Jak spakować plik w ZIP przez SSH w systemie Linux?

Operacje na serwerze możesz wykonać na dwa sposoby, a mianowicie logując się bezpośrednio na serwer za pomocą klienta FTP np. FileZilla lub poprzez konsole/terminal przy użyciu SSH. Oba sposoby pozwalają na wprowadzenie różnego rodzaju modyfikacji. To, który sposób użyjesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, Twoich preferencji oraz doświadczenia i umiejętności. Wykonywanie operacji za pomocą SSH jest zdecydowanie szybsze, natomiast w początkowym etapie przygody z tworzeniem stron i jej zrządzaniem może sprawić trochę trudności. Z tego poradnika dowiesz się, jak spakować plik w ZIP przez SSH w systemie Linux.

Aby zalogować się na serwer przy użyciu SSH, w pierwszej kolejności należy aktywować dostęp w panelu klienta. Wykonasz to, logując się na swoje konto abonenckie. Następnie przejdź do sekcji Serwery -> Ustawienia -> Dostęp SSH -> Włącz.

Hasło do SSH jest takie samo, jak hasło do konta głównego FTP.

Jak włączyć SSH w panelu klienta LH.pl?

Gdy włączysz dostęp SSH, możesz już połączyć się z serwerem przy użyciu konsoli. Otwórz teraz Terminal, a następnie zaloguj się na serwer za pomocą polecenia:

ssh -p 40022 serwer0000@serwer0000.lh.pl

Oczywiście w miejscu, gdzie został podany serwer, należy wpisać nazwę posiadanego serwera w LH.pl. Na potrzeby poradnika użyta została nazwa: serwer0000. Po wpisaniu powyższego polecenia zostaniesz poproszony o hasło do SSH, czyli głównego konta FTP:

serwer0000@serwer0000.lh.pl's password:

Po wpisaniu prawidłowego hasła otrzymasz komunikat informujący o prawidłowym zalogowaniu do serwera za pomocą SSH:

Połlączenie SSH z serwerem LH.pl

W tym przykładzie katalog, który należy spakować ma nazwę testowykatalog i znajduje się w nadrzędnym katalogu public_html.

Warto w pierwszej kolejności wylistować sobie zawartość nadrzędnego katalogu (w tym wypadku public_html) za pomocą poniższego polecenia i sprawdzić, czy folder, który chcemy spakować, istnieje.

ls -la public_html/
Listowanie zawartości katalogu przez SSH

Na liście folderów w katalogu public_html możemy znaleźć nasz testowykatalog, który chcemy spakować.

Przejdź do katalogu nadrzędnego za pomocą polecenia:

cd public_html/

Następnie wykonaj polecenie, za pomocą którego spakujesz pożądany folder (testowykatalog), wpisując:

zip -r testowy.zip testowykatalog/
Jak spakować plik w ZIP przez SSH w systemie linux?

Jeśli zamiast całego folderu chcesz spakować tylko wybrany plik, wykonaj tę samą komendę, ale zamiast folderu podaj nazwę pliku wraz z rozszerzeniem.

Tym sposobem katalog o nazwie testowykatalog został spakowany do archiwum ZIP o nazwie testowy.zip. Aby się upewnić, że wszystko się udało możesz ponownie wylistować zawartość public_html.

Jak spakować plik w ZIP przez SSH w systemie linux?

Jak widzisz, na liście znajduje się spakowany katalog ZIP, co oznacza, że operacja została wykonana prawidłowo. Teraz wiesz już jak spakować plik w ZIP przez SSH w systemie Linux. Dla początkujących użytkowników na pierwszy rzut oka może się to wydawać dość skomplikowane. Warto jednak podkreślić, że z biegiem czasu wszelkie operacje i poruszanie się poprzez SSH będą przychodzić z łatwością.

Sprawdź także:

Raport rynku WordPress