Jak korzystać z klienta FTP FileZilla do obsługi serwera FTP – porady i instrukcje

Co to jest FileZilla

Jeśli posiadasz hosting, to zapewne nadejdzie dzień, w którym będziesz musiał się do niego zalogować celem weryfikacji problemu, czy też wprowadzenia modyfikacji plików strony. Najwygodniejszym sposobem na uzyskanie dostępu do FTP jest zainstalowanie odpowiedniego klienta FTP, czyli programu, za pomocą którego zalogujesz się na swój serwer. Jednym z najpopularniejszych jest FileZilla. W tym artykule dowiesz się, co to jest FileZilla i do czego służy. Pamiętaj jednak, że klientów FTP jest wiele, natomiast FileZilla należy zdecydowanie do grona tych najbardziej popularnych.

Co to jest FileZilla?

Jest to bezpłatny program do obsługi FTP. Pozwala na nawiązywanie połączeń FTP / SFTP / FTPS. FileZilla oprócz Total Commandera jest jednym z najpopularniejszych klientów FTP, które pozwalają na wygodne i proste połączenie z serwerem. Posiada bardzo intuicyjny interfejs, który nie powinien sprawić użytkownikom kłopotu. Przenoszenie plików między komputerem a serwerem jest niezwykle wygodne. Wystarczy zaznaczyć pliki, które chcemy przekopiować, a następnie przenieść na serwer wybierając opcję wysyłania.

Program posiada także polską wersję językową, co zdecydowanie jest ułatwieniem dla wielu użytkowników. FZ jest dostępna zarówno na urządzenia z systemem operacyjnym Windows, Linux, jak i MacOS. O tym, jak bezpiecznie pobrać program i go skonfigurować pisaliśmy w osobnym poradniku.

Zobacz również: Jak zrobić kopię plików strony internetowej z FTP?

Do czego służy FileZilla?

Podstawowym zadaniem tego programu jest umożliwienie użytkownikowi sprawnego i bezproblemowego połączenia się z serwerem. Do najważniejszych funkcjonalności tego klienta FTP należy zaliczyć:

  • szybkie i sprawne pobieranie, usuwanie, przesyłanie i modyfikowanie plików oraz katalogów na serwerze,
  • przenoszenie plików/katalogów działa na zasadzie przeciagnij i upuść,
  • możesz zmienić uprawnienia do plików i katalogów,
  • możesz wprowadzić różnorodne filtry w celu uprządkowania np. według daty, nazwy, czy też rozmiaru,
  • sprawna obsługa FTP / SFTP / FTPS,
  • sprawne wyszukiwanie plików np. po nazwie, czy też dacie.

Podsumowanie

Jak widzisz program FileZilla jest bardzo funkcjonalny i praktyczny. Ilość pobrać przez użytkowników jest tego wystarczającym dowodem. Dodatkowym atutem jest fakt, że zarówno sama aktywacja, jak i korzystanie z FileZilla jest całkowicie bezpłatne. Aby szybko nawiązać połączenie z serwerem wystarczy, że podasz host FTP, nazwę użytkownika oraz hasło. Połączenie zostanie nawiązane, a Ty będziesz mógł wygodnie pracować.

Sprawdź także:

Darmowy kurs WordPress
Poradnik WordPress
Artykuł odpowiedział na twoje pytanie? Udostępnij go dalej:
Obrazek domyślny
Karolina Wierzbińska
Zwolenniczka innowacyjnego podejścia do biznesu w sieci. Od kliku lat głównym zamiłowaniem jest SEO i Content Marketing. Nieustannie śledzi wszelkie nowinki technologiczne. Na co dzień entuzjastka zdrowego trybu życia i zwierząt.