Wbudowany tryb naprawy i optymalizacji bazy danych WordPress

Zdarza się, że baza danych ulega uszkodzeniu. W zależności od poziomu naruszenia integralności bazy może to powodować problemy z wyświetlaniem części strony lub całkowicie uniemożliwić jej generowanie w przeglądarce. Co w takiej sytuacji zrobić?

Najczęściej podejrzewamy, że powodem występujących problemów mogą być wtyczki, ale nie zawsze tak jest. Jeżeli wyłączanie ich nie pomaga, warto zainteresować się wbudowanym mechanizmem WordPressa, który potrafi naprawić i zoptymalizować naszą bazę danych. Uszkodzenie bazy MySQL może powodować problemy podobne do tych, które generują wadliwe wtyczki. W cięższych przypadkach będzie stanowić bezpośrednią przyczynę niedziałającej strony.

Skąd wiedzieć, czy mam problemy z bazą danych w WordPressie?

Wykonanie poniższych czynności na działającej i zoptymalizowanej bazie nie powinno powodować problemów. Zanim jednak uruchomimy proces naprawy bazy danych warto zidentyfikować, czy jest ona faktycznie źródłem problemów. Skąd zatem wiedzieć, czy to faktycznie baza danych powoduje problem, czy też może wtyczka lub ostatnio dodany fragment kodu?

Diagnoza niekiedy może być trudna, zwłaszcza dla początkujących użytkowników, jednak problemy z bazą danych najczęściej przejawiają się w bardzo charakterystyczny sposób:

  1. Przy próbie wywołania strony wyświetla się ekran z komunikatem “Błąd łączenia się z bazą danych – to najpopularniejszy błąd, który występuje, gdy coś jest nie tak z bazą danych. Oznacza, że WordPress nie może naw iązać w ogóle połączenia do bazy danych i odebrać z niej treści (informacji o obrazkach, wszystkich właściwych treści, konfiguracji systemu etc.).
  2. Brakujące treści na stronie, np. niewyświetlająca się część wpisów
  3. Braki w obrazkach, np. nieładujące się niektóre obrazki we wpisach lub na stronach (tu trzeba pamiętać, że może to takżę wynikać z przypadkowego usunięcia ich z serwera)

To tylko przykładowa część problemów. Mogą też występować konkretne błędy o niemożności załadowania niektórych plików czy skryptów. Warto zawsze mieć backup WordPressa, aby w razie poważniejszych problemów przywrócić pliki strony oraz bazę MySQL do wcześniejszego punktu w czasie.

Jeśli jednak nie chcesz jeszcze przywracać kopii zapasowej, to możesz spróbować dokonać automatycznej naprawy bazy danych. WordPress posiada do tego specjalną funkcję, którą można aktywować w pliku konfiguracyjnym.

Wbudowany tryb naprawy w WordPressie – jak uruchomić?

Dodanie odpowiedniej instrukcji do pliku wp-config.php sprawi, że WordPress uruchomi procedurę automatycznej naprawy bazy danych. Aby to zrobić, należy zalogować się na serwer FTP za pomocą dowolnego klienta FTP, np. FileZilla.

Po zalogowaniu należy otworzyć plik wp-config.php i dodać w nim następujący wpis:

define("WP_ALLOW_REPAIR", true);

Następnie wchodzimy na naszą stronę z dopiskiem “/wp-admin/maint/repair.php”, np.:

mojastrona.pl/wp-admin/maint/repair.php

I uruchamiamy naprawę. Trzeba pamiętać, żeby po zakończeniu, usunąć dodany wpis z pliku wp-config.php

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Błażej Starosta
Ma doświadczenie w tworzeniu oraz prowadzeniu stron WWW, od blogów aż po sklepy internetowe. Od lat uważnie śledzi rozwój WordPressa i jego wpływ na rynek twórców stron internetowych. Stara się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technologicznymi i dzielić się swoją wiedzą.