Konfigurujemy wysyłanie powiadomień o nowych wpisach czytelnikom

Każdemu z prowadzących bloga lub serwis informacyjny zależy, by publikowane treści dotarły do wszystkich zainteresowanych. W tym celu warto wykorzystać narzędzie, które w łatwy sposób pozwoli nam wysyłać powiadomienia o nowych materiałach nawet wtedy, gdy nasi czytelnicy nie odwiedzają naszej strony. Jak to zrobić? Łatwiej, niż myślisz.

Po zalogowaniu się do naszego panelu administracyjnego na WordPressie instalujemy wtyczkę OneSignal. Po jej włączeniu przechodzimy na stronę onesignal.com, zakładamy tam konto i dodajemy nową aplikację, którą nazywamy tak samo, jak naszą stronę. Po zatwierdzeniu nazwy musimy wybrać platformę, na którą wysyłać będziemy powiadomienia. W nasym przypadku będzie to „Website Push”. W kolejnym widoku konfiguratowa wprowadzić natomiast musimy adres URL strony. Poniżej podanego powinniśmy wskazać plik, który posłuży nam jako domyślna ikona przy wyświetlanych powiadomieniach. Możemy wskazać w tym miejscu na przykład logo strony. Link do niego możemy uzyskać przy wykorzystaniu panelu WordPressa.

Ustawienia OneSignal

W kolejnym kroku wskazujemy “WordPress” i przechodzimy do następnego widoku. Wyświetlone zostaną nam klucze aplikacji, które wprowadzić należy do ustawień wtyczki w panelu administracyjnym WordPressa. Po ich zapisaniu otwórzmy naszą stronę za pomocą dowolnej przeglądarki (poza Safari). W prawym dolnym rogu strony powinniśmy zobaczyć ikonę dzwonka.

Widok OneSignal na WordPress

Za pomocą panelu ustawień wtyczki możemy dostosować jego wygląd, a także dostosować wyświetlające się komunikaty. Teraz czas na skonfigurowanie powiadomień dedykowanych przeglądarce Safari. Powracamy na stronę onesignal.com i korzystając z menu umieszczonego po lewej stronie ekranu, wybieramy „App Settings”, by następnie wcisnąć „Configurate” przy Apple Safari. Ponownie wpisujemy nazwę, adres strony i zapisujemy wprowadzone dane. Teraz możemy odwiedzić stronę przy pomocy Safari (tylko na systemie Mac OS) i sprawdzić, czy wyświetli nam się powiadomienie o możliwości zasybskrybowania powiadomień. Jeśli tak – dane wprowadziliśmy poprawnie.

Powiadomienie OneSignal na WordPress

Od tej chwili możemy wysyłać naszym subskrybentom informacje zarówno o nowych postach, jak i okolicznościowe. Zacznijmy od tych pierwszych. Przy publikacji wpisu w prawym górnym rogu wpisu zobaczymy mały panel „OneSignal Push Notification” z domyślnie zaznaczoną opcją „Send notification on post publish”. Jeśli jej nie odznaczymy, subskrybent naszych powiadomień otrzyma powiadomienie o naszym nowym wpisie. Jeśli je kliknie, jego przeglądarka otworzy ów nowy wpis.

W każdej chwili możemy wysłać również niestandardowe powiadomienie. W tym celu musimy otworzyć stronę onesignal.com, z lewego menu wysłać „New Message” i wybrać grupę docelową, która je otrzyma. Następnie klikamy „Next”, wpisujemy tytuł i treść wiadomości i również je zatwierdzając, by w następnym kroku wybrać, czy powiadomienie chcemy wysłać do użytkowników wszystkich obsługiwanych przeglądarek, którzy nas subskrybują, czy tylko np. do tych, którzy korzystają z Firefoxa. W ostatnim już kroku wybieramy, czy nasza notyfikacja ma być wysłane natychmiast, wtedy gdy użytkownik najprawdopodobniej będzie przy komputerze (dane takie posiada OneSignal), czy też o konkretnej godzinie.

Rozbudowany panel OneSignal pozwoli nam badać statystyki zainteresowania naszymi powiadomieniami oraz testować ich treści wykonując badania A/B. Dzięki temu w skuteczny sposób poinformujemy zainteresowanych czytelników o nowym wpisie.

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
dzialpomocy

Jeden komentarz

  1. Pytanie: Czy można ustawić tę wtyczkę tak, aby wyświetlała się tylko na poszczególnej stronie?

Możliwość komentowania została wyłączona.

Raport rynku WordPress