WebP w Safari – Apple wprowadzi obsługę nowego formatu

WebP w Safari

Format WebP w końcu pojawi się w przeglądarce Safari. Apple zapowiada obsługę formatu nowej generacji wraz z aktualizacją do 14 wersji przeglądarki. Z tej wersji Safari można skorzystać już teraz, instalując testową wersję macOS Big Sur lub iOS 14.

Format nowej generacji WebP dostępny jest już na popularnych przeglądarkach Google Chrome, Firefox, czy Edge, jednak wdrażając go na stronie trzeba było pamiętać o odwiedzających korzystających z innych przeglądarek. Po ostatnich zapowiedziach wiemy już, że w wraz z 14 wersją przeglądarki Safari, użytkownicy iOS, jak i macOS w Safari będą mogli wyświetlać obrazki w formacie WebP.

format webp, przeglądarki które obsługują format webp
Obsługa formatu WebP przez przeglądarki internetowe.

Co to jest WebP i dlaczego warto zainteresować się nowym formatem?

WebP to format plików graficznych, który został stworzony by zastąpić starsze formaty takie jak JPEG, PNG i GIF. Pomysłodawcą i twórcą tego rozwiązania jest Google, dlatego też sprawdzając stan optymalizacji swojej strony w Page Speed Insight znajdziesz informację: “Wyświetlaj obrazy w formatach nowej generacji“, jako poradę dla uzyskania krótszego czasu ładowania strony internetowej.

Przy zastosowaniu formatu WebP możemy zmniejszyć wagę zdjęć na stronie, przy zachowaniu ich jakości. WebP pierwotnie oferował jedynie kompresję stratną, jednak dziś wspiera także kompresję bezstratną i z powodzeniem może stać się alternatywą dla formatów takich jak PNG, czy JPEG.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat formatu WebP, a także tego jak uruchomić WebP w WordPressie? Zapoznaj się z naszym artykułem.

obrazy w formacie nowej generacji, webp

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Obrazy na stronie w formacie WEBP

Sprawdź jak serwować obrazy w formacie nowej generacji i skrócić czas ładowania swojej strony.

Sprawdź

Skróć czas ładowania swojej strony przez użycie formatu WebP

Zdjęcia na stronie internetowej to jedno z największych wyzwań twórców witryn. Wszyscy chcemy by były w jak najlepszej jakości, ale niestety często to właśnie grafiki mocno obciążają nasze strony, wydłużając ich czas ładowania w przeglądarce.

Jeżeli zastosowałaś/eś na swojej stronie działania mające na celu optymalizację obrazków, np. korzystasz z lazy load, a także dbasz by wgrywane grafiki nie były zbyt ciężkie, a mimo to w narzędziach typu Page Speed widzisz, że Twoje obrazki wymagają optymalizacji, sięgnięcie po format WebP może być dobrą decyzją.

WebP sprawdzi Ci się w szczególności, gdy na stronie posiadasz wiele galerii zdjęć, czy portfolio. Pamiętaj jednak, że w optymalizacji strony nie chodzi o uzyskanie jak najlepszego wyniku w PageSpeed Insights, a jak najkrótszego czasu ładowania swojej strony.
Zanim zatem wprowadzisz format nowej generacji na swojej stronie, sprawdź jak szybko się ona ładuje, a następnie porównaj ten czas by obserwować efekty.
Do sprawdzenia prędkości skorzystaj np. z bezpłatnego narzędzia Pingdom Tools.

Szukasz hostingu wspierającego optymalizację Twojej strony? Wybierz LH.pl!

Czekałaś/eś na wprowadzenie formatu WebP w Safari?

Korzystasz już z formatu nowej generacji na swojej stronie? Daj nam znać w komentarzach, czy udało Ci się przyspieszyć witrynę za pomocą WebP.

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Aneta Rutkowska
Lubi gdy wszystko działa, a najlepiej jeżeli działa szybko. W szczególności strony internetowe. Pomaga użytkownikom WordPressa zrozumieć go lepiej. Gdyby fizycy mieli taką umiejętność wyjaśniania skomplikowanych rzeczy, wszyscy rozumielibyśmy fizykę kwantową. Na co dzień koordynuje różne procesy w najlepszej firmie hostingowej w Polsce – LH.pl.
Bezpłatny kurs WordPress