Polskie znaki podczas połączenia FTP – jak je włączyć?

Bardzo często w wyniku nieodpowiedniej konfiguracji klienta FTP, w momencie generowania połączenia mogą pojawić się błędnie wyświetlone znaki narodowe (np. ą, ę, ź). W takim przypadku, nazwa która będzie zawierała w treści polski znak automatycznie zostanie zedytowana przez program np. zamiast ź pojawi się z. Bardzo często taka sytuacja może spowodować różnego rodzaju niedogodności podczas korzystania z klienta FTP i kłopoty przy zgrywaniu plików. Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed zmianą sposobu kodowania będzie utworzenie konta FTP z dostępem do wybranego katalogu. Pamiętaj żeby podczas tworzena hasła zwrócić uwagę na to, aby nie było zbyt łatwe do złamania. W tym artykule dowiesz się jak włączyć polskie znaki podczas połączenia FTP.

Pamiętaj! Podczas tworzenia nazw katalogów oraz plików, jeśli to możliwe unikaj wykorzystania polskich znaków oraz spacji.

Jak włączyć polskie znaki podczas połączenia FTP w programie FileZilla?

Dla użytkowników programu FileZilla, aby włączyć kodowanie polskich znaków należy uruchomić program. Następnie przechodzimy do “Plik”“Menedżer stron”. W dalszej części przechodzimy do zakładki „Kodowanie” i spośród dostępnych opcji wybieramy „wymuś UTF-8”.

polskie znaki podczas połączenia FTP, FIlezilla

Warto tutaj zaznaczyć, że poza powyższymi krokami należy także wprowadzić jedno istotne polecenie. Po zapisaniu konfiguracji należy przejść na główną kartę programu, do okna w którym widoczne są logi połączenia. Klikamy w dowolnym miejscu pola prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję „Wprowadź dowolne polecenie…”.

polskie znaki w FIleZIlla

Po otwarciu okna należy wpisać polecenie: opts utf-8 on

 opts utf-8 on

Po wpisaniu polecenia należy zatwierdzić zmiany klikając „Ok”. Gdy zmiany zostaną zapisane warto wcisnąć klawisz F5 na klawiaturze, aby odświeżyć ustawienia. Prawidłowe wykonanie wszystkich kroków spowoduje, że polskie znaki zostaną wyświetlane w prawidłowy sposób.

Nie pamiętasz jak połączyć się z serwerem za pomocą programu FileZilla? Sprawdź, jak powinna wyglądać odpowiednia konfiguracja programu

Jak włączyć polskie znaki podczas połączenia FTP w programie Total Commander?

Aby włączyć polskie znaki podczas połączenia FTP w programie Total Commanader należy w pierwszej kolejności uruchomić program. Następnie przejść do zakładki „Sie攓FTP Połączenia…”.

Konfiguracja Total Commander - polskie znaki

Jeśli w oknie konfiguracyjnym nie masz dodanego żadnego połączenia należy dodać nowe połączenie i uzupełnić odpowiednio pola.

połączenie z serwerem FTP
Nie pamiętasz jak połączyć się serwerem za pomocą programu Total Commander? Sprawdź, jak powinna wyglądać odpowiednia konfiguracja programu

Po odpowiednim uzupełnieniu zakładki “Główne” przechodzimy do sekcji “Zaawansowane”.

polskie znaki podczas połączenia FTP - utf8

Po otwarciu zakładki należy rozwinąć listę waraintów w sekcji “Kodowanie nazw plików”. Z listy nalezy odszukać pozycję “UTF-8”. Po wybraniu tej pozycji z listy zatwierdzamy zmiany klikając “OK”. Po zapisaniu zmian, tak samo jak w przypadku programu FileZilla warto wcisnąć przycisk F5 na klawiaturze, aby wszelkie zmiany się odświeżyły.