Czym jest pamięć podręczna cache i do czego służy? Słownik pojęć

Jednym ze sposobów na przyspieszenie działa strony WWW jest cache. Z pewnością wielokrotnie rzuciły Ci się w oczy różnego rodzaju wtyczki czy dodatki do popularnych systemów CMS bądź e-Commerce, które dodają cache strony internetowej. Nie każdy jednak wie, co to jest cache i za co odpowiada. W tym artykule przybliżymy ten temat.

Czy kiedykolwiek podczas przeglądania stron internetowych zwróciłeś uwagę, że pierwsze jej załadowanie trwa dłużej niż kolejne? Wejście na stronę główną czy chociażby przechodzenie do poszczególnych podstron trwa znacznie krócej. Z cache możesz mieć do czynienia także w sytuacji, kiedy pracujesz nad jakąś stroną WWW i co chwilę w karcie przeglądarki odświeżasz ją, aby zobaczyć zmiany. Mimo wprowadzenia modyfikacji na stronie, w cache przeglądarki zapisana jest stara wersja strony, którą widzisz. Jest to spowodowane pamięcią podręczną przeglądarki, czyli tzw. cache. Poniżej dowiesz się co to jest cache strony internetowej, jakie są typy cache, a także jak działa każdy z nich i jak to wpływa na procesor oraz ram..

Czym jest cache?

Cache potocznie nazywana jest pamięcią podręczna. Głównym zadaniem jest gromadzenie często serwowanych danych w celu ich szybszego ładowania kolejnym razem. Takie rozwiązanie przyspiesza działanie usługi, gdyż system za każdym razem nie musi pobierać danych, aby wykonać żądanie – ma dostępne już gotowe dane, które może zaoferować. To wszystko ma jeden podstawowy cel – przechowywanie danych w taki sposób, aby później można było szybko i łatwo je użyć. Jeżeli wiesz, jak poprawnie korzystać z pamięci podręcznej to Twoja strona internetowa odwdzięczy się szybkością działania oraz wysokimi współczynnikami konwersji.

Rodzaje pamięci podręcznej – co to jest cache strony internetowej?

Pamięć podręczna strony www, przechowuje dane w momencie pierwszego jej załadowania. W momencie, gdyż użytkownik powraca na tę samą stronę, zostaje ona załadowana z cache. Ten rodzaj buforowania obsługiwany jest po stronie użytkownika (przeglądającego). Właściciel strony internetowej może natomiast ustawić parametr określający, jak długo zawartość będzie przechowywana w pamięci podręcznej.

Pamięć podręczna przeglądarki jest to rodzaj buforowania strony internetowej przez użytkownika bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Różne elementy strony internetowej, w tym także skrypty, przechowywane są przez przeglądarkę internetową na urządzeniu np. w pamięci RAM. komputerze. Pamięć RAM przeglądarki internetowej powiązana jest z pamięcią witryny, gdyż obie są zarządzane przez skrypt po stronie użytkownika. Różnica między tymi dwoma rodzajami przechowywania cache jest taka, że w przypadku przeglądarki internetowej to ona kontroluje cache (nie użytkownik),

Pamięć podręczna serwera jest dość ogólnym pojęciem, pod którym kryje się wiele typów pamięci. Zalicza się do niej:;

  • buforowanie CDN (Content Delivery Network)
  • buforowanie kodu operacji
  • buforowanie obiektów

w tym przypadku cache zarządzanie jest głównie przez właścicieli / osoby zarządzające stroną internetową, a nie użytkowników, którzy przeglądają witrynę. Odpowiednie zarządzanie cache po stronie serwera ma bardzo duże znaczenie dla jego obciążenia. Jeśli jakaś treść podczas wysłania zapytania do serwera będzie dostępna w pamięci podręcznej, to przyspieszy to ładowanie strony. Przykładem CDN dla witryn internetowych jest Cloudflare.

OPcache – co to jest i jak działa?

Pamięć cache – dobre i złe strony

Podstawową i dużą zaletą cache jest fakt, że strony internetowe ładują się znacznie szybciej. Informacje, jakie zostają przechowywane w pamięci podręcznej przeglądarki, mogą być przetworzone i załadowane w mgnieniu oka przez procesor, co sprawia, że strona www działa płynniej. Dużą uwagę zwraca się również na regularne czyszczenia pamięci cache. W kwestii cache oraz procesora należy także mieć na uwadze:

  • miejsce na dysku – pliki, które zostają zachowane na urządzeniu zajmują pewną część dysku
  • złośliwe oprogramowanie – istnieje ryzyko, że plikach pamięci cache może zostać ukryty malware, czyli złośliwy kod oprogramowania, ma to duże znaczenie zwłaszcza w sytuacji, kiedy pamięć podręczna nie jest zbyt często czyszczona
  • Cache przeglądarki jest odpowiedzialna za gromadzenie niepożądanych danych, które mogą wpływać na wydajność procesora. – jako, że podstawowym zadaniem pamięci podręcznej jest gromadzenie danych to warto zaznaczyć, że zapis tych danych odbywa się bez wiedzy użytkownika. Niestety nie każdy użytkownik wie, jak dużo plików zostaje zapisanych, również tych które są wręcz przestarzałe.

Zapewne zadajesz sobie teraz pytanie: Jak często czyścić cache? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, to zależy. Rozważ wyczyszczenie cache w sytuacji. kiedy zauważysz wolniejsze działanie przeglądarki lub inne problemy podczas codziennego przeglądania stron. Warto rozważyć wyczyszczenie pamięci podręcznej np. Zalecana częstotliwość czyszczenia cache przeglądarki to raz na 3 tygodnie. Wszystko zależy od tego w jaki sposób oraz jak często korzystasz z przeglądarki. Podczas usuwania pamięci podręcznej zwróć uwagę na „ciasteczka”, pliki te umożliwiają prawidłowe działanie strony www, jak również umożliwiają rozpoznanie użytkowników. Warto również je wyczyścić podczas robienia porządków. Wiedząc Co to jest cache strony internetowej możesz lepiej zadbać o swoją stronę.

Jak wyczyścić cache?

Aby wyczyścić cache, najpierw należy otworzyć ustawienia przeglądarki internetowej. Następnie należy znaleźć sekcję dotyczącą prywatności i bezpieczeństwa. W większości przeglądarek będzie to zakładka „Prywatność” lub „Usuwanie danych przeglądania”. Po wejściu w odpowiednią sekcję, można wybrać, które dane chcemy wyczyścić. Zazwyczaj będzie to opcja „Wyczyść dane przeglądania” lub „Wyczyść historię przeglądania”. Po wybraniu tej opcji, pojawi się lista rodzajów danych, które można wyczyścić, takie jak pliki cookie, pamięć podręczna, czy historia przeglądania. Należy zaznaczyć, które chcemy wyczyścić i potwierdzić wybór. Po wykonaniu tych kroków, cache zostanie wyczyszczone, co może poprawić wydajność przeglądarki oraz zwiększyć prywatność podczas korzystania z internetu.

Przeczytaj także:

Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.