Jak włączyć Redis w LH.pl?

Hosting w LH.pl został wyposażony w obsługę Redisa! Redis w LH.pl to specjalny rodzaj magazynu danych, za pomocą którego można znacznie przyspieszyć działanie strony internetowej lub wykorzystać go jako bazę danych do zadań wymagających analizy i przetwarzania dużej liczby informacji. Dowiedz się, czym jest Redis, które pakiety hostingowe w LH.pl go obsługują i jak włączyć Redis w LH.pl na swoim hostingu.

Masz WordPressa? Zobacz, jak włączyć Redis w WordPressie na serwerze w LH.pl

Co to jest Redis?

Redis to specjalny rodzaj bazy danych, który przechowuje dane w modelu NoSQL na zasadzie klucz-wartość. Wszystkie dane przechowywane są w pamięci RAM, a nie na dysku twardym, co sprawia, że dostęp do przechowywanych informacji jest błyskawiczny.

Redis można wykorzystać jako magazyn danych do różnego rodzaju zastosowań — może pełnić on rolę dedykowanej bazy danych, systemu pamięci podręcznej lub brokera wiadomości. Pozwalać przechowywać dane w różnych strukturach, np.:

 • ciągi znaków, 
 • listy,
 • zestawy ciągów,
 • uporządkowane zestawy ciągów, 
 • hashe, 
 • mapy bitowe,
 • dane powiązane z obiektami w przestrzeni,
 • strumienie danych.

Do czego można wykorzystać Redis?

Błyskawiczny odczyt danych z pamięci RAM sprawia, że Redis jest często wykorzystywany do obsługi operacji, które wymagają szybkiego przetworzenia sporej liczby informacji. Do takich zastosowań możemy zaliczyć:

 • wszelkiego rodzaju cache’owanie danych,
 • analizę danych, w tym analizę danych w czasie rzeczywistym,
 • komunikatory i systemy przesyłu wiadomości,
 • maszynowe nauczanie.

To tylko wierzchołek góry lodowej. Redis może być także wykorzystany do przyspieszenia standardowej strony internetowej opartej na WordPressie. Jego zintegrowanie spowoduje, że będzie on pełnić rolę dodatkowego systemu pamięci podręcznej, a konkretnie obiektowej pamięci cache (object cache).

Redukuje to ilość nowych zapytań do standardowej bazy MySQL, z której WordPress korzysta, przyspieszając tym samym działanie strony internetowej, zwłaszcza takiej, która opiera się na dużej ilości zapytań SQL.

Redis na serwerach w LH.pl — jak włączyć?

Wszyscy nowi oraz dotychczasowi klienci LH.pl, którzy korzystają z hostingu Mango lub Apple, mają dostęp do Redisa.

Nie ma konieczności włączania czegokolwiek po stronie serwera — Redis w tych pakietach jest domyślnie włączony. Jedyne, co należy zrobić, to skonfigurować swoją aplikację (np. stronę WWW lub inną usługę) w taki sposób, aby korzystała z Redisa. Sposób konfiguracji jest w całości zależny od aplikacji i przeznaczenia Redisa.

Zobacz, jak włączyć Redis w WordPressie i przyspieszyć stronę WWW

Gdzie znajdę dane dostępowe do Redisa?

Dane dostępowe do Redisa znajdziesz w panelu klienta. Zaloguj się na swoje konto klienta. Po przejściu do panelu rozwiń menu Serwery. Wyświetli się lista wszystkich serwerów w twoim koncie — znajdź swój serwer i przejdź do jego Ustawień.

Na liście ustawień znajdź blok Redis. W tym miejscu znajdziesz ścieżkę do Redisa (Redis Path) oraz typ gniazda (Redis Socket).

Wprowadź dane do Redisa do swojej aplikacji, którą zamierzasz zintegrować z tym systemem magazynowania danych. I to wszystko — Redis od tej pory będzie wykorzystywany przez twoją aplikację.

Raport rynku WordPress