkowników, co więcej jest to rozwiązanie wykorzystywane przez największe firmy, które zwiększają tym samym bezpieczeństwo usługi. 

2. Czy VPN jest płatny?
Zazwyczaj oferty prywatnych firm są odpłatne. Istnieją jednak pewne rozwiązania, które umożliwiają bezpłatne połączenie Virtual Private Network np. Opera VPN.

3. Czy VPN jest bezpieczny? 
Tak, korzystanie z tego rozwiązania zwiększa to bezpieczeństwo korzystania z Internetu zwłaszcza przed nieuczciwymi sieciami Wi-Fi np. podczas podróży.
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.